رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | 17 Feb 2020
خانه » اخبار » موج بیکاری در اقلیم کوردستان
موج بیکاری در اقلیم کوردستان

به‌ دلیل آغاز جنگ با داعش و قطع بودجه‌ از سوی دولت مرکزی عراق دچار بحران اقتصادی شده‌ و ورود شمار بسیار آوارگان جنگ از دیگر مناطق عراق به‌ اقلیم کردستان، موجب تشدید این بحران و مشکلات اقتصادی برای اقلیم شده‌ است.

تاریخ انتشار : ۵ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل، هولیر

 

اقلیم کردستان عراق از سال ۲۰۱۴ به‌ دلیل آغاز جنگ با داعش و قطع بودجه‌ از سوی دولت مرکزی عراق دچار بحران اقتصادی شده‌ و ورود شمار بسیار آوارگان جنگ از دیگر مناطق عراق به‌ اقلیم کردستان، موجب تشدید این بحران و مشکلات اقتصادی برای اقلیم شده‌ است.
صابر عثمان رئیس سندیکای کارگران اقلیم کردستان در این خصوص به‌ رادیو سوای عراق گفت که‌ ورود آوارگان موجب افزایش آمار بیکاری در اقلیم کردستان شده‌ است و ۷۵ درصد از فرصت‌های شغلی برای کارگران داخلی اقلیم از بین رفته‌ است.
وی افزود که‌ به‌جز کاهش فرصت‌های شغلی برای ساکنین اقلیم، ورود آوارگان موجب کاهش دستمزدهای کارگران نیز شده‌ است؛ چراکه‌ آوارگان نیروی کار ارزان‌تری برای کارفرمایان به‌ شمار آمده‌ و با سطح دستمزد پایین‌تری حاضر به‌ کار کردن هستند و به‌این‌ترتیب کارفرمایان فرصت‌های شغلی اقلیم را با دستمزد کم به‌ آنان می‌دهند.
یکی از کارگران داخلی اقلیم در گفتگو با همین منبع خبری اعلام کرده‌ است که‌ درآمد کارگران اقلیم از حداقل ۲۰۰ دلار روزانه‌ قبل از جنگ داعش به‌ ماهی ۳۵۰ دلار رسیده‌ است.
در همین حال کارفرمایان اقلیم با استقبال از نیروی کار‌ ارزان آوارگان بر این باورند که‌ این نیروی ارزان برای بازار کار اقلیم سودمند بوده‌ و چرخه‌ کار و تولید را به‌ حرکت درآورده‌ و حتی موجب جذب نیروی کار متخصص و حرفه‌ای از دیگر مناطق عراق نیز شده‌ است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.