رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ | 23 Oct 2018
خانه » اخبار » آنچه در اشنویه گذشت …
آنچه در اشنویه گذشت …

در روزهای اخیر اخبار متفاوتی از روژهلات به گوش می رسد از سویی ارگان خبری حزب دموکرات کُردستان ایران، خبر از بروز درگیری میان پیشمرگه های این حزب با نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی شهر اشنویه داد و با خوشحالی فراوان مدعی شد که تعداد زیادی از نیروهای سپاه پاسداران ایران را به هلاکت رسانده است

تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

در روزهای اخیر اخبار متفاوتی از روژهلات به گوش می رسد از سویی ارگان خبری حزب دموکرات کُردستان ایران، خبر از بروز درگیری میان پیشمرگه های این حزب با نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی شهر اشنویه داد و با خوشحالی فراوان مدعی شد که تعداد زیادی از نیروهای سپاه پاسداران ایران را کشته است و در سایت “کردستان میدیا” ارگان خبری این حزب” به نقل از” رستم جهانگیری” سخنگوی شورای نظامیش حزب خبر داد  “یکی از تیم‌های پیشمرگه حزب دمکرات کردستان ایران در شهرستان اشنویه، مابین روستاهای “سرگیز و قره‌سقل” که در میان مردم درحال انجام فعالیت‌های تشکیلاتی و سیاسی بودند، مورد هجوم نیروهای سپاه پاسداران رژیم قرار گرفته و درگیری شدیدی میان نیروهای پیشمرگه حزب دمکرات و نیروهای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روی داده است”.از سوی دیگر «کاوه بهرامی» یکی دیگر از فرماندهان این حزب گفته بود :

“برای نبرد سنگین با جمهوری اسلامی آماده هستند و فعالیتهایشان را در شهرهای کردستان گسترش خواهند داد.”

همزمان با انتشار این گزارش و گفته ها، “علی رضا رادفر ” معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی طی گفتگو با یکی از خبرگزاری های محلی این استان بدون اشاره به جزئیات، بروز درگیری در نزدیکی اشنویه را تایید کرد. از سویی دیگر “سرهنگ پاسدار عظیمی” مسئول رسانه‌ای سپاه شهدای استان آذربایجان غربی در گفتگو با سایت “یول‌پرس” نیز بدون اشاره به هویت گروهی که نیروهای سپاه پاسداران با آنها درگیر شده اند این درگیری را یک “درگیری عادی” در منطقه قلمداد کرد .

سپاه

به گزارش خبرگزاری مهر “سردار سرتیپ پاسدار محمد پاکپور” فرمانده نیروی زمینی سپاه هم گفت:

“نیروی های اطلاعاتی و عملیاتی قرارگاه حمزه سیدالشهدا به دو “دو تیم تروریستی وابسته به گروهک های ضد انقلاب که برای خرابکاری و انجام اقدامات تروریستی قصد عبور از منطقه مرزی اشنویه به داخل کشور را داشتند” حمله کردند و آنها را کشتند.”

این گزارشات و اعلامیه ها در حالی منتشر شدند که سخنگوی حزب دموکرات کُردستان ایران هیچ اشاره ای به تلفات احتمالی نیروهای پیشمرگه نکرد و در ابتدای امر از تلفات سنگین سپاه تنها سخن به میان آورد و با آغاز جنگ روانی سعی بر توجیه عمکرد خود در منطقه اشنویه داشت و از سوی دیگر هم سپاه پاسداران نیز با اعلام آمار تلفات و کشته شدگان در درگیری اعلام نمود که خود پیروز این میدان است .

بعد از گذشت چند روز و کمی آرامتر شدن اوضاع در منطقه اشنویه برای بار دوم در منطقه سرو آباد مریوان درگیری بین سپاه و دموکرات از سر گفته شد و دوباره همان تکرار جنگ روانی رسانه ای از سوی هر دو طرف از سر گرفته شد .

این درگیری های پی در پی در حالی صورت گرفت که “خالد عزیزی” از رهبران شاخه منشعب شده دموکرات کوردستان طی مصاحبه ای با تلویزون کورد کانال با نقد این دست حرکات از سوی احزاب کورد اعلام کرده است “مبارزه فقط دست به اسلحه بردن و جنگ مسلحانه نیست.

 

۴۱۲۶۳۵۴۹۱۴۴۴۷۲۲۷۷۸۴۸

خالد عزیزی

مذاکره برای گرفتن حق مردم کورد هم یکی از راههای رسیدن به هدف است و حزب ما در این راه یک شهید تقدیم مبارزه برای احقاق حقوق ملت کرد نموده است.”

  ۱۵۳۶۵

وی همچین در این مصاحبه گفته است:

“هدف مردم کورد نباید این باشد که به تنهائی جمهوری اسلامی را نابودکنند”

وی به مضرات خروج نیروهای دموکرات از ایران اشاره کرد و گفت :

”  آمدن به خاک باشور کوردستان و زمین گیر شدن حزب دموکرات کوردستان در کوردستان عراق به هیچ عنوان به نفع این حزب نبوده است.

وی با انتقاد از افرادی که وی را فردی می دانند که دست از مبارزه برداشته است ادامه داد :

                                ” با شعار نمی شود کاری را از پیش برد.”

وی همچنین به چند دستگی در احزاب کوردستان ایران اشاره کرد و از این ناهماهنگی انتقاد کرده و اظهار داشته :

“وقتی که احزاب روژهلات نمی توانند با هم کار کنند این درد بزرگی است. انتقاد از اینکه چرا ما نتوانسته ایم به اهداف خود برسیم می توان شروع یک حرکت اصولی باشد.”

وی در ادامه این مصاحبه تلویزیونی ضمن اقرار به ناتوانی در مبارزه موفق علیه جمهوری اسلامی در سالهای اخیر خاطر نشان کرده است :

وارد شدن ما به یک جنگ تمام عیار برای سرنگونی جمهوری اسلامی بر ما تحمیل شده و کار احزاب سراسری ایرانی بود و آن را یک اشتباه تاریخی برای خود می دانیم.

حال سوال اینجاست سوای از پیروز بودن میدان که سپاه پاسداران ایران باشد یا حزب دموکرات کوردستان ایران چه کسی باید پاسخگوی این همه ویرانی و ریختن خون جوانانی باشد که میتوانستند پتانسیل و نیروی جوانیشان را برای آباد کردن و پیشبرد کوردستان به روزهای اوج به پیری برسانند ؟

آیا زمان آن نرسیده است که کوردستان رنگ آرامش را به خود ببیند و همچون مناطق دیگر در آسایش رفاه و امنیت به سر ببرد ؟

آیا ادامه درگیری می تواند آینده ای بهتر برای مردم روژهلات رقم بزند ؟وقت آن نرسیده است که رهبران احزاب و همچنین نیروهای دولتی ایران بنشینند و با مذاکره بر سر آنچه اختلاف سی و چند ساله نامیده شده است به توافقی جامع برسند ؟ زنان و کودکان روژهلات تا کی باید مویه کنان بر سر قبر عزیزانشان بنشینند ؟

آذر طاهرآبادی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.