رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ | 23 Oct 2018
خانه » تحلیلی » هر روز از گوشه و کنار ، آوای انهدام و تخریب و ویرانگری به گوش میرسد
هر روز از گوشه و کنار ، آوای انهدام و تخریب و ویرانگری به گوش میرسد

شناخت گذشته برای ساختن آینده ای برپایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت در آینده، نیازمند پیوستگی میان دیروز، امروز و فردای آن است . از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین نمود های ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابنیه ی تاریخی –  فرهنگی و... هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری که می تواند بیانگر ارزش و اعتبار یک کشور در سطح بین المللی باشد .

تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

photo_2016-06-29_21-57-11

شناخت گذشته برای ساختن آینده ای برپایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت در آینده، نیازمند پیوستگی میان دیروز، امروز و فردای آن است . از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین نمود های ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابنیه ی تاریخی –  فرهنگی و… هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری که می تواند بیانگر ارزش و اعتبار یک کشور در سطح بین المللی باشد .

 نگاهی به تاریخ کشورمان نشان می دهد که حفظ میراث فرهنگی در ایران حداقل به پانصد سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که داریوش در کتیبه ای از آیندگان می خواهد که آنچه او بجای گذاشته را تخریب نکنند.

آیا واقعا گنج وجود دارد؟اما آیا به راستی «گنج» وجود دارد. هنوز هم هستند افراد بسیاری که تصور می کنند گنج ها طلسم دارند و اگر غیر از صاحب خود به دست فرد دیگری برسند از دست او خارج شده و یا برایش مشکل می آفرینند.

photo_2016-06-29_21-56-58

سودای گنج و گنج یابی از دیرباز بشر را مسحور خود کرده، چنانچه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. افراد زیادی را می توان یافت که سال ها تمام وقت و ثروت خود را صرف یافتن گنج کرده اند ولی هیچ نیافته و به خاک سیاه نشسته اند. اقبال ایرانیان برای یافتن گنج به اندازه ای است که قاچاقچیان بین المللی آثار تاریخی نیز به این مسئله پی برده و از طریق واسطه های متعدد سعی می کنند تا علاقه مندان به گنج- یابی را تحریک به جستجو کنند و اگر در این میان چیزی پیدا کردند از طریق همان واسطه ها از مرزهای کشور خارج کنند و به گالری های خصوصی و مجموعه داران سرشناسی بفروشند.

غالباً محتوا و زمینه باستان شناسی آثار و اشیاء و آگاهی از سازندگان آثار نیز چندان مهم نیست و مهم خود آثار است. ازاین رو بی دلیل نیست که قانون خریداری اشیاء غیر مجازتوسط موزه ها و مجموعه داران را ممنوع کرده است، چرا که این خریداران حفاران غیر مجاز را به نابود کردن مکان های ارزشمند تاریخ و سایت های باستان شناسی بیشتر ترغیب می کند هر چند این استدلال تمام قصه نیست .وقتی در مقیاس های کوچک و بومی به پدیده حفاری های غیر مجاز می نگریم متوجه می شویم که اغلب این حفاریها توسط افراد کم در آمد محلی که نزدیک به این سایت ها زندگی می کنند صورت می گیرد و انگیزه اقتصادی قوی ترین دلیل آن است. جالب این که این غارتگران کمترین سهم را از این تجارت پرسود می برند یعنی اگر تنها یکی تا ده درصد بهای نهایی یک شی به اینان برسد، نود و نه درصد باقی آن دلالان خواهد رسید .

مشکل حفاریهای غیر مجاز بیشتر از آن سوی مرزهاست. دلالان عتیقه در خارج از کشور به کمک پول هنگفتی که در اختیار دارند با تحریک افرادی در داخل کشور حفاری های غیرمجاز را دامن می زنند.

سودجویان آثار باستانی به هیچ چیز رحم نمی کنند، به باور آنان گنج های پنهانی در عمق زمین خفته اند، بنابراین آنان با دستیابی به اطلاعات میراث فرهنگی مناطق باستانی واستفاده از بومیان ناآگاه دست به حفاریهای غیرمجاز می زنند. البته تنها چیزی که عاید مردم بومی می شود سرزمینی شخم زده و مشتی پول سیاه است. در حالی که سود سرشار نصیب حفاران غیرمجاز آثار فرهنگی می شود.

photo_2016-06-29_21-56-45

متأسفانه امروزه با تمام تمهیداتی که اندیشیده شده است ، باز هم شاهد قاچاق آثار عتیقه کشور هستیم . این جدال با میراث فرهنگی تا حدی پیش رفته است که موارد باورنکردنی آن در چند سال اخیر هشدار دهنده است . بی توجهی به مشکلات اقتصادی منجر به بروز رفتارهای ضدفرهنگ و اجتماع شده است . سلامت روانی جامعه در تشنج های سیاسی به خطر می افتد و منجر به پدیده هایی شوم در حوزه فرهنگی کشور خواهد شد.

غارت میراث فرهنگی در حالی که از چند سال گذشته ، بیشتر دولتهای اروپایی برای مقابله با شبکه های غیر قانونی خرید و فروش دستگاه های فلز یاب و حفاری، تمام توان خود را بکار گرفته اند، متأسفانه برخی از فرصت طلبان در ایران از نبود قوانین جامع ساخت و ساز و خرید و فروش دستگاه های فلزیاب برای دستیابی به اهداف خود که نتیجه ای جز تخریب و غارت میراث فرهنگی ندارند، سود جویی کرده -اند. در حال حاضر شبکه ها و واسطه گران تحت پوشش برخی شرکت های بازرگانی در سطح وسیع بر حجم تبلیغات ساخت و خرید و فروش دستگاه های فلزیاب افزوده وبه این ترتیب با ایجاد ذهنیت های کاذب و رویای دستیابی به گنج های پنهان و کشف آثار باستانی و میراث فرهنگی ، زمینه های سودجویی و حفاری های غیر مجاز را در برخی از مناطق کشور فراهم کرده اند . اقدامات این سود جویان برای فروش دستگاه های فلزیاب و ترغیب مردم در بکارگیری این دستگاه ها، زمانی ابعاد پیچیده ای بخود می گیرد که بدانیم در اراضی تاریخی و ارتفاعات برخی از نقاط کشور که دارای ارزشهای تاریخی و باستانی هستند عده ای شبانه به حفاری برای تحقق رویای گنج یابی از دستگاه های فلزیاب استفاده می کنند.

علاوه بر شرکت های فروش فلزیاب ، در حال حاضر شبکه های اجتماعی تحت غالب کانال های آموزش گنج یابی به راهنمایی و تشدید شوق گنج یابی در بین مردم تشنه ثروت و گنج راه اندازی شده است که حفاری های غیر مجاز گسترده ای که در بخش های مختلف این مرز و بوم رخ می دهد، بیانگر عصیان نسلی خود باخته و بی هویت است که به جدال با هویت خود پرداخته است .

photo_2016-06-29_21-56-51

در نگاهی موشکافانه به وضعیت گذشته ناهمواریها و پستی و بلندیهای قاضی جهان به دهها تپه باستانی بر می خوریم که در طول زمان ،افراد سودجو این تپه ها را به خاطر یافتن آثار و گنجینه ها شکافته و به تدریج میراث فرهنگی، باستانی و ملی قاضی جهان را به یغما برده اند.

از جمله خطرناک ترین جرائمی که هویت ملی و میراث فرهنگی تاریخی را تهدید می نماید جرم قاچاق است . در تعریف جرم قاچاق می توان گفت که عبارت است از : پنهانی عبور دادن شئ ممنوع الورود و ممنوع الصدور از مرز. در زمینه اموال تاریخی ماده ۵۶۱ ق .م.ا . مقرر می دارد که : ” هر گونه اقدام به خارج کردن اموال تاریخی ، فرهنگی از کشور هر چند به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و مرتکب علاوه بر استرداد اموال به حبس از ۱ تا ۳ سال و پرداخت جریمه معادل دو برابر قیمت  اموال موضوع قاچاق محکوم می گردد.

اما آیا براستی موزه داران خصوصی حافظ میراث فرهنگی هستند یا تشویق کننده گانی برای هر چه بیشتر سوداگران ، برای تخریب تپه های باستانی ما ؟؟!!

photo_2016-06-29_21-57-03

 مریم طاهرآبادی /کارشناس ارشد باستان شناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.