رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۷ | 22 May 2018
خانه » اخبار » ریزگردها هوای استان ایلام را در وضعیت هشدار قرار داد
ریزگردها هوای استان ایلام را در وضعیت هشدار قرار داد

معاون پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: با ورود توده جدید ریزگردها، هوای مناطق مختلف این استان هم اکنون در وضعیت هشدار قرار دارد.

تاریخ انتشار : ۲۲ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی / به نقل از ایرنا

 

علی طاهر سارایی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: براساس بررسی های انجام گرفته و شاخص های دریافتی از ایستگاه های سنجش غبار، اکنون هوای شهرستان مرزی مهران ۲ برابر حد مجاز آلوده است.
(حد مجاز و استاندارد میزان ذرات معلق در هوا ۱۵۰ میکروگرم در هر مترمکعب است.)
وی افزود: هوای شهرستان های ایلام، ایوان و دهلران نیز اینک در وضعیت هشدار با روند پایداری ریزگردها قرار دارد.
سارایی با بیان اینکه وضعیت هوای دیگر نقاط استان هم اکنون عادی است، یادآور شد: این توده ضعیف ریزگردها از طرف بیابان های عراق وارد آسمان استان ایلام شده است.
رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز به بیماران گروه خاص در معرض خطر توصیه کرد به علت ورود ریزگردها وقرار گرفتن استان در وضعیت هشدار و نیز وجود ذرات بیماری زا در میان توده های گرد و غبار تا حد امکان از خارج شدن از منزل و حضور در فضای باز و آزاد پرهیز کنند.
دکتر راضی ناصری فر افزود: در این شرایط بیماران قلبی، تنفسی، جانبازان شیمیایی، مبتلایان به آسم، افراد سالمند، زنان باردار، کودکان و افرادی که بیماری های زمینه ای دارند بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند و باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.
وی به ورزشکاران و کسانی که فعالیت آنها در فضای باز و هوای آزاد است نیز توصیه کرد این گروه ها نیز برای حفظ سلامتی خود از انجام ورزش های هوازی و فعالیت در هوای آزاد به خاطر سالم نبودن هوا خودداری کنند.
دکتر ناصری فر با بیان اینکه مردم عادی نیز در زمان حضور در فضای باز و آزاد حتما از ماسک استفاده کنند، گفت: استفاده از ماسک برای جلوگیری از ریزگردها به تنهایی کافی نیست بلکه موثرترین راه، کاستن از فعالیت های هوازی و خروج از منزل و قرار گرفتن در هوای آزاد است.
رئیس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآور شد: در روزهایی که هوای استان ایلام به خاطر ورود گرد و غبار و ریزگردها آلوده است مردم باید میزان مصرف شیر را افزایش دهند چون شیر عاملی موثر برای دفع مواد مضری است که از راه تنفس وارد بدن می شوند.
استان ایلام چندین سال است که مورد هجوم ریزگردهای عربی شکل گرفته در بیابان های عراق و سوریه و گاه عربستان قرار دارد که همین امر موجب بروز مشکلاتی برای مردم این استان مرزی غرب کشور شده است.
از ابتدای سال جاری تاکنون استان ایلام ۳۲ روز هوای آلوده و گرد و غباری را پشت سر گذاشته است.
استان ایلام دارای هفت ایستگاه سنجش ذرات معلق هوا در مناطق مختلف است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
قند پارسی

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی « حرف را باید زد ، درد را باید گفت………» مژگان کاوسی (فعال فرهنگی مدنی کرد) ١٣٩٧/٢/٣٠ اخبار، پیشنهادات و مصاحبه های چهره های مذهبی و دولتی در ماه گذشته ، برای فعالین فرهنگی ملّیت های مختلف ایرانی، جای بسی تعجب و تاسف بود. شخصاً به عنوان کُردی که در جغرافیای […]

بیانیه اعتراضی انجمن قوم لک

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی کوهدشت لرستان، سرزمینی کهنسال با مفرغ های دیرین و نگارە های صخرە ای از گذشتە تاکنون خواستگاە مردمانی نجیب و نژادە بودە و هست. دراین شهرستان میانگین شهدا یک و نیم برابر میانگین شهدای کشوری است کە خود بزرگترین سند ارادت و حمایت مردم شریف کوهدشت از اسلام و انقلاب […]

مراسم نقدورونمایی کتاب “هەینییەکانم لە چاوی قاڵاوێکا قاویا”

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی عصرجمعه شهرستان جوانرود شاهد برگزاری مراسم نقدورونمایی کتاب “هەینییەکانم لە چاوی قاڵاوێکا قاویا” اثرشاعرنوپردازکورد”آکام کوثری”بود. این کتاب توسط نشر گوتارچاپ ومنتشرشده است. مراسم با سخنان کاک تحسین رضایی آغازشد ودر ادامه آقای آکام کوثری ـ صاحب اثر ـ ضمن خوشآمد گویی به حضار، از مسئولین اداره فرهنگ و ارشاداسلامی وشورای […]

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.