رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | 14 Nov 2018
خانه » تحلیلی » زاگروس در میان آتش تمدن خود را باز می آفریند.
زاگروس در میان آتش تمدن خود را باز می آفریند.

سریال تکرار شدنی آتش سوزیهای زاگروس بازهم اکران و این بار در ارتفاعات و زیستگاههای بکر پاوه اجرا شد.

تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

 

 

هیروه و بلبزان در استان کرمانشاه و از توابع شهرستان پاوه می باشد.
حریقی که در روز چهارشنبه ۹۵/۰۴/۲۳ در محیط کارگاه سد سازی و تونل سازی منطقه هیروه رخ داد.

که از دلایل بارز آن می توان به عدم ارزیابیهای پروژها اشاره کرد از آن جمله نمونه ی عظیم دیگر سد سازی در این منطقه بر رودخانه سیروان می باشد که در ده سال گذشته تخریبها و انفجارات عظیمی بابت این سد سازی ها و حفاری ها انجام داده اند که تخریبات این نوع عملکردها خود عاملی جهت آتش سوزیهای صنعتی و پیامد آن ها ده ها برابر خسارت حریقهای طبیعی بر منطقه می باشد.

در این راستا

طی سه روز متوالی یعنی تا روز جمعه حریق بر اطراف کارگاه سد انتقال آب سیروان ادامه داشت که بعد از سه روز زحمتهای مردمی و (انجمن ژیوای) ، (انجمن ژین و ژینگه) و تیم آقای عرفان رشیدی مهار گردید.
این حریق تا صبح روز یکشنبه مورخ۹۵/۰۴/۲۷در حالت خاموشی بوده اما صبح روز یکشنبه ساعت شش صبح طی گزارشی اعلام حریق بر منطقه کردند و تمامی نیروهای مردمی اعم از انجمنهای جوانرود، ثلاث و باباجانی، پاوه، مریوان و کل نوار غربی استان کرمانشاه به مسیر پاوه در محل حریق حضور یافتند .
حریق بشدت در حال گسترش بوده این در حالیست که دولت آقای روحانی در استان کرمانشاه حضور داشتند و از آبادانی های منطقه وصف میکردند.!!!
و تمامی منطقه بدلیل حضور آقای روحانی پرواز ممنوع بود و از آمدن هلیکوپتر به منطقه ممانعت میکردند.!!؟ همزمان با حریق منطقه ی هیروه در مسیر پاوه و نوسود گزارش حریق دوم در مسیر پاوه و نودشه در حد فاصل روستاهای نروی و شرکان اعلام شد که تیم پنج نفری انجمن سبز چیای مریوان به همراه چند تن از فعالان زیست محیطی به منطقه عازم شدند و پس از شش ساعت کار اطفاء حریق ،اعلام خاموشی و کنترل نهایی کردند که بالغ بر ۵۰هکتار حریق منطقه را در برگرفت
اما حریق در منطقه هیروه همچنان در اوج قرار گرفته و به دلیل صعب العبور بودن منطقه در برخی از نقاط حضور نیرو امکان نداشته است که بالاجبار با کنترل اکثریت نقاط بجز یک مسیر که امکان حضور به این مسیر نبوده، اقدام به درست کردن آتش بر در دامنه ی کوه شدند که این امر خود خروجی ۳۰۰هکتار حریق بوده در حالی که روی هم بالغ بر ۱۵۰۰هکتار از جنگلهای این منطقه گریبان حریق گردیده است.
یادآوری می شود تمامی نیروهای منابع طبیعی منطقه و حضور سرهنگ بهاری مسئول یگان حفاظت منابع طبیعی در منطقه خود شاهد و گزارش عینی برای مقامات می باشد و این حریق در ساعات ۳بامداد روز دوشنبه ۹۵/۰۴/۲۸به طور ۹۰درصد مهار گردید بجز آن مسیری که آتش بر در پایین دامنه ایجاد شده بود که باید ۳۰۰هکتار از منطقه در حریق بسوزد تا به آتش بر برسد.
یعنی هنوز حریق پاوه منطقه ی هیروه پابرجاست.
جا دارد از تمامی عوامل رسانه ای از جمله خبر رسانی گروه حریق کردستان،کما و برنامه ی سرزمین ما بخاطر پوشش لحظه ی این حریق تشکر کنم.
با تشکر هیمن طالبی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.