رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۸ | 26 Mar 2019
خانه » اخبار » پس از تلاش برای کودتا در ترکیه باید از حقوق و قانون حراست شود
پس از تلاش برای کودتا در ترکیه باید از حقوق و قانون حراست شود

دستگیری‌های گسترده و تعطیل کردن وب سایت‌ها بر نگرانی‌ها افزوده است

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر

 

پاسخ دولت ترکیه به تلاش برای کودتای نظامی اخیر، آزمایش مهمی برای دفاع از تعهد این کشور به اصول دمکراتیک و حقوق بشر، از جمله آزادی رسانه‌ها و احترام به حاکمیت قانون به شمار می‌رود.
در تاریخ ۱۸ جولای سال ۲۰۱۶ مقامات اعلام کردند بیش از ۷۵۰۰ نفر از جمله ۷۵۵ نفر از قضات و دادستان‌ها را بازداشت کرده و هزاران نفر از قضات و دادستان‌ها و افسران پلیس را تعلیق کرده‌اند. همچنین از فعالیت ۲۰ وبسایت خبری جلوگیری شده است.
هیو ویلیامسون مدیر بخش اروپا و آسیای مرکزی دیده‌بان حقوق بشر گفت: “در حالی که دولت برای رسیدگی به پرونده کسانی که در کودتا نقش داشته‌اند کاملاً محق است، سرعت و مقیاس بازداشت‌ها که شامل قضات عالی رتبه نیز می‌شود، نشان می‌دهد یک پاکسازی بجای یک فرایند مبتنی بر شواهد در حال انجام است.” وی در ادامه گفت: “شهروندان ترکیه که برای دفاع از دمکراسی به خیابان‌ها ریختند سزاوار پاسخی هستند که حاکمیت قانون را تقویت و از آزادی رسانه‌ها دفاع کند.”

 

حمید مقدسی / حقوق دان – دبیر سرویس حقوق بشر

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
منصور یاواش در انتخابات آنکارا پیروز شود، پایتخت ترکیه به دست HDP اداره خواهد شد

عبدالحمید گل، وزیر دادگستری ترکیه در اظهاراتی با ارزیابی انتخابات ۳۱ مارس ۲۰۱۹ شهرداری های ترکیه در سخنانی عنوان کرد: اگر در ۱ آوریل ۲۰۱۹ منصور یاواش (نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) و ائتلاف ملت) انتخاب شود، شهرداری آنکارا توسط حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) اداره خواهد شد.

آغاز دور جدید انتخابات شوراها و شهرداری‌ها در ترکیه

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل   به گزارش ریگا کوردستان مردم ترکیه روز یکشنبه ۳۱ مارس برای شرکت در پانزدهمین دوره انتخابات شوراها و شهرداری‌های سراسر کشور به پای صندوق‌های رای می روند. در این انتخابات ۲۸ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۷۳۲ زن، ۲۸ میلیون و ۱۲۸ هزار و ۹۰۴ مرد رای خود […]

ایزدی های کشته شده به دست داعش در گورستانی ویژه دفن می شوند

ریگا کوردستان سرویس بین الملل به گزارش ریگا کوردستان به نقل از سایت خبری روژ نیوز، در نشستی که در سالن لالش واقع در منطقه خانه سور از توابع شنگال از سوی شورای خود مدیریتی دمکراتیک شنگال برگزار شد؛ موضوع گورهای جمعی شنگال و اجسادی که در این گورها وجود دارد مورد بررسی قرار گرفت. در […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.