رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۷ | 22 Nov 2018
خانه » تحلیلی » در حاشیه سفر روحانی و عمل جسمانی ما
در حاشیه سفر روحانی و عمل جسمانی ما

در كشاكشي از جنس قدرت در مركز، فردي كه خندان بود از دستهاي احمدي نژاد بر پشتش و بر شانه اش و پشت گرم بود بدان دولت دست پاكها، به برجام تاخت و سالهاي مذاكره و روزهاي  مخاطره، او گرسنگي را با زبان كوردي ربط به برجام داد!

تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

 

“تنها به خدائی ایمان دارم که رقص بداند…چون ابلیس را دیدم او را جدی و کامل و ژرف و باوقار یافتم، او جان سنگینی بود”فردریش نیچه
روحانی به دیار “خوەش نیشان” آمد و رفت و از این آمدن و رفتن نه جاه و جلالی بر ما فزود و نه این وضع گردون را از تکرار بود سود!
پرده اول
روحانی در سخن خود با مردم دیار “خوه ش نیشان”، آن وقت که آنان را مخاطب قرار می داد، با نام کورد و فارس و ترک و لک، خطابه داد!
همه می دانیم و او که رئیس جمهور است بهتر باید بداند که تعداد فارسهای ساکن کرماشان و همه کارمندان دولت در دیار “خوه ش نیشان” بسیار کمتر از کوردهای قم و قزوین و فارس و کرمان و خراسان است، باشد که در سفرهای خود بدان جا هم از کورد نامی ببرد! ولی او نخواهد بُرد.
چون کورد را در آنجا نه همچون کورد،(تو بخوان دوگانه مذهب-مرز) بلکه عشایر و تبعیدی ها و ماقبلان شهروندی دانسته شده اند تا به حال.
همه می دانیم و او هم که رئیس جمهور است بهتر می داند که جمیع زندگان ترک در کرماشان کمتر از ده هزار نفر در سنقر اند و نسبتشان به جمعیت کورد درصد نمیشود ولی ما بر سر باور و عادات قدیممان سلامی گرمتر به همه سنقریها خواهیم داد و نه فقط ترکهایش.
ولی هیچ سر از نیت او در جدا کردن لک از کورد در آن خطابه مذکور در نیاوردیم و نتواستیم به او یادآور شویم که او از گذر این سخن سلامی هم به جاف و زنگنه و سنجاوی و کلهر و هورام بدهکار شد، اگر نیتش فقط سلام کردن بود!
همه می دانیم و او که رئیس جمهور است بهتر می داند که کورد کلیتی است که بسیار اجزاء دارد که از غنا و حق تنوع و تاریخ اش سرچشمه دارند و کس را از جزء جزء کردن کورد فایده نبرده، مخصوصا آنانی که با رائ و میزان حاشیه فرمان مرکز می رانند!
پرده دوم
در کشاکشی از جنس قدرت در مرکز، فردی که خندان بود از دستهای احمدی نژاد بر پشتش و بر شانه اش و پشت گرم بود بدان دولت دست پاکها، به برجام تاخت و سالهای مذاکره و روزهای  مخاطره، او گرسنگی را با زبان کوردی ربط به برجام داد!
همه می دانیم و او که کوردی میداند از مردم بپرسد می فهمد که کورد قبل و بعد از برجام هم گرسنه بود، ما به نسبتش مشکوکیم و به آن دست ها و خنده ها هم بیشتر

پرده سوم
آنجا مردی از عذاب و خطاکار می گفت.
آنجا بسیار کسان از بازی قدرت فلسفه می بافتند، خط و نشان بود و تدبیر و امید!
دلهای واپس رفته و زبانهای برآمده بر شعار!
و ما می رقصیدیم به مثال هر جا که باید بودنمان را تفهیم کنیم!
دخترکانمان رقصیدند، آنان که بودنشان از جنس سرزندگی است.
جمع شدنی را فایده است که در آن رقصی باشد این بود زیست جهان کوردی.
ما ملتی هستیم از جنس رقص و موسیقی نه از جنس شعار و تهدید!
جمع شدن ما شادی را می آفریند و بهانه ای است برای رقص و نه ابزاری برای تهدید!

کیومرث فتحی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.