رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ | 24 Oct 2018
خانه » تحلیلی » آوای اردی “بهشت”
آوای اردی “بهشت”

تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سویس اجتماعی 

وقتی به تازگی پدر چشم ازجهان فروبسته و دست از حیات شسته بود مادر می گفت: باید هر شب شمع روشن کنیم، عزیزان تازه سفر کرده درابتدای رحلت احساس غربت و آوارگی می کنند. هر شب به راهنمایی مادر چراغ در دست و شمع در مشت به دیدار پدر می رفتیم تا تنهایی خودمان و غربت سفر اورا به روشنی شمعی گرفته باشیم. مادر شمع لای انگشتان کوچکم می چپاند مژه های نمورم را می بوسید می گفت : “رووڵه دێرێ سەێرمونه مەکەێ”

باد می وزید؛ از سمت جنگل های “بلوران” و “چنگری”_البته این می تواند تنها یک شعر باشد_ بوی گندم خیس خورده و کاه تازه نفس در فضا پخش می شد. نه سال بیشتر نداشتم به شانه های خمیده ی “دا”م تکیه می کردم و پدر را لابه لای مویه های زنان گونەخراشیده تجسم. چند بار هم دور از سوسوی فانوس سایه ی سنگین مرد درشت هیکلی مقابل چشمهایم خیمه می بست اما چشم که تیز می کردم سایه در روشنی شمع ها محو می شد.
در گیرودار گرمای جهنمی تابستان هر روز آتش روی میلیون ها بلوط خیمه می بندد. اما هیچ کس برای درخت‌ها شمعی نمی افروزد و فانوس روشن نمی کند. این ها همه عزیزان از دست رفته ی ما هستند، بلوط ها سرباز های صلح اند که هر کدام با ضرب گلوله به خاک می افتند.

سه ماه پیش از فاجعه ی جنگل های چنگری در یکم اردیبهشت ماه نود و چهار انجمن کاملا مردم نهاد و مدنی “آوای اردیبهشت” با اخذ مجوز رسمی _در حوزه حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی_از فرمانداری کوهدشت شروع به کار کرد با وجود تمامی چشم و دل سوختگی هایی که برآیند دست و پنجه نرم کردن با شعله و مسوولین بلند پایه بوده تا کنون بیش از پنجاه برنامه ی مختلف برگزار کرده و در تمامی آتش سوزی ها تمام قامت در کنار منابع طبیعی بوده.

مقابله با این حجم وسیع آتش سوزی الزاما به همراهی چهار نیروی: پشتوانه ی مالی، کار فرهنگی، حکم قضایی و بنا به تاکید عزیزان اردی “بهشتی”. علام آمار صحیح؛ نیازمند است، اعلام مترمربع سوخته و خاکستر شده به سانتی متر مربع همانا و عدم تخصیص بودجه و اعتبار به کوهدشت همانا . . .
ولو آتش سوزی گوهر کوه طرهان سه روز روشن بود و بیش از سیصد هکتار سوخت سی هکتار اعلام شد!
ما با اعداد بازی نمی کنیم عاجزانه خواهشمندیم با این اعداد با ما بازی نکنند فرمول چندان پیچیده نیست غریب ماندیم…
شوربختانه ادارات و مسئولین هنوز نمی خواهند بپذیرند که” ngo “ها از جهت کمک شکل گرفته نه رقابت با ایشان. ما کمبود تجهیزات و مشکل مالی داریم.
سروران گرامی، اطفای حریق پارچ آب ریختن روی شعله ی اجاق گاز آشپزخانه نیست تجهیزات ما حتا پاسخگوی محدود اعضا ی مهار کننده حریق نیست.
با این اوصاف می توانم به قامت تکیده ی “دا” م تکیه کنم. زاگرس مادر ماست… هر بار که با پاهای برهنه روی مراتع سوخته مثل مرغ سرکنده و لاکپشت های سوخته می دویم و فریاد می زنیم “دا” از انعکاس صدا می شنویم” ها…”
مثل هیروشیمای بعد از بمب اتم وقتی نقره ی ماه دست از گردنه ی مراتع کشید به محض تیغ کشیدن آفتاب قول می دهم به همان اندازه که در جنگ جهانی اول و نیز دوم سرباز کشته و مجروح شد به متر مربع درخت قتل عام شده و سوخته ببینیم.
“اسیران جنگی را ،
به نشانه ی پیروزی
در شهر میگردانند
با چهره هایِ پُر از چرک وعرق
نگاهم می کنند
نگاهشان می کنم
چون پیاده های شطرنج
که بی هیچ دشمنی ،
با هم می جنگند*”

پ.ن۱: احمد حیدر بیگی*
پ.ن ۲: سپاس ویژه از آقای شمس قلندری مدیر عامل انجمن آوای اردیبهشت بابت اطلاعات تخصصی در این زمینه

زهرا میرزایی 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.