رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۸ | 16 Jul 2019
خانه » مقاله » مجموعه تاریخی بقعه امامزاده ابراهیم (ع) کنگاور در حال پیشروی به محوطه معبد آناهیتا !!
مجموعه تاریخی بقعه امامزاده ابراهیم (ع) کنگاور در حال پیشروی به محوطه معبد آناهیتا !!

مورخان شیعه دلایل متعددی را در خصوص علت گسترده مهاجرت فرزندان امام‌های شیعه به ایران ذکر کرده‌اند. مهمترین آنها عبارتند از:

  • امنیت موجود در ایران بعد از سده ۲ هجری قمری، به دلیل دوری مسافت از بغداد و شام
  • محبوبیت در بین مردم ایران بویژه در مناطق شیعه‌نشین و فضای مناسب برای ترویج و تبلیغ مذهب تشیع و مسائل فقهی و شرعی
  • جذب نیرو برای قیام علویان زیدی

تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی 

امامزاده به فرزند یا نواده یکی از امامان دوازده‌گانه شیعه و نیز مقبره آنان گفته می‌شود. تعداد بسیاری امامزاده در شهرها و روستاهای ایران و نیز به تعداد کمتری در عراق وجود دارد. امام زادگان در ایران توسط سازمانی به نام سازمان اوقاف و امور خیریه اداره می‌شوند.

مورخان شیعه دلایل متعددی را در خصوص علت گسترده مهاجرت فرزندان امام‌های شیعه به ایران ذکر کرده‌اند. مهمترین آنها عبارتند از:

  • امنیت موجود در ایران بعد از سده ۲ هجری قمری، به دلیل دوری مسافت از بغداد و شام
  • محبوبیت در بین مردم ایران بویژه در مناطق شیعه‌نشین و فضای مناسب برای ترویج و تبلیغ مذهب تشیع و مسائل فقهی و شرعی
  • جذب نیرو برای قیام علویان زیدd

موقعیت محلی امامزاده ابراهیم ( ع) :

بنای امامزاده در مرکز شهر کنگاور و در گوشه شمالغربی معبد برپاشده است . این بنا از سمت شمال در مجاورت بازار و در حاشیه مسیر تاریخی بغداد راه استقرار یافته است . در ضلع غربی بنا محله گرگون قرار دارد و در اضلاع جنوب و شرق با محوطه باستانی معبد آناهیتا همسایگی دارد .

Picture16

بنای امامزاده مجموعه ای است از یک بقعه چهارگوش مانند آتشکده های باستان گنبدی بر فراز آن و مسجدی در سمت شمالغربی بقعه و بنای مدخلی که در شرق مسجد استقرار دارد و همچنین صحنی که در گذشته اطراف بقعه را دور میزده و امروزه به سمت شمال غرب محدود و محصور میشود .

از مجموعه در سمت جنوبی بخشهایی از مسجد و سردابه قدیمی باقی مانده و مابقی اجزا در اثر زلزله و دخل و تصرف و گسترشهای شهری از بین رفته و تجدید بنا شده اند .

Picture17

تاریخی ساخت دقیق این بنا مشخص نیست اما بر اساس شواهد بنا به قبل از ۱۸۴۰ میلادی باز میگردد . تصویری که فلاندن و کست دو سیاح فرانسوی در سفر خود از این مجموعه و دیوار بنای باستانی معبد ناهید برداشته است .

بنای قدیمی بقعه بر اثر زلزله سال ۱۳۳۶ شمسی تخریب شده و بنای نوساز و بزرگتر بجای آن ساخته شده است .

ساخت و سازهای اوقاف هنوز ادامه دارد ؛ روند اضافه کردن مکانهای بیشتر به بنا با مصالح ناهمسان با بنای تاریخی امامزاده و همچنین پیشروی هر چه بیشتر به محوطه معبد آناهیتا در دیواره غربی !

Picture13 Picture12 Picture11 Picture2 Picture4 DSC_0738

در مرمت و بازسازی های که در این بنا طی سالها انجام داده اند امروزه صحن و ضریح را با نمونه اولیه آن کاملا  تغییر داده اند و سقف گنبدی را آیینه کاری قابل توجهی کار کرده اند . اما در بیرون از صحن و ضریح شاهد دید و منظر خوبی نیستیم !!

دیواره حیاط و مناره ها و گنبد و بالای طاق ها و…  به دلیل درست تعبیه نشدن ناودان رطوبت به درون آجرها نفوذ کرده و بعضی  آجرها ریخته و شکل نامناسبی به دیوار داده اند؛  لوله کشی های که بصورت آشکار برروی سر در ورودی این بنا قابل دیدن است و آجر کاری زیبا را با لوله های سفید آب غیر قابل دید کرده است ؛ علاوه  براین موارد می توان به سیم کشی های که بالای پشت بام برای مناره ها تعبیه شده  اشاره کرد سیم ها که کاملا عریان هستند و باعث اتصالی برق و آسیب های براثر آتش سوزی به بنا و صد البته به معبد آناهیتا می شود .

مغازه های ورودی امامزاده با وصل کردن سایه بان ها به بنا و شلوغی که در جلوی ورودی ایجاد کرده اند امامزاده را غیر قابل بازدید گردشگران و مردم بومی شده است .

Picture15 Picture14

سازه های با مصالح ناهمگون که جلوه بسیار نامناسبی به تنها ستون های سالم و پابرجای این دیواره غربی معبد آناهیتا داده است . تعبیه دودکش و کولر برای نمازخانه که به بنای اصلی اضافه شده ، باعث می شود به پایه ستونی که در زیر سقف آن قرار گرفته باتوجه به نبردبان آهنی که روی پایه ستون طراحی شده و زنگ آب آن به هنگام بارندگی برروی این پایه ستون ریخته و رنگ نارنجی که به درون ترک های سنگ رفته و باعث هر چه بیشتر فرسایش این پایه ستون می شود و اما دود کشی که پشت این پایه ستون قرار گرفته است و دود مستقیما به پایه ستون برخورد کرده و اما بدتر از این موارد ایزوبامبی که به پایه ستون چسبیده است !!!

Picture20

پشت امامزاده تدفین های از سال های قبل به جای مانده است؛ اوقاف در اقدامی خودسرانه دور قبرها را آجر چینی انجام داده اند وتعدادی از این سنگ قبرها از جای اصلی خود کنده و به اطراف امامزاده ریخته و شکسته شده اند .

با این تفاسیر میراث فرهنگی و گردشگری تا به حال اقدامی برای این پیش روی ها در محوطه معبد آناهیتا توسط اوقاف انجام داده است ؟ و سازه آهنی که هر روز بیشتر و بزرگتر می شود برداشته می شود ؟ این سازه ها بر روی ثبت یونسکو معبد تاثیری خواهد داشت ؟

مریم طاهرآبادی/کارشناس ارشد باستانشناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.