رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ | 21 Sep 2019
خانه » تحلیلی » نسل کشی یا ژینو ساید چرا و چگونه ؟
نسل کشی یا ژینو ساید چرا و چگونه ؟

از زمان تأسيس كشور عراق در سال 1912 و الحاق اجباري كردستان به شمال آن كشور، مسألة كردها ريشه دارترين موضوع آن كشور بوده است.موضوعی بغرنج که موجبات مرگ دسته جمعی شد

تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشرحمید مقدسی

به گزارش ریگا کوردستان به بهانه در خواست مسئول پیشین استخبارات رژیم بعث صدام، در خصوص رد ادعای انفال بارزانی ها

در فضای مجازی این روزها خبری دست به دست می چرخد که در آن آمده است رییس استخبارات رژیم صدام از مسعود بارزانی خواسته است که مدارک مربوط به‌ انفال ۸ هزار تن از عشیره‌ بارزانی را ارائه‌ کند. این گستاخی در حالی صورت گرفته است که کشف گورهای دسته جمعی همچنان در اقلیم ادامه دارد . اما ژینوساید چیست و چگونه انجام میگیرد ؟

نسل کشی چیست و چه مقرراتی بر آن حاکم است

اصطلاح “genocide” (نسل کشی) تا پیش از سال ۱۹۴۴ وجود نداشت. این اصطلاح بسیار خاص به جنایات خشونت باری اطلاق می گردد که علیه یک گروه به قصد نابودی آن صورت می گیرد. حقوق بشر، همانگونه که در اصلاحیه ده گانه قانون اساسی آمریکا در زمینه حقوق بشر یا اعلامیه جهانی حقوق بشر مصوبه سازمان ملل متحد در ۱۹۴۸ آمده، حقوق افراد را در بر می گیرد.
در ۱۹۴۴، یک وکیل یهودی لهستانی به نام رافائل لمکین (۱۹۵۴ – ۱۹۰۰) درصدد برآمد که سیاست های نازی درباره قتل های سازمان یافته از جمله نابودی یهودیان اروپایی را توضیح دهد. او کلمه “genocide” را از ترکیب کلمه “geno” (از زبان یونانی به معنی نژاد یا قبیله) با کلمه “cide” (از زبان لاتین به معنی کشتن) ساخت. با پیشنهاد این اصطلاح جدید، لمکین “برنامه ای نظام یافته را در نظر داشت که شامل اقدامات مختلف با هدف نابودی پایه های اصلی بقای گروه های ملی و در نهایت از بین بردن خود گروه ها طرح ریزی شده بود”. سال بعد، دادگاه نظامی بین المللی در نورنبرگ نازی های طراز اول را به “جنایت علیه بشریت” متهم ساخت. کلمه “نسل کشی” نیز فقط جهت توصیف و نه به عنوان یک اصطلاح قانونی، در دادخواست گنجانده شده بود.

در ۹ دسامبر ۱۹۴۸، سازمان ملل متحد تحت تاثیر واقعه هولوکاست و تا حد زیادی به دلیل تلاش های خستگی ناپذیر لمکین، کنوانسیون منع و مجازات جرم نسل کشی را به تصویب رساند. طبق این کنوانسیون “نسل کشی” جرم بین المللی شناخته شد و کشورهای امضاکننده آن ملزم به “منع و مجازات” آن شدند. این کنوانسیون نسل کشی را این گونه تعریف می کند:
نسل کشی یعنی هر یک از اعمال زیر که با هدف نابود کردن بخش یا تمامیت یک ملت، قوم، گروه نژادی یا مذهبی انجام گیرد:
(الف) کشتن اعضای گروه؛ (ب) وارد کردن صدمات جسمی یا روحی شدید به اعضای گروه؛ (پ) تحمیل تعمدی نوعی از شرایط خاص زندگی بر یک گروه با هدف نابودی فیزیکی بخش یا تمامیت گروه (ت) تحمیل اقداماتی جهت جلوگیری از زاد و ولد در گروه؛ (ث) انتقال اجباری کودکان گروه به گروهی دیگر.
با وجود این که موارد متعددی از خشونت علیه گروه ها در طول تاریخ و حتی پس از تصویب این کنوانسیون صورت گرفته است، ولی شرح و بسط قانونی و بین المللی این اصطلاح در دو دوره تاریخی مجزا برجسته تر است: از زمان ابداع این اصطلاح تا پذیرش آن به عنوان قانون بین المللی (۱۹۴۸ – ۱۹۴۴) و زمان آغاز بکارگیری آن با پایه گذاری دادگاه های جنایی بین المللی برای پیگرد قانونی جنایات نسل کشی (۱۹۹۸ – ۱۹۹۱). جلوگیری از نسل کشی، که از تعهدات اصلی این کنوانسیون است، هنوز هم به صورت یک چالش در بین ملت ها و اشخاص مطرح است.

اما ژینوساید در کوردستان عراق و در قبیله بارزانی ها چگونه شکل گرفت ؟

رژیم حاکم بر عراق در جنوب کردستان با خونریزی، «کشتار»، «ویرانی»، «تعدی به نوامیس»، «بکار گیری سلاحهای شیمیایی و میکروبی» و «تعریب» از هیچ جنایتی علیه ملت کرد فروگذار نکرده است.

در سوریه، «سیاست ذوب ملیت»، با شدت تمام هدف نابودی ملت کرد را دنبال می کند. رژیم بعث حاکم بر سوریه حتی از اعطای اوراق هویت به کردهایی که می خواهند کرد بمانند خودداری می ورزد کردهای ساکن در جمهوریهای آسیای مرکزی نیز، سهمی جز آزار وشوونیسم حکومت آذربایجان و ارمنستان ندارند.

در ایران، رضا شاه و پسرش محمد رضا دونژاد پرست دلباخته نازیسم، سیاست ذوب ملیت کردها را با شدت تمام دنبال می نمودند. «انقلاب اسلامی ایران» در سال ۱۹۷۹ که در نهایت منجر به سقوط رژیم پهلوی در ایران شد، ملت کرد را در وضعیت جدیدی قرار داد. قانونی اساسی در ایران پس از ۱۹۷۹، با برسمیت شناختن قومیتها، هویت ملی آنها را برسمیت شناخته و حقوق آنها را محترم می شمارد…

«ژینوساید ملت کرد» شرحی کوتاه بر اقدامات گسترده دشمنان ملت کرد جهت نابودی کردهاست.

از زمان تأسیس کشور عراق در سال ۱۹۱۲ و الحاق اجباری کردستان به شمال آن کشور، مسأله کردها ریشه دارترین موضوع آن کشور بوده است.

حکام عراق در دوره های مختلف تاریخ آن کشور، با وجود شیوه های متمایز حاکمیت، هیچگاه از سیاست نابودی تدریجی و سرکوب کردها غافل نمانده و بانحاء مختلف تلاش کرده‏اند کردها را به پذیرش حاکمیت عراق وادارند. در این بخش به برخی اقدامات حکام سلطه در عراق که از سالهای اولیه تاسیس عراق تا همین اواخر صورت گرفته است می پردازیم. در سال ۳۴- ۱۹۳۳ سپاه مشترک عراق – بریتانیا بدنبال قیام منطقه بارزان، تهاجم وسیعی علیه کردها تدارک دیدند. تنها در مناطق «به روژ»، «مزوی» و «شیروان» ۷۹ روستا ویران و از مجموع ۲۳۸۲ واحد مسکونی ۱۳۶۵ خانه تخریب و سوزانده شد (۶۰%)

در تابستان ۱۹۶۱ رژیم عبدالکریم قاسم با بسیج ارتش آن کشور و تهاجم به مناطق کردنشین، در مدت یکسال و نیم ۳۰۰۰ نفر را قتل عام کرد که بیشتر آنها را اهالی شهرها و زنان و کودکان تشکیل می دادند حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر آواره و ۱۵۰ روستا و شهرک با خاک یکسان شدند

در تاریخ ۱۱/۶/۱۹۶۳ بار دیگر درگیریها آغاز شد و در اولین ماه یورش نیروهای عراق به کردستان، ۲۰۰ روستا ویران و بیش از ۲۰۰۰ انسان بیگناه گشته شدند.

در ماه جولای ۱۹۶۳ هیأت روسی وابسته به سازمان ملل متحد، اعلام کرد که عملیات نظامی ارتش عراق علیه کردها، ژینوساید است. از هجده عضو هیأت اقتصادی اجتماعی سازمان ملل متحد، تنها «چکسلواکی» از محکومیت رژیم عراق حمایت کرد. اتحاد جماهیر شوروی و «مغولستان» نیز در ماه جولای ۱۹۶۳ از سازمان ملل متحد خواستند که مسأله‏ارتکاب ژینوساید عراق علیه کردها در این سازمان طرح شود، اما بعداً اتحاد جماهیر شوروی تقاضای خود را پس گرفت.

در تاریخ ۹/۷/۱۹۶۳ رژیم عراق با اعلام حالت فوق العاده در مناطق کردنشین و منع عبور و مرور ، اقدام گسترده‏ای برای دستگیری و بازداشت کردها آغاز نمود. ۸۳ نفر در سلیمانیه گلوله باران شدند ۵۰۰۰ نفر بازداشت، ۲۷۶ نفر اعدام و اجساد آنها در گورهای دستجمعی دفن شد. همزمان در شهر «کویه» رژیم عراق با حمله به زنان و کودکان و پیرمردان و پیرزنان بی گناه، ۲۰ نفر را به تیرهای برق بسته و در برابر چشمان بهت زده مردم گلوله باران کرد. در تاریخ ۱۳/۶/۱۹۶۳ رژیم بعثت، بجان ساکنان روستاهای منطقه «کندیناو» اربیل افتاد و با قتل عام اهالی، حتی مدارس و مساجد را نیز به آتش کشید. همزمان رژیم عراق ، سیاست تعریب (عرب کردن کردها) را با شدت تمام دنبال می کرد. مرحله نخست این سیاست در ژوئن ۱۹۶۳ و مرحله دوم آن در سال۱۹۷۵ بانجام رسید. مرحله سوم این اقدام نیز در ۱۹۸۷ انجام شد که مجموعاً ۱۵۳ روستای منطقه تعریب و حتی نام روستاها نیز به عربی تغییر یافت. در تاریخ ۱۰/۷/۱۹۶۳ حدود ۴۰۰۰۰ تن از کردهای ساکن در حومه کرکوک آواره شدند، بجای این جمعیت عربها را در منطقه سکنی داده و منازل کردها را با بولدوزز تخریب کردند، خواندن و نوشتن به زبان کردی ممنوع و سیاست «تعریب» نامهای کردی، غارت اموال مردم و سوزاندن باغها و مزارع با استفاده از پروژه زمین سوخته انجام شد. از تاریخ ۱۱/۶/۱۹۶۳ لغایت ۲۳/۷/۱۹۶۳ مجموعاً ۸۷۵ روستا ویران شد.

«رنه موریس» روزنامه نگار فرانسوی با ارائه مدارکی مستند نشان داد که رژیم عراق در فاصله سالهای ۱۹۶۵ و ۱۹۶۶ در کردستان، از گازهای سمی استفاده کرده است. جامعه بین الملل در لندن که وظیفه آن، دفاع از اقلیتهای ملی و حقوق آنها در جهان است، در گزارش ویژه شماره ۲۳ سال ۱۹۸۹ که به کردستان اختصاص دارد، به افشای جنایات می پرداخته که در فاصله ۱۹۷۰ تا ۱۹۶۰ در کردستان بوقوع پیوسته است. بر اساس این گزارش ۴۰۰۰۰ خانه در ۷۰۰ روستا ویران ، ۳۰۰۰۰۰ نفر آواره و قریب ۶۰۰۰۰ نفر کشته و مجروح شدند. همین گزارش می افزاید در سال ۱۹۸۸ بدنبال بکارگیری سلاح شیمیایی، هزاران نفر کشته و صدها هزار تن به ترکیه و ایران پناه بردند.

در ۵۰ سال گذشته کشورهای گروه سلطه در کردستان، جهت سرکوب نهضت رهایی ملی کردها پیمان نامه های مشترکی امضاء کرده‏اند که علاوه بر هماهنگی در اقدام نظامی مشترک علیه شورشیان کرد، شامل قراردادهایی برای نابودی کردها نیز است.

حمید مقدسی /حقوقدان / دبیر سرویس حقوق بشر ریگا کوردستان

به نقل از

ژینوساید ملت کرد

مارف گولترجمه بهزاد خوشحالی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.