رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ | 24 Oct 2018
خانه » اخبار » نشست نقد و بررسی کتاب “گوڵ ئەنار” مجموعه اشعار کوردی سیدقاسم ارژنگ (شەماڵ) برگزار شد.
نشست نقد و بررسی کتاب “گوڵ ئەنار” مجموعه اشعار کوردی سیدقاسم ارژنگ (شەماڵ) برگزار شد.

تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

(کەڵنگی هن عشقە نە جوغرافیا)
به گزارش ریگا کوردستان ،کتاب “گوڵ ئەنار” دومین مجموعه چاپ شده از شاعر کورد سید قاسم ارژنگ است که توسط نشر داستان تهران در اختیار علاقمندان فرهنگ کوردی قرار گرفته است. جلسه ی نقد و بررسی این کتاب روز سه شنبه ١٩ مردادماه سال جاری ساعت ١٧:٣٠ لغایت ٢٠ در سالن آمفی تئاتر شهر صحنه با حضور اهل قلم و هنرمندانی از شهرستان های کوهدشت، نورآباد، هرسین، پاوه، جوانرود، کرماشان، کنگاور، اسلام آباد غرب و صحنه برگزار شد.

photo_2016-08-10_22-25-43ص
آغاز مراسم با هنرنمایی هنرمند نامدار کورد هدایت قادری بود که سبب انرژی و شعف خاصی برای ادامه برنامه بود. در ادامه تیزری هنری در رابطه با شعر که توسط آقای مادی ماهیدشتی ساخته شده بود پخش گردید که در آن آقای ارژنگ سخنانی در رابطه با شعر ، کلام آن و ذات سخن به ایراد نظرات خود پرداخت.
منتقد این کتاب آقای علی براتی بود، ایشان بیان داشت که: شکل گیری شخصیت اولیه انسان توسط واژگانی که می تواند تلفظ کند است و هر زبانی با زبان دیگر متفاوت می باشد و تفاوت در برش واژگان است. اگر زبان خود را ننویسیم شخصیت خودرا انکار کرده ایم. رسم الخط کوردی بسیار استاندارد است و هیچ دلیل منطقی برای استفاده نکردن از آن وجود ندارد و قرار نیست چون در سده های پیشین آن را نداشته ایم هم اکنون هم درجا بزنیم و از آن استفاده نکنیم. فعلا این رسم الخط کاملترین رسم الخط است.. و درباره ی کتاب گفت که: کتاب دارای انسجام است که تمامی آن بر روی یک مبحث ذکر شده و برای اولین بار است که در کتب کوردی شاهدیم که مقدمه ی یک کتاب شعر خودش شعر است و این کار ابتکار زیبایی است و آن را به فال نیک می گیریم. در کتاب، شاعر می خواهد از این قرن فاشیستی عبور کند، شاعر طرفدار دموکراسی است و راه عبور از آن را عاشقی می داند. چرا باید عاشق شویم؟!
هنرمند نمی تواند باید و نباید مشخص کند، وی فقط محصول فکری خودرا ارائه می دهد.
هەنێ تفەنگ بێ دەنگه ماو/ دەرڤەچیش عاشقه ماو (تفنگ برای شاعر بی معنی است، در زمان صلح و استفاده نکردن از تفنگ عشق و دوستی هم شکوفا می شود.)
منتقد به عنوان آخرین کلام بیان داشت که بیشتر اشعار این کتاب قابلیت و ارزش ترجمه دارند.

photo_2016-08-10_22-25-35ص
“کەڵنگی دونیا هن عشقه نە جوغرافیا”

پس از آن و در ادامه هنرمند نوجوان خانم پارمیدا حسینی با خواندن شعری زیبا فضای جلسه را تغییر داد. نقطه ی عطف این مراسم اجرای تئاتر بسیار زیبای “گوڵ ئەنار” توسط گروه نمایش “شێرز” هرسین بود. این نمایش که بیان تئاتری کتاب بود به کارگردانی و بازیگری خانم الهە مهدی پور و بازیگری خانم خدیجه نجفی و آقایان پژمان آقایی و محسن یارمحمدی برای دقایقی نفس ها را در سینه حبس کرد و تحسین و تشویق حضار را به دنبال داشت.
پس از اجرای تئاتر یک قطعه مور توسط استاد خانمراد قنبری هنرمند کوهدشتی اجرا شد که فضایی حماسی خلق کرد. پس از آن بخش دوم تیزر ساخته شده توسط آقای مادی ماهیدشتی پخش شد.
مهمان بعدی آقای “رێدی” از جوانرود درمورد زبان و ادب کوردی و توانایی های رسم الخط کوردی نکاتی را بیان نمود. پیش از سخن رانی شاعر مجموعه، استاد “شەماڵ” جمعی از شعرای کورد به شعر خوانی پرداختند. آقایان آرش افضلی، علی نظری جلالوند، سعید احمدی، خلیل محمدی، صابر مرادی، سجاد عزیزی، حمید شلانی (سیفا)، سعید منصوری و خانم جاورسینه قطعاتی از اشعار خود را تقدیم حضار نمودند. برای حسن ختام برنامه آقای سید قاسم ارژنگ (شەماڵ) چنین گفتند: این سرزمین نواهای بسیاری به خود دیده است، نوای تنبور شاخوەشین هنوز از یافته کوه به گوش می رسد. نوای اشعار باباطاهر هنوز از دامنه ی گرین گوش نواز جان ها است. شعرای مناطق کورد نشین خرم آباد، نورآباد، الشتر، کوهدشت، کرماشان، صحنه، کنگاور، هرسین، سنندج، ایلام، پاوە، جوانرود، اسدآباد و… باید همنشینی و جلسات بیشتری جهت قرابت فکری داشته باشیم. در پایان ضمن تشکر از آقای سلیمانی ریاست محترم اداره ی ارشاد شهرستان صحنه، از همه ی مدعوین و دوستانی که در چاپ این کتاب به او یاری رسانده اند تشکر و قدردانی نمود.
۱(۲۵)ص

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.