رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ | 23 Oct 2018
خانه » اخبار » دمیر تاش :مسیر آشتی ملی در ترکیه از امرلی میگذرد
دمیر تاش :مسیر آشتی ملی در ترکیه از امرلی میگذرد

صلاح‌الدین دمیرتاش:   خلق کرد در هر مکانی و  در جریان زندگی روزمره به مبارزه ادامه می‌دهد. فداکاران بزرگی در میان ما وجود دارند که دست از جان و مال و خانواده و کسب و کار برداشتەاند. تنها چیزی که کردها از آن دست بردار نیستند، آزادی و منزلت است.

تاریخ انتشار : ۲۲ شهریور ۱۳۹۵

خبرگزاری ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان به نفل از فرات نیوز، دمیرتاش از رهبران حزب دمکراتیک خلق‌ها با شرکت در فستیوال فرهنگی اسکاندیناوی طی سخنانی تأکید کرد که اردوغان رئیس جمهوری ترکیه بخاطر هراس از صلح، درهای امرالی را بسته است. وی گفت مسیر صلح و آشتی ملی از امرالی می‌گذرد.

صلاح الدین دمیر تاش همچنین در ادامه سخنانش گفته است، خلق کرد پس از یک قرن فرصتی برای آزادی بدست آورده  که قطعا از آن صرف نظر نخواهد کرد. برای این باید در کشورهای خارجی از اروپا و امریکا گرفته تا کانادا و چین و روسیه و استرالیا، کردها در مبارزه سهیم شوند. راه زیادی تا پایان این مبارزه باقی نمانده و گام به گام بسوی پیروزی می‌رویم. خواهید دید که در مدتی کوتاه تحولاتی مهم در کردستان روی می‌دهد و جهان مشاهده می‌کند که کردها چگونه اتحاد ایجاد کردەاند.
در ادامه رهبر خلق کورد به یکدستی و اتحاد کوردها اشاره کرده است و اظهار داشته است :
“در صورتی که یک خلق متفرق شده و همبستگی مردمی ایجاد نشود، خطر از دست  رفتن فرصت‌های تاریخی وجود دارد. تنها راه تضعیف حکومت اردوغان و از میان بردن فاشیسم، گسترش همپیمانی و دامن زدن به مقاومت است. این خلق، شایستەترین فرزندان خود را در این راه فدا کرده است. جهان بخوبی می‌بیند که این دلاواران چگونه جلوی ارتشی متجاوز و داعشی وحشی را گرفتەاند. شاید برخی افراد شهامت به میان آمده در روژاوا را درک نکرده و بخواهند حماسە‌آفرینی در روژاوا را تروریسم بنامند. اما آیا جهان آگاه نیست که چه کسانی مشغول ترور هستند. البته که جهان بخوبی می‌داند که چه کسانی در برابر تروریسم داعش از خود فداکاری نشان دادەاند.
وی همچنین به فرصت طلبی برخی کشورها از موضوعات داخلی ترکیه یاد کرده است و ادامه داده است :
با این وجود کشورهای مختلف منافع خود را دنبال می‌کنند و هریک بطریقی می‌خواهند از کردها بهرەبرداری کنند حتی آنهایی که این مردم را به عنوان پیشگام مبارزە با داعش پذیرفتەاند. ولی باید گفت که کردها دیگر همان مردم صد سال پیش نیستند، آنها مردمی سازمان‌یافته و آگاه و فداکارند. ارتش مستقل و نیروی سیاسی خود را دارند. آن قهرمانی که در روژاوا روی داده گویای این واقعیت است. همچنین مبارزەای که در ترکیه به رهبری کردها ادامه دارد. یک چیز اینجا مطلق است؛ ما پیروز می‌شویم. دشواری و موانع موجود هم تغییری در این معادله نمی‌دهد چرا که از سویی حق باماست و ازسوی دیگر ما قدرتمند هستیم. در دنیای امروز هر نیرویی که پایگاه مردمی ندارد و قادر به مبارزه در خیابان نباشد قادر به پیروزی نیست.
دمیر تاش میز مذاکره را برای اوضاع کنونی ترکیه بی فایده خوانده است و ادامه داده است :
مبارزە ما چیزی نیست که بر میز مذاکره نتیجه بگیرد. خلق کرد در هر مکانی و  در جریان زندگی روزمره به این مبارزه ادامه می‌دهد. فداکاران بزرگی در میان ما وجود دارند که دست از جان و مال و خانواده و کسب و کار برداشتەاند. تنها چیزی که کردها از آن دست بردار نیستند، آزادی و منزلت است. مردم ما در کشورهای خارجی باید حمایت بیشتری از این مبارزه انجام دهند. منازل بسیاری در کردستان توسط نیروهای دولتی ویران و غارت شده که نیازمند کمک هستند. تاریخ خلق کرد پر است از کشتارهای جمعی و زخم‌های عمیق، نباید اجازه دهیم که این روند در قرن کنونی ادامه یابد. باید کودکان و آیندگان ما در آزادی زندگی کنند و برای این امروز نیاز به فداکاری ماست.
ترجمه تیم خبرگزاری ریگا کوردستان
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.