رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ | 23 May 2018
خانه » اخبار » آغاز برداشت انجیر از باغات شهرستان سردشت
آغاز برداشت انجیر از باغات شهرستان سردشت

برداشت انجیر از سطح 52هکتار از باغات این شهرستان آغاز شد.

تاریخ انتشار : ۲۹ شهریور ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی

به گزارش ریگا کوردستان، مدیرجهادکشاورزی شهرستان سردشت دراین زمینه گفت : سطح زیر کشت باغات انجیر شهرستان ۵۲هکتار است که ۴۸ هکتار آن باغات بارور و۴ هکتار باغات نهال می باشد.

مهندس رسول سعیدیان  بااشاره به اینکه متوسط عملکرد دریک هکتاربه ۷ تن می رسد، افزود : سالیانه  ۶۳۵ تن از این محصول ارگانیک  در باغات سردشت ودرارقام مختلف توپی ، زرد وقرمز برداشت می شود.

مهندس سعیدیان تصریح کرد : برداشت این محصول هرسال از نیمه ی دوم مردادماه شروع وتاپایان شهریورماه ادامه دارد و برای بیش از ۵۰۰ نفر به صورت روزمزد اشتغالزایی ایجاد می شود.

وی همچنین بابیان اینکه رویش و کشت باغات انجیر درمناطق نیمه گرمسیری است ، اظهارداشت : باتوجه به درآمدزایی محصول انجیر واستقبال کشاورزان زمینه توسعه باغات انجیر وجوددارد که یکی از برنامه های اساسی جهادکشاورزی است .

مدیر جهادکشاورزی شهرستان سردشت بیان کرد : انجیرتوپی وزرد بیشتر مصرف تازه خوری وانجیر قرمز بیشتر به صورت فرآوری وبرای تهیه مربا استفاده می شود که علاوه بر مصرف آن در سردشت مازادمحصول به شهرستان های همجوار صادر می گردد.

حسین محمدیان کارشناس حفظ نباتات شهرستان سردشت نیزبه کیفیت میوه انجیر اشاره و گفت : عمده آفت این محصول مگس میوه مدیترانه ای است که با توجه  به اینکه از چندسال قبل مگس میوه مدیترانه ای در شهرستان شایع شده بود ما ادوات مناسب جهت کنترل این آفت رابرای محصول انجیر درباغات نصب کرده ایم از جمله تله فرمونی وتله سراتراپ وخوشبختانه با تمهیداتی که انجام گرفته وتوصیه هایی که به کشاورزان وباغداران شده وآنان اجرایی نموده اند امسال شاهد هیچ گونه خساراتی نبوده ایم وروی هم رفته تولید محصول انجیردرشهرستان بدون آفت  و ازکیفیت بالایی برخوردار است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.