رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | 14 Dec 2018
خانه » تحلیلی » نوجوانی وبحران خودکشی
نوجوانی وبحران خودکشی

خودکشی در بین جوانان و نوجوانان امروز به مرز بحران رسیده است ...

تاریخ انتشار : ۳۰ مهر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان _ سرویس اجتماعی

شاید بتوان نوجوانی رابەعنوان دورەای از زندگی که طی آن بیشتر خصوصیات اجتماعی، روانی، شناختی و زیستی تغییر می یابند در نظر گرفت. به همین دلیل افراد دراین مرحلەی سنی در معرض بسیاری ازمشکلات رفتاری و روانی قرار می گیرند. در واقع در دورەی نوجوانی ضعف در تصمیم گیری (درحوزەهایی مانند: مدرسه، روابط جنس مخالف و مصرف مواد) نتایج منفی تری از دوران کودکی را دربر داشته و همچنین نوجوان بیشتر برای تصمیمات و نتایج کارهای خود نسبت به دوران کودکی مسئول می باشد.
همانطور که عنوان گردید فرایند رشد در دورەی نوجوانی شامل تغییرات فردی و همچنین زمینەهای مختلفی است که نوجوان در آن قرار دارد واین تنوع عوامل شرایطی را برای خطر دراین دوره از زندگی فراهم می کند. خطرهای رفتاری شامل الکل، مصرف یاسوء مصرف مواد، روابط جنسی ناایمن، حاملگی دردوران نوجوانی، والد شدن در دورەی نوجوانی، افت یا شکست تحصیلی، ترک تحصیل، بزهکاری و جرم می باشد.
درگیر شدن فقط در یکی ازاین رفتارها می تواند شانس زندگی خوب و باکیفیت مناسب را برای نوجوان کاهش دهد و درگیری در چندتا از آنها حتی می تواند شانس زنده ماندن را در فرد کاهش دهد.
رفتارهای پرخطر درحد معناداری در دورەی نوجوانی افزایش می یابد و تمایل به تنوع رفتارهای پرخطر و یا ترکیب این رفتارها باهم دراین دوران مشاهده می شود.
برپایەی گزارش سازمان جهانی خودکشی ازجمله ده علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان درهمه گروەهای سنی بوده، هرساله حداقل ۵٠٠ هزار نفر از طریق خودکشی به زندگیشان پایان می دهند.
خودکشی هشتمین عامل مرگ در بزرگسالان و سومین عامل مرگ بعداز تصادف و قتل در نوجوانان و جوانان می باشد.
امیل دورکیم یکی ازجامعه شناسانی است که در سال ١٩٨٧ کتابی تحت عنوان خودکشی نوشت و از آن وقت مباحث خودکشی در جامعه شناسی با دیدگاه وی شهرت یافت.
خودکشی به انواع مختلفی تقسیم شده که در اینجا به خودکشی ناشی از نابسامانی اجتماعی می پردازیم.
این نوع خودکشی بیش ازهمه مورد توجه دورکیم قرار دارد زیرا نمود بارزترین خصیصه جامعه جدید است. این نوع خودکشی همان است که ازهمبستگی میان فراوانی خودکشی ها و مراحل ادواری خودکشی ها درمراحل آشوب اجتماعی و کاهش آنها در مواقع رویدادهای بزرگ، فکر خودکشی ناشی از نابسامانی اجتماعی را در ذهن دورکیم ایجاد کرد.
خودکشی ناشی از نابسامانی اجتماعی فقط آن نوع خودکشی نیست که به هنگام بحران اقتصادی افزایش می یابد بلکه آن نوع خودکشی که تعداد آن به موازات افزایش تعداد طلاق ها بالا می رود، نیز از خودکشی های ناشی از نابسامانی اجتماعی است.
در جوامع جدید، هستی اجتماعی افراد تحت نظام عادات قرار ندارند افراد در خطر روز افزون تحرک اجتماعی قرار گرفته و فاصله زیاد بین عادات و نظام اجتماعی قبلی و جدید پدید می آید. افراد دائم باهم درحال رقابت هستند و انتظار آنها از هستی بسیار زیاد است.
اهداف و آرزوها ذاتا قابل افزایش و بسط یافتن بوده و دستیابی به آنها تنها باعث برانگیختنه شدن میل و خواهش برای آرزوهای بعدی می شود .
در نتیجه انسانها دائما رنج ناشی ازبی تناسبی موجود میان تمایلات و خشنودی های خود هستند. تنها چیزی که می تواند خواهش های ذاتا سیری ناپذیر را کنترل کند هنجار اجتماعی است. از این رو زمانی که هنجار اجتماعی تضعیف می شود خواهش از امکانات برآورده شدن آرزوها پیشی می گیرد و فرد مستعد خودکشی ناشی از نابسامانی اجتماعی می شود. ناکامی در زندگی فردی و اجتماعی ،شرایط بد زندگی فردی و اجتماعی، بی انگیزەگی و سرخوردگی های شدید اجتماعی و عدم پذیرش فرد در اجتماع از پیامدهای نابسامانی اجتماعی در تحریک فرد در انجام عمل خودکشی می باشد.
پیوندهای اجتماعی که از طریق اشتغال، دوستی، مشارکت در امور مذهبی و اجتماعی و سایرفعالیت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شکل قویتری می گیرند و نرخ خودکشی را در نوجوانان و جوانان کاهش می دهند و هر وقت اینگونه پیوندها روبه تضعیف نهد احتمال اقدام به خودکشی نیز افزایش می یابد.
در سنین نوجوانی با تقویت بهداشت روانی، پیوندهای اجتماعی و حفظ هنجارها و کاستن از میزان نابسامانی های اجتماعی می توان درصد قابل توجهی از میزان نرخ خودکشی ها کاست.

الهه مهدی پور 


لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.