رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | 17 Nov 2018
خانه » تحلیلی » میراث ثبت ملی شده دیگری در انتظار نابودی
میراث ثبت ملی شده دیگری در انتظار نابودی

قلعه اردلان (اشتران) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده ، این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شماره ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خاندان اردلان تویسرکان ازنسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستانات هستند.

تاریخ انتشار : ۲۰ آبان ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

ریگا کوردستان، قلعه اردلان (اشتران) مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان تویسرکان، روستای اشتران واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شماره ثبت ۱۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. خاندان اردلان تویسرکان ازنسل خان احمدخان اردلان حاکم کردستانات هستند.

photo_2016-11-10_21-47-11

بانی قلعه و حمام معروف اشتران از شاهکارهای معماری دوره قاجاریه بر نوک تپه‌ای رفیع مشرف بر آن نواحی، حاج مراد خان اردلان می‌باشد، و این قلعه یاد آور جنگ‌های ایران و روس، و فداکاری این خاندان و مردم با غیرت آن ناحیه برای حراست از سزمین ابا و اجدادی خود یعنی ایران و حفظ جان و مال و ناموس خود از دستبرد بیگانگان است. با فوت حاج مراد خان این قلعه به فرزندانش از جمله حاج محمد حسینخان و پس از وی به فرزندانش از جمله حمزه خان و محمد ولیخان رسید.

اشتران در مسیر جاده شاهی، نظامی بودن جاده و اهمیت آن را در گذشته بیان می کند.سنگ نوشته ای نیز به خط کوفی، به ابعاد ۵/۰ ×۱ متر داخل مسجد روستای اشتران نگهداری می شود، که قدمت آن به سال سوم هجری می رسد.

photo_2016-11-10_21-47-20

این قلعه یک هکتار زیر بنا دارد که شامل ساختمان حیاط بیرونی و از سمت جنوب ورودی هشتی با راهروی باریک است. ساختمان‌های بیرونی و اندرونی شامل دو طبقه مسکونی و یک طبقه زیر زمین است که جزو طبقه اول محسوب می‌شود، در هر طبقه ۱۳ اتاق تزئینی وجود دارد.

photo_2016-11-10_21-47-24

در چهار کنج این قلعه چهار برج مدور وجود دارد که دو برج غربی آن کاملا نظامی و محل استقرار سربازان در مواقع لزوم است و دو برج دیگر علاوه بر داشتن محل استقرار سربازان، محلی شبیه تراس برای اوقات فراقت در تابستان ساخته شده که دارای دید بسیار زیبا بر دشتهای پیرامون قلعه است.

photo_2016-11-10_21-47-29

این بنای باشکوه مورد بی مهری سازمان‌های میراث گذشتگان قرار گرفت و تقریبا حدود ۸۰٪ دیوارهای داخلی آن ویران شده است. در بازسازی نمای جنوبی آن هم به علت ناهمگون بودن مصالح مورد استفاده، ظاهر زشتی را برای این قلعه تاریخی بوجودآورده است.

photo_2016-11-10_21-47-06

این اثر در تاریخ ۱۳۸۳/۱۱/۱۰ با شماره ثبت ۱۱۳۷۹ به همت مهندس حجت الله اردلان نماینده اسبق شهرستان تویسرکان در مجلس به میراث فرهنگی همدان اهدا شد و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و به عنوان یک موزه محلی و طبیعی قابل استفاده است.

photo_2016-11-10_21-46-45

روستای اشتران نخستین روستایی هدف گردشگری ، تاریخی و طبیعی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ شهرستان تویسرکان قرار گرفته با توجه به گردشگری بودن این روستا و دارا بودن قلعه نظامی و چهار امارت بازمانده از خان های عهد قاجار که می تواند رونق اقتصادی و توسعه پایدار باشد ولی روز به روز این آثار ارزشمند رو به نابودی گذاشته و به فراموشی سپرده شده است .

photo_2016-11-10_21-47-35

در این روستا باغ های گردو فراوانی وجود دارد و مسیر بسیار زیبایی را در فصول سال ایجاد می کند ، در احیاء و تغییر کاربری قلعه اردلان ، با توجه به ثبت جهانی شدن گردو تویسرکان این قلعه را محلی برای جشنواره ها گردو قرار داد و فرصت های برای سرمایه گذاری در این روستا شود .

photo_2016-11-10_21-47-40

مریم طاهرآبادی/کارشناس ارشد باستانشناسی 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.