رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ | 23 Feb 2019
خانه » اخبار » بازتاب گسترده حمله ترکیه به ypg در رسانه های جهان
بازتاب گسترده حمله ترکیه به ypg در رسانه های جهان

برخی رسانه ها این حمله را ناشی از ناامیدی ترکیه از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه عنوان کرده اند.

تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ۱۳۹۴

سرویس جهان- حمله ترکیه به مواضع کردهای سوریه در فرودگاه نظامی منغ در شمال سوریه و در نزدیکی مرزهای ترکیه تنها پس از گذشت لحظاتی از تهدید نخست وزیر این کشور به حمله نظامی به سوریه بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت. برخی رسانه ها این حمله را ناشی از ناامیدی ترکیه از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه عنوان کرده اند.
منابع کُرد سوریه به خبرگزاری رویترز، آسوشیتدپرس و فرانس پرس گفته اند ترکیه پایگاه هوایی منغ در شمال سوریه را تنها پس از دو روز تصرف آن از سوی کردها گلوله باران کرده است. هرچند وزارت امور خارجه ترکیه از گلوله باران مواضع کردها در شمال سوریه اظهار بی اطلاعی کرده اما سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه، منابع وابسته به کردهای سوریه و برخی مقامات ترکیه این حمله را تایید کرده اند.
داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه امروز تهدید کرد این کشور می تواند نظیر عملیاتی را که در عراق علیه پ.ک.ک انجام داده در سوریه نیز علیه pyd انجام دهد.
البته برخی منابع کُرد به آسوشیتدپرس گفته اند پایگاه هوایی منغ توسط نیروهای سوریه دموکرات متشکل از نیروهای عرب و کرد کنترل شده است.
رادیو اروپای آزاد و شین هوا این اقدام ترکیه را ناشی از ناامیدی این کشور از آمریکا در حمایت این کشور علیه کردهای سوریه عنوان کرده اند. ترکیه از پیشروی کردهای سوریه که برای اولین بار از سمت غرب به شرق صورت می گیرد نگران شده و این حمله را به منظور بازداشتن کردها از ادامه پیشروی انجام داده است.
الجزیره نوشت: دو نکته را درباره حمله ترکیه به کردهای سوریه باید در نظر گرفت؛ اول این که حمله درست پس از اظهارات تهدیدآمیز نخست وزیر ترکیه صورت گرفت و نکته دوم این است که ترکیه پیشتر نیز حملات پراکنده ای به نیروهای کرد در سوریه کرده بود اما بهانه این حملات پرتاب خمپاره و تیراندازی از سوی کردها عنوان شده و ترکیه حملات تلافی جویانه انجام داده بود در صورتی که امروز بدون هیچ بهانه ای علیه کردهای سوریه اقدام کرده است.
برخی رسانه ها ابراز آمادگی عربستان برای اعزام نیرو به سوریه و اجرای عملیات مشترک نظامی با ترکیه در سوریه را با اقدام امروز ترکیه در گلوله باران مواضع کردها بی ارتباط ندانسته اند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.