رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 23 Apr 2019
خانه » اخبار » هنر دوبله هنری که کج میرود
هنر دوبله هنری که کج میرود

تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان، هنر دوبله برای تفهیم روایت “فیلم” به مخاطبانی بود که زبان مبدأ را نمی‌دانستند و پر واقع است دوبله در جهت رشد و تعالی فرهنگ جامعه و آشنایی ملت‌ها با فرهنگ و هنر یکدیگر به وجود آمد. در واقع مترجمان، صداگذاران و صداپیشگان، حلقه واسطه و انتقال‌دهنده فرهنگ و هنر از ملتی به ملت دیگرند. درگذشته این فن، هنر و عمل شایسته در اختیار سینماگران حرفه‌ای بود که انجام آن مستلزم اخذ مجوز از مبادی قانونی و نیز رعایت حقوق مصنفین و مؤلفین و… بوده و هست.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی در عرصه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری می‌توان با خرید و نصب یک نرم‌افزار ساده اقدام به دوبله نمود، که دوبلاژ غیرقانونی و فاقد صلاحیت حرفه‌ای یعنی تخلف از قانون و ورود افراد ناموجه به عرصه دوبلاژ.
حال اگر دوبلاژ، غیرحرفه‌ای و غیرقانونی صورت گرفت و در فضای مجازی انتشار یافت بی‌گمان ابتدا وظیفه پلیس “فتا” است که دست‌اندرکاران آن را شناسایی و به مراجع قانونی معرفی کند.
به‌تازگی از یکی از انیمیشن‌های آموزشی پلیس، به‌گونه‌ای توهین‌آمیز و با ادبیاتی سخیف به‌منظور تفرقه اندازی در میان قومیت‌ها سوء استفاده شده است. خودِ این عمل نوعی دهن‌کجی به پلیس و برنامه‌های آموزشی مورد نظرش محسوب می‌شود.
توهین به گویش‌های کُردی از طریق دوبله انیمیشن عملی مردود، ناشایست و غیرقانونی است. بنابراین انتظار می‌رود با توجه به اینکه شناسایی فرد یا افراد خاطی بسیار راحت و آسان است پلیس “فتا” وارد عمل شده و اقدامات لازم را انجام دهد.
بی‌گمان این‌گونه ناهنجاری‌ها انگیزه گسترش فرهنگ و ادبیات لمپنی و تنزل ادب و احترام در سطح جامعه می‌شود و می‌توانند الگوی بسیار ناشایستی برای نوجوانان باشد و ادامه‌ی آن در بلند مدت سبب فروپاشی بنیان‌های اخلاقی و اجتماعی می‌شود. شایسته و بایسته است که در راستای تأمین امنیت اخلاقی و اجتماعی و افزایش سلامت روانی جامعه با این‌گونه ناهنجاری‌ها و هتاکی‌ها برخورد قانونی صورت پذیرد.

خلیل اسدی بوژانی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.