رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۷ | 22 Nov 2018
خانه » اخبار » نباید اجازه داد با هنر “دوبله” فرهنگ و زبان اقوام مورد تمسخر قرار گیرد
نباید اجازه داد با هنر “دوبله” فرهنگ و زبان اقوام مورد تمسخر قرار گیرد

یک پژوهشگر ادبیات کردی گفت: هنر دوبله برای نزدیکی زبانها و فرهنگها به یکدیگر است و نباید اجازه داد که با هنر دوبله، فرهنگ و زبان اقوام مختلف را تمسخر کرد.

تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۳۹۵

ریگا کوردستان به نقا از ایسنا ،

اردشیر موسوی، در گفت و گو با خبرنگار سرویس فرهنگی هنری ایسنا منطقه کرمانشاه با اشاره به جایگاه هنر دوبله در اشاعه فرهنگ و زبان اقوام و ملل مختلف، اظهارکرد: متاسفانه امروز شاهدیم که در فضای مجازی برخی افراد نابخردانه اقدام به دوبله و صداگذاری بر روی برخی انیمیشن ها می کنند که در واقع هدف اصلی آنها چیزی جز تخریب هویت قومیت ها نیست.

وی ادامه داد: سالهاست که نیروی انتظامی به منظور ترویج فرهنگ راهنمایی و رانندگی اقدام به تهیه و انتشار تیزرها و انیمیشن هایی می کند که در نهایت بتواند سطح فرهنگ رانندگی مردم جامعه را بالا برد اما در این بین هرازچندگاه یکبار می بینیم که این تیزرها و انیمیشن ها چگونه دست مایه هجو و لودگی برخی افراد فرصت طلب قرار گرفته و با دوبله نامناسب، هدفی غیر از آنچه که واقعیت دارد را دنبال می کنند.

موسوی تصریح کرد: این افراد با استفاده از نرم افزارهای ساده ای که امروزه به راحتی در دسترس همگان قرار دارد اقدام به دوبله آثار ارزشمند فرهنگی کرده و از آنها برای مقاصدی همچون تخریب اقوام و مذاهب استفاده می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اخیرا نیز در فضای مجازی یکی از انیمیشن های مربوط به پلیس راهنمایی و رانندگی دستمایه هجو و لودگی این فرصت طلبان قرار گرفته و با صداگذاری نامناسب و استفاده از لهجه و زبان قومیت های کرد، مایه آزردگی خاطر دوستداران فرهنگ و زبان اصیل کردی _ لکی شده است.

این پژوهشگر ادبیات کردی از مسئولین مربوطه به ویژه پلیس فتا خواست که با چنین افراد فرصت طلبی که به راحتی قابل شناسایی نیز هستند، برخورد قانونی به عمل آورند.

موسوی تاکید کرد: زبان و فرهنگ هر قومیتی برای تک تک مردمان آن قوم از ارزش و درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار است و لذا هرگز پذیرفتنی نخواهد بود که عده ای معلوم الحال اقدام به تخریب این هویت اصیل و هزاران ساله کنند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.