رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ | 24 Oct 2018
خانه » اخبار » از توهم فرهنگ تا فحاشی نانی/ یادداشتی درباره کیفیت نان در کنگاور
از توهم فرهنگ تا فحاشی نانی/ یادداشتی درباره کیفیت نان در کنگاور

تاریخ انتشار : ۶ بهمن ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

ریگا کوردستان،مصرف نان در ایران نسبت به میانگین جهانی چند برابر است و کیفیت آن به عنوان مهم‌ترین قلم در سفره خانوارها همیشه جای نگرانی بوده است. تلاش‌های بسیاری در سالیان اخیر از جانب فعالان اقتصادی و دولت برای ارتقای کیفیت نان و حرکت به سمت تولید نان صنعتی انجام‌گرفته که به نظر می‌رسد این جنبش بسیار ضعیف است و دوران کودکی خود را سر می‌کند.
از مهم‌ترین مشکلات نان و نانوایی‌ها از دیدگاه مصرف‌کنندگان آن در کنگاور می‌توان به ١- مسائل بهداشتی نان ٢- کم‌فروشی ٣- کیفیت بد نان ۴- عدم رعایت شأن مشتری از سوی عوامل نانوایی ۴- نظارت ضعیف و سلیقه‌ای بر تولید نان از طرف دولت ۵- عدم آگاهی مردم از حقوق شهروندی.
مسائل بهداشتی: استخدام کارگران معتاد در نانوایی‌های شهر کنگاور مشهود است، به کار گماشتن افراد معتاد در تولید مواد خوراکی در هرکجای دنیا امری مردود است اما اینجا کنگاور است. مصرف دخانیات حین عمل‌آوری و پخت نان در این شهر غیرقابل کتمان است. دست‌های آلوده کارگران و عدم رعایت بهداشت فردی حتی حین بیماری‌های فصلی نظیر آنفلوانزا با این توجیه مضحک و دردناک که خمیر در تنور پخته می‌شود به هنجاری نا به هنجار بدل شده است، چونکه اینجا کنگاور است. مکان آلوده در انبار کردن آردها، ظروف آلوده برای عمل‌آوری خمیر، استفاده از جاروی آلوده برای تمیز کردن ساج نان و… از دیگر معضلات بهداشتی نانوایی‌ها در کنگاور است.
کم‌فروشی: اگرچه عمومیت ندارد اما دردی بر دردهای پیشین است.
کیفیت بد نان: سوختگی نان، خمیری بودن نان، وجود کناره‌ی زیاد و وجود آرد زنده در نان و.. که مجموعاً در ایجاد اختلال در سیستم گوارشی و تولید صفرا و شلوغ کردن مراکز درمانی به‌نوبه‌ی خود سهمی به سزا دارند.
عدم رعایت شأن مشتری از سوی عوامل نانوایی: دوست داری ببر دوست نداری برو هرجایی که دوست داری، نان نداریم برو!!!
استفاده از ادبیات لمپنی، پرخاشگری و توهین به مشتری‌ها و دادن نان بی‌نوبت خجالت‌آور است، اما شرم‌آورتر آنجاست که از جانب یک بازنشسته که پس از فراغت از خدمت نسبت به شهروندانی که برای هر گرم از نانی که می‌خرند پول نقد می‌پردازند و بازار این صنف را در هر شرایطی سکه کردەاند ابراز شود.
نظارت ضعیف و سلیقه‌ای بر تولید نان از طرف دولت: قطعاً مسیر مسئولان محترمی که در کنگاور بر کار نانوایی‌ها نظارت می‌کنند به شهر اسدآباد خورده است و همین بس که برای یک‌بار هم که شده در چگونگی طبخ نان این همسایه‌ها نظری بیفکنند!
عدم آگاهی مردم از حقوق شهروندی: پس از انقلاب شاه و ملت در سال ١٣۴٢ قانون ارباب رعیتی منسوخ شد. شهروند محترمی که در مقابل کالای خریداری‌شده وجه آن را می‌پردازد دیگر بنده و رعیت نانوایی‌ها نیست که هر نانی با هر وزن و با هر کیفیتی را با توهین بخرد و بخورد!

 

مصطفی باقری آشنا /دبیر سرویس اجتماعی 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.