رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ | 23 Oct 2018
خانه » تحلیلی » هووزمانەن در انتظار مرگ …
هووزمانەن در انتظار مرگ …

استان کرماشان یکی از خوش آب و هواترین استان‌های غرب کشور است، پوشش گیاهی زیبا و متنوع و رودخانه‌های دائمی و جنگل‌های بلوط مشخصه‌ی بارز طبیعت این استان است.

تاریخ انتشار : ۶ بهمن ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

به گزارش ریگا کوردستان، استان کرماشان یکی از خوش آب و هواترین استان‌های غرب کشور است، پوشش گیاهی زیبا و متنوع و رودخانه‌های دائمی و جنگل‌های بلوط مشخصه‌ی بارز طبیعت این استان است.

همان‌طور که همه می‌دانند سوء مدیریت، بی‌برنامگی، تصمیمات و اقدامات غیر کارشناسانه سبب هدر رفتن بسیاری از منابع آبی زیرزمینی و روان در سراسر کشور شده است، بطوریکه هیچ‌گونه کتمانی برای متولیان امر باقی نمانده است. در توزیع این “بدآمد کلان” استان مظلوم ما بی‌بهره نمانده تا از این طریق نتایج حاصل از سوء مدیریت عادلانه تقسیم شود.

بسیاری از چشمه‌ها، چاه‌ها و رودخانه‌ها موقتاً یا برای همیشه خشک شدند و این امر به پر قبای هیچ‌کس برنخورد و کم‌آبی فصل تلخ تازه‌ای شده در تقویم این سرزمین کهن‌سال. آری انگار کسی به تعمد دیو سیاه خشک‌سالی را از خواب بیدار کرد تا این سرزمین زیبا به مصیبتی زشت گرفتار شود و این‌گونه بحران آب در این حوالی متولد شد.

متأسفانه کار به اینجا ختم نشد، مدتی است که لوله‌های انتقال گاز در مسیر خود سینه ستبر کوه‌های هووزمانەن (عثمان وند) را در دهستان سرفیروز آباد کرماشان از هم دریده و حق حیات را از درختان بی‌گناه بلوط گرفته است و مشغول مخدوش نمودن چهره‌ی زیبای عروس سبز و مقاوم زاگروس است. وسعتی که برای لوله‌های گاز کنده می‌شود و تعداد درختانی که قطع می‌شوند حقیقتاً شگفت‌انگیز و ناجوانمردانه است. گویی قرار است در وسط این جنگل‌های بلوط بزرگ‌ترین اتوبان کشور ساخته شود که به این وسعت زمین را تخریب و درختان جنگل را قطع می‌کنند. باور کنید هرکسی مسیر عبور و انتقال لوله گاز را از میان جنگل بلوط ببیند دچار این توهم می‌شود که درخت‌ها را برای فروش و سود اقتصادی قطع می‌کنند نه برای گشودن مسیر انتقال لوله گاز.

کسی چه می‌داند شاید هم کسانی که آنجا مشغول کارند از قطع درختان و ویران ساختن کوهستان لذت می‌برند و از این طریق دارند به‌اصطلاح “تفریح” می‌کنند.

دردناک‌تر از همه، سکوت معنادار گروه‌های زیست محیطی کشور در مقابل این اقدام مخرب است.باشد که منافع عده‌ای سبب نشود که ما چشممان را بر روی حقیقت ببندیم و از کنار صدماتی که بر پیکر طبیعت وارد می‌شود، آسوده و بی‌خیال عبور کنیم. هر یک از ما در برابر محیط‌زیست مسئولیم و می‌بایست حامی و پشتیبان آن باشیم و حقیقتاً امروز جنگل‌های بلوط کرماشان نیازمند حمایت دوستداران محیط‌زیست و سایر اقشار آگاه جامعه است تا در سایه‌ی همکاری و همفکری مردم از آن‌ها حفاظت به عمل آید.

اگر این اقدام توسط گروه یا عده‌ای ناآگاه صورت می‌گرفت گفته می‌شد رفتار ناموجه آن‌ها از روی “ناآگاهی” است، اما انجام چنین رفتاری توسط شرکت نفت و گاز یا نماینده آن به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند مورد قبول واقع شود.

خلیل اسدی بوژانی

۱۳۹۵/۱۱/۵

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.