رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ | 09 Dec 2019
خانه » اخبار » آمادگی سه کشور خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه نفت ایلام
آمادگی سه کشور خارجی برای سرمایه گذاری در حوزه نفت ایلام

برداشت از حوزه های نفتی ایلام رضایت بخش نیست

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۵

به گزارش ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی ،دکتر سلام امینی درباره این خبر بیان کرد: از آنجایی که روند بهره برداری از حوزه های نفتی آذر و چنگوله در مرز ایران و عراق در این استان به کندی پیش میرود در مذاکراتی که با وزیر نفت داشته ایم بر ضرورت تسریع در این موضوع تآکید شده است.
وی با توجه به ضرورت سرمایه گذاری کشورهای دارای فناوری در این زمینه تصریح کرد: اکنون سه کشور برای مشارکت در میدان نفتی چنگوله اعلام آمادگی کرده واسناد این پروژه را تحویل گرفته اند که احتمالا شرکت روسی برنده مناقصه شده ودراین پروژه مشارکت نماید.
برداشت نفت از حوزه های نفتی ایلام رضایت بخش نیست
رئیس مجمع نمایندگان استان ایلام میزان برداشت از میادین نفتی استان را مطلوب ارزیابی نکرد و اظهار داشت: برداشت نفت از حوزه های نفتی این استان با توجه به ذخایر مناسب و پتانسیل های خوبی که در این استان وجود دارد رضایت بخش نیست و ما همواره این موضوع را گوشزد کرده ایم.
امینی تأکید کرد: مسئولان وزارت نفت باید با سرعت بیشتری طرح هایی که در میادین مشترک با کشور عراق هستند را اجرایی کنند تا زمینه بهره برداری بیشتر از این حوزه ها فراهم شود.
وی ادامه داد: در این خصوص در دیدارهای متعددی با وزیر نفت خواستار راه اندازی هرچه زودتر میدان نفتی چنگوله شده واکنون چند کشور برای مشارکت در میدان نفتی چنگوله اعلام امادگی کرده که احتمالا شرکت روسی برنده مناقصه شده ودراین پروژه مشارکت نماید.
سفر وزرای نفت و بهداشت به استان ایلام
نماینده مردم ایلام، مهران، چرداول، ایوان و ملکشاهی تصریح کرد: در دیداری که اخیرا با مهندس زنگنه وزیر محترم نفت ودکتر هاشمی وزیر محترم بهداشت داشته از وزرای نفت وبهداشت دعوت نمودم که به استان ایلام سفر کنند واین عزیزان هم دعوت را اجابت کرده و دراسفند ماه به استان سفری خواهند داشت.
دکترسلام امینی اظهار کرد: ایلام دارای ذخائر عظیم هیدروکربنی و نفت و گاز است و زمینه توسعه این حوزه نیازمند همت و تلاش بیشتر مسئولان است.
وی افزود: منظور از بهره برداری استفاده به صورت خام از این مواهب خدادادی نیست بلکه باید با تبدیل این مواد به فرآورده های نهایی و جلوگیری از خام فروشی بهره وری بیشتری از این محصولات کرد که تحقق این امر به راه اندازی صنایع پایین دستی و تبدیلی نیاز دارد.
نماینده مردم ایلام، ایوان، چرداول، مهران، ملکشاهی و سیروان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بازسازی منابع هیدروکربنی در استان زمینه اشتغالزایی تعداد زیادی از جوانان بویژه تحصیل کرده های دانشگاهی این رشته را فراهم می کند.
راه اندازی مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه گاز باعث کاستن از معضل بیکاری استان می شود
دکترامینی تاکید کرد: با راه اندازی مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه گاز و صنایع پایین دستی می توان بخش زیادی از معضل بیکاری استان ایلام را حل و فصل کرد.
وی درخصوص استقرار نمایندگی شرکت نفت و گاز غرب کشور در استان ایلام اظهارکرد: معتقدم با توجه به وجود مقدار بسیار زیاد این ذخائر در استان مدیریت این حوزه باید به خود منطقه واگذار شود ودربحث انتقال یا استقرار دفتر نفت وگاز غرب کشور هدف انتقال مدیریت نفت وگاز غرب کشور به استان است.
دکتر امینی با بیان این که در استان ساختار و سازمان عریض و طویلی وجود دارد اما از آن استفاده ای نمی شود یاد آوری کرد: به صورت تفضیلی چه به صورت شفاهی و چه کتبی توضیح ضروری را به وزیرمحترم نفت پیشنهاد کرده و وزیر محترم دستور انتقال یک یا دو تا از معاونت های نفت وگاز غرب کشور را صادر کرد.
انتقال ۲ معاونت از حوزه شرکت نفت و گاز غرب کشور به ایلام
امینی اضافه کرد: اعتقاد داریم این موضوع می تواند دستاورد خوبی برای مردمان استان ایلام باشد که با جابجایی یک یا دو معاونت که زمینه آن در استان وجود دارد ما بتوانیم بیشتر از پیش از ظرفیتهای نفت و گاز استان بهره گیری نماییم.
نماینده مردم ایلام ادامه داد: در دیدارهای اخیر با وزیر محترم نفت خواستار تسریع در انتقال یک یا دو معاونت از دفتر حوزه نفت و گاز غرب کشور به استان وانجام آن تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری شدم که در این زمینه وزیر قول مساعد دادند .
دکترامینی در ادامه افزود: اگر چه صنایع پتروشیمی از صنایع بزرگ محسوب می شود ولی در حوزه پایین دستی نفت و گاز قرار می گیرد که استان ایلام در حوزه صنایع پایین دستی بویژه پتروشیمی دارای خوراک مناسبی است و می تواند به یکی از قطب های پتروشیمی کشور تبدیل شود که در این صورت علاوه بر درآمد زایی، اشتغال زایی بسیاری را بدنبال دارد.
وی با بیان اینکه برخی شرکت های نفتی منطقه همچنان از نیروهای غیر بومی استفاده می کنند، افزود:
در ملاقات های متعددی که با وزیر نفت داشتم با توجه به وجود مسئله بیکاری انبوه و نبود وجود اشتغال در استان و وجود ظرفیت نفت و گاز و شرکت هایی که در ناحیه وجود دارند از وی درخواست کردم که در شرکت هایی که در استان وجود دارند ۷۰ درصد نیروهای شرکت را نیروهای بومی متخصص و ماهر استان تشکیل دهند.
وی افزود: که در ماده ۵۸ برنامه ششم توسعه این موضوع گنجانده شد تاهرچه بیشتر بتوانیم از جوانان مختصص استان درحوزه های فعالیتی وزارتخانه های نفت ونیرو استفاده کنیم ودر کمیسیون انرژی در حال تدوین آئین نامه اى در این خصوص هستیم .

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.