رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ | 23 May 2019
خانه » تحلیلی » رأی ها و گُرزها
رأی ها و گُرزها

تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵

چرا جای بعضی چیزها در موزه است!
هنگامی‌که سیمور مارتین لیپست در مورد تأثیر درآمد سرانه بر دمکراسی می‌نوشت و ادعا کرد که: اگر متوسط درآمد سرانه در جهان بیشتر از یک مقدار تقریباً ثابت باشد منجر به دمکراسی می‌شود، دلایلی محکم و مثال‌های فراوانی در تطبیق تئوری خود بر تمام خشکی‌های زمین و مرزهای سیاسی جهان داشت. اما یک استثناء غیرقابل‌چشم‌پوشی وجود داشت، که آزار روح او و پاشنه‌ی آشیل تئوری‌اش بود!
اعراب!
درآمد سرانه‌ی برخی از کشورهای خلیج طی دهه‌های اخیر همیشه بیشتر از اتحادیه اروپا و بسیار بالاتر از آمریکای لاتین و شبه‌قاره و جنوب شرقی آسیا بوده و هست! ثبات سیاسی و امنیت اجتماعی صدسال اخیرشان هم خدشه‌ناپذیر و دسترسی همگانی به آموزش هم، نه‌تنها ممکن بلکه توفیق اجباری است! اگر داشتن رسانه‌های جدید و مدرن را هم اضافه کنیم تنها یک راه برای لیپست می‌ماند که او هم بدان ناچار شد!
اینکه به‌ناچار “پاورقی” شرم‌آوری بر تئوری جهان‌شمول خود بنویسد!
” تئوری فوق برای نسل بشر صادق است مگر آنکه آن بشر عرب باشد!”
چه خوب که لیپست و دیگران حتی نام شهر مارا نشنیده‌اند و خوب‌تر آنکه در ایران افراد زیادی به‌مانند احمدی‌نژادها که سوژه‌هایی با سایه پررنگ و صدایی رساتر و پژواک۱۵۳۰۱۴۴۵۰ی لبخند افزا تر هستند، که ما در این پناه زاگروس و حاشیه آنان با زندگی پرحاشیه‌ی خویش نه به چشم آمده‌ایم و نه به گوش رفته‌ایم!
و مسرورتر می‌شویم که در آینده‌ای بعید هم سوژه نشویم، وگرنه در پاورقی دوم بعد از عرب، برایمان می‌نوشتند که در کلان‌شهر کرماشان مبنای واحد سیاسی نه طبقه است و نه ملیت و نه جنسیت و نه هویت، بلکه ایل است و انتخابات اسم تازه‌ی لشکرکشی عشایری است و رأی‌ها همان گرزهای قدیم‌اند!
نگارنده که خود طی دو دهه‌ی اخیر در تمام رقابت‌های شهری و حوزه‌ی استانی و ملی شاهد و سهیم بوده است، اکیداً بازیگری مؤثرتر از ایل را به چشم ندیده است!
درواقع بسیاری از رأی‌دهندگان کرماشانی نظری از خود ندارند! یک شناسنامه هست و دو دست و ده انگشت! که با پنج‌انگشت و یک دست شناسنامه را از جیب درآورده و با انگشت اشاره مقداری جوهر به‌پای اسم سوار عشیره ی خود پهن کرده و مشتاقانه در مقابل تلویزیون یا رادیو نشسته و منتظر نتیجه‌ی شمردن گرزهای عشیره‌ی خویش‌اند!
او نه مطالبه‌ای دارد! نه نظری!
انتظاری هم ندارد!
و درنهایت سوار پیروز خویش را حاجتی به دیدن یا خواستن تا آوردگاه چهار سال دیگر نیست!
تنها احتمال ممکن، مشاهده‌ی رزمجوهای تازه در عزاهای ناخواسته است که مشغول شیرین‌کاری و خودنمایی در آن ایام ناخواسته‌اند.
دوستان! بیاییم مثال نقض تئوری‌های سیاسی نباشیم!
بدانیم آن روز که گوسفندهایمان را فروختیم و به شهر آمدیم دیگر ایل زیست نیستیم!
یادمان باشد که بعد از انقلاب سفید دیگر رعیت کسی نیستیم!
ما شهروند شهر خویشیم و ایل فقط پسوندی از روزگار گذشته‌ی ماست، پسوندی فامیلی که نه خوب است و نه بد، بلکه نشانی است از ایام کهن و بس!
دوستان! ما در کشمکش روزانه‌ی یک‌لقمه‌نانیم.
ما در منازعه‌ی روزانه برای زبان در حال مرگ خویشیم.
ما در تعارض روزانه‌ی سنت و مدرنیم.
ما در فصل داغ جنسیت و ملیتیم، و در سال خشک جغرافیایمان!
هر بعدازاین بودن‌هایمان، پیشوندی است بر مطالبه‌ای بر حق و خواستی از جنس بودن و ماندن!
نگذاریم مثال نقض علوم و مثال شرم آیندگان باشیم.
ما باید بتوانیم از این گردنه و دور تکرار بگذریم و با میراث سرافرازی‌های مان پیوسته باشیم، چون تنها راه بقاء و حیات توانستن است و ناتوانی مرگ.
ما هنوز ملتی زنده‌ایم نه یک پاورقی در صفحه‌ای از کتاب‌های شکست و تاریخ تکراری!

مصطفی باقری آشنا – دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

قاضی‌پور(ارومیه) و قسیم عثمانی(بوکان) برای چهارمین دوره متوالی می‌آیند

شورای نگهبان محدودیت ۳ دوره نمایندگی را رد کرد به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان جلسات شورای نگهبان برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی عصرروز پنج شنبه پایان یافت. شورای نگهبان در نهایت به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراداتی گرفت و قرار است جمع بندی شورا در این زمینه تا روز شنبه هفته […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.