رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۷ | 24 Oct 2018
خانه » اخبار » آقای نماینده منطقه ویژه اقتصادی اورامانات به کجا رسید؟
آقای نماینده منطقه ویژه اقتصادی اورامانات به کجا رسید؟

تاریخ انتشار : ۲ اسفند ۱۳۹۵

ریگا کوردستان – سرویس اقتصادی 
با منتشر شدن خبر تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در هئیت دولت و ضمن تبریک به مردم عزیز و غیور قصرشیرین با مروری بر چند ماه گذشته و نگاهی به فعالیت مجمع نمایندگان استان موضوعی توجه همگان را در اورامانات به خود جلب می کند .
با مروری کوتاه بر گذشته باید گفت در هنگام سفر رئیس محترم جمهور به استان کرمانشاه مجمع نمایندگان استان قصد همراهی با رئیس جمهور و هیئت دولت را نداشتند و اعلام کردند در این سفر دکتر روحانی را به دلایلی همراهی نخواهند کرد و خواستار تحقق خواسته هایی از رئیس جمهور بودند هرچند عده ای این عدم همراهی را بیشتر سیاسی دانستند اما به هرحال اعضای مجمع
در این بین اعضای مجمع نمایندگان سه خواسته مطرح کردند (تحقق راه آهن غرب کشور تا خسروی،تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین و منطقه ویژه اقتصادی اورامانات) که بنظر می رسد خواسته های مناطق دیگر استان محقق و یا در حال تحقق است اما تنها خواسته مطرح شده برای اورامانات یعنی منطقه ویژه اقتصادی هنوز تحقق پیدا نکرده است هرچند بسیاری از مردم شهرستانهای اورامانات بخصوص پاوه خواستار بازگشایی مرز تردد شوشمی می باشند و این موضوع برای مردم این خطه در اولویت است اما محقق نشدن تنها خواسته مطرح شده اورامانات در بیانیه مجمع نمایندگان استان تا به این لحظه سوالاتی را در ذهن مردم ایجاد خواهد کرد
طرح منطقه ویژه اقتصادی که توسط آقای نادری نماینده مردم پاوه و اورامانات در مجلس شورای اسلامی به یکباره مطرح شد هنوز برای بسیاری از مردم اورامانات نا مفهوم و گنگ است. هرچند در این مقاله نمی توان به بررسی این طرح و خوب یا بد بودن آن پرداخت اما با این وجود انتظار این بود این طرح نیز همانند منطقه آزاد تجاری قصرشیرین با پیگیری های نماینده محترم مصوب می شد که بنظر می رسد این موضوع حتی به فراموشی سپرده شده است که امیدواریم اینگونه نباشد.
طرح منطقه ویژه اقتصادی اورامانات موضوعی بود که نماینده محترم بارها بر روی آن مانور داد و حتی یکبار هم نشد این موضوع را برای مردم تشریح کنند و در حال حاضر هم سرانجام آن نامشخص است . در مجموع محقق نشدن منطقه ویژه اقتصادی اورامانات تا به این لحظه چند موضوع را مطرح می کند.
اول اینکه چرا فقط خواسته مطرح شده توسط نماینده پاوه و اورامانات در بیانیه مجمع نمایندگان استان محقق نشده است ؟ دوم این طرح آیا قابلیت اجرایی و توجیهی دارد و یا اساسا یک شعار می باشد؟ سوم آیا واقعا نماینده محترم می تواند این طرح را به سرانجام برساند و هیئت دولت به وی کمک خواهند کرد؟
در حالی که مردم پاوه و اورامانات منتظر رسمی شدن مرز شوشمی هستند موضوع منطقه ویژه اقتصادی اورامانات توسط نماینده محترم مطرح شد و به کلی خواسته ها و رویا های دیرینه مردم شهرستانهای اورامانات بخصوص پاوه را برای بازگشایی تردد مسافر و رسمی شدن مرز شوشمی تحت شعاع و حتی به فراموشی سپرده است.
✅با این وجود محقق نشدن خواسته مطرح شده برای اورامانات در بیانیه مجمع نمایندگان استان کرمانشاه علامتهای سوال و ابهامات فراونی را در ذهن بوجود می آورد که آقای نادری باید پاسخگو باشد.
که از جمله این سوالات و ابهامات می توان به همراهی دیگر نمایندگان مجمع استان با آقای نادری برای تحقق خواسته های اورامانات و یا شکاف بین هیئت دولت و نماینده اشاره کرد.
امیدواریم نماینده محترم با تعامل مثبت و سازنده با هیئت دولت بتواند خواسته مردم محروم اورامانات را حل و فصل کند و از مشاوره با افراد ناکارآمد و غیر متخصص که پتانسیل بالای نماینده را برای پیگیری و حل مشکلات تقلیل داده اند بپرهیزد و به دنبال جریانهای خاص سیاسی و حزبی نباشد چون فقط با گفتگو و تعامل سازنده می شود مشکلات را حل کرد .پس باید منتظر ماند و صبر کرد که سرانجام چه خواهد شد و فقط باید گفت به امید خدا و با تلاشهای نماینده محترم و ساعی پاوه و اورامانات و همراهی هیئت دولت ضمن تحقق خواسته منطقه ویژه اقتصادی شاهد گشایش تردد مسافر در مرز شوشمی باشیم هرچند بنظر میرسد طرفهای عراقی همکاری های لازم را برای بازگشایی مرز تردد مسافر در شوشمی نمی کنند اما بازهم امید می رود با رایزنیهای مجدد ، این موضوع و خواسته دیرینه مردم شهرستان پاوه محقق شود.

 

فرهاد صالحی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.