رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ | 10 Dec 2018
خانه » اخبار » دلایل فضولی بعضی افرادچیست؟
دلایل فضولی بعضی افرادچیست؟

تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

با افراد فضول چه باید کرد؟

به کسی که در اموری دخالت کند که حد یا حق او نباشد فضول می گویند. چراهایی هست که این افراد همیشه برای پرسیدن دارند از قبیل: چرا زن نمی گیری؟ چرا شوهر نمی کنی؟ چرا بچه نمیاری؟چرا این قدر شکسته شدی؟ چه قدر خریدی؟ چه جوری خریدی؟ کی بود زنگ همسایه را زد؟ کی خانه همسایه است؟ کجا میرین؟ نبودید؟ عیدی گرفتی؟ چقدر؟ چه کارش کردی؟ چرا و چرا و هزار چرای دیگر.
شاید شما هم در اطرافتان این گونه افراد باشند، که کم و بیش روی اعصابتان می روند و ادعا دارند که کنجکاو هستند و البته از روی خیر خواهی.

چرا اجازه دخالت به خود می دهیم؟
ما عادت کردەایم در کارهایی که اصلا به ما ربطی ندارد دخالت کنیم و ذهن ما از کودکی کاملا قضاوت کننده و فضول نسبت به دیگران تربیت می شود. و با آموزش های مستقیم و غیر مستقیم والدین و اطرافیان برای کوچکتر ها شکل می گیرد و رفتار می شود.
گاهی افراد دخالت خود را در امور دیگران فصولی نمی دانند و کمک به دیگران می دانند، که این صد درصد اشتباه است زیرا بین کمک و دخالت مرزهایی وجود دارد. این افراد به وسیله کمک به دیگران قصد دارند از زندگی دیگران سر در بیاورند. و این توجیهی کاملا غیر منطقی می باشد. برای کمک حتما در خواستی هست از طرف مقابل، اما گاهی با دخالت و فضولی زندگی را از اختیار طرف مقابل در آورده و به استقلال و سلامت روان او آسیب وارد می شود.

دلایل فضولی:
برخی افراد که از وضع زندگی خود راضی نیستند به کسانی که فکر می کنند زندگی خوبی دارند، حسادت کرده و سعی در نابودی شان دارند و با دخالت و فضولی در امور آنها و سپس شایعه پراکنی احساس بد خود را تسلی می دهند و برایشان بسیار هیجان انگیز می باشد. این افراد به جای کارهای سرگرم کننده و سودمند مدام به زندگی دیگران سرک می کشند و اطلاعات کسب می کنند و لذت هم می برند.

تفاوت فضولی و کنجکاوی در کجاست؟
آیا این افراد فضول اند یا کنجکاو؟

این افراد صرفا فضول هستند نه کنجکاو.
کنجکاو به کسی می گویند که با سوالات و تلاش آگاهانه خود به دنبال تحقیقات علمی برای کمک به انسان می باشند.

چگونگی بر خورد با افراد فضول:

١- با فرد فضول تماس چشمی نداشته باشید.
٢- موضوع مورد بحث را عوض کنید.
٣- سکوت کنید ونفس عمیق بکشید.
۴- پاسخ مبهم بدهید.
۵- حد و حدودشان را مشخص کنید.
۶- وقتی در مورد دیگران خبر چینی و فضولی می کند علاقەای نشان ندهید.
٧- ارتباط اجتماعی تان را با او قطع یا کم کنید.
٨- رو راست باشید.
٩- اعتمادبه‌نفس داشته باشید و از هیچ کس و هیچ چیز نترسید.

چگونه به خود آموزش دهیم که فضول نباشیم؟
دخالت نکردن در امور دیگران را این گونه تمرین کنید، خودتان را به جای طرف مقابل قرار دهید، آیا این سوالات شما را آزار می دهد یانه؟

در واقع اگر ما این دخالت ها و فضولی ها در کار و امور دیگران را درک می کردیم، هرگز دست به چنین رفتار زشت و ناپسندی نمی زدیم.

رقیه باقری آشنا

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.