رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ | 23 Oct 2018
خانه » اخبار » نمایشگاە آثار هنری بانوی ایلامی
نمایشگاە آثار هنری بانوی ایلامی

تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

نمایش آثار خانم بتول منصوری‌جو، بانوی هنرمند ایلامی، در پنجمین نمایشگاه تذهیب گروه “آرام جان” تهران

نمایشگاه گروهی هنر تذهیب و گل و مرغ «شوق رهایی» با بیش از شصت تابلو، در تهران برگزار شد.

بە گزارش خبرنگار ما، این نمایشگاە از تاریخ نهم لغایت پانزدهم تیرماە سال جاری در تهران برگزار گردید.
این نمایشگاه پنجمین نمایشگاه گروهی هنرجویان موسسه آرام جان است که تحت عنوان «شوق رهایی» برگزار گردید. در این نمایشگاه شصت تابلو تذهیب و گل و مرغ به نمایش درآمد.
لیلا بایرامی، مدرس تذهبیب و گل و مرغ و سرپرست این گروە، هدف از برگزاری این نمایشگاه های گروهی بالا بردن سطح انگیزه هنرآموزانی که بە شکل جدی وارد عرصه هنر تذهیب و گل و مرغ شدند و همچنین معرفی بیشتر این هنر سنتی و ملی به جامعه دانست.
وی در ادامە افزود: با اینکه هنر تذهیب یک هنر ملی و سنتی و اسلامی است، کمتر در جامعه شناخته شده و کمتر کسانی هستند که آشنایی با این هنر داشته باشند. حتی نام این هنر برای بسیاری از جامعه ما غریب هست.

بتول منصوری‌جو، هنرمند ایلامی، نیز در ادامە این گفتگو گفت: علاوە بر استفادە از هنر تذهیب و دیگر هنرها و نقوش موسوم بە اسلیمی “اسلامی” در هنرهای دستی همانند قالی کُوردی، گلیم کُوردی و بە ویژە گلیمهای نقش برجستەی کردی، بە عنوان هنر ابداعی ایلامیان، در آثار باستانی پیش از اسلام و قرون اولیەی اسلامی نیز همانند نقوش اولیەی گل و مرغ و سایر نقوش ساسانی کشف شدە کە بە وسیلەی گچ در شهر باستانی درەشهر ” سیمرە” در استان ایلام، کشف شدەاند و بە نوعی در نقوش حجاری شدە در طاق‌بستان کرمانشاە کشف شدەاند، بیانگر علاقەی وافر کُوردها در بە کار بردن این هنر است.
وی هنر کوچ‌روان کورد را در ابداع و حفظ نقوش هنرمندانە قابل ستایش دانست و گفت: در فرهنگ کردی و بە ویژە در میان کوردهای فەیلی “فهلەوی” در استان ایلام و عراق، زنان نقش عمدەای در حفظ و احیای هنر داشتە و دارند و ابداع گلیم نقش برجسته ، با ابتکار برجستە کردن نقوش قدیمی گلیم و قالی توسط یک بانوی ایلامی کە فاقد تحصیلات نیز بودە، نشان‌دهندەی نبوغ ذاتی جامعەی زنان کورد، در امور هنری است.
وی کە اصالتا از کوردهای فیلی “پالەوی” ایلامی، ولی از کوردهای فەیلی تبعید شدەی از عراق بە ایران می‌باشد بە ادامەی این سنت در میان زنان کورد فەیلی در عراق نیز تاکید کرد.
بتول منصوری‌جو، با شش اثر هنری در این نمایشگاە حضور داشت.

اسامی هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد:
لیلا ظهوریان، صبا مددی، مهنوش افشارانی، عباس بی ریاکار، بتول منصوری جو، ندا مویدی، مهسا سلیمانی، سارا داداشلو، پروانه کاشفی و به سرپرستی لیلا بیرامی.
این نمایشگاه همه روزه از ساعت ٩ تا ١٨ در تهران، سعادت‌آباد، بلوار دریا، گالری ادارە کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، پذیرای علاقه‌مندان به هنر تذهیب بود.
در مراسم افتتاحیەی این نمایشگاە، تعدادی از ایلامیان ساکن تهران، حضور داشتند.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی   بهزاد خالوندی ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است. در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت […]

پس از چهار سال از سرنوشت ٣١٠٢ ایزدی اسیر خبری در دست نیست

ریگا کوردستان – سرویس حقوق بشر به گزارش ریگا کوردستان و بر اساس آمار نهادهای حکومت اقلیم کردستان از سرنوشت ۴٨ درصد ایزدی‌هایی که حین حمله داعش به شنگال از سوی این گروهک تبهکار ربوده شدند خبری از آنها تا کنون در دست نیست بنابر آمار رسمی سازمان‌های حکومت اقلیم پس از حمله داعش در […]

نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل پ.ک.ک در سوریه است

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: نقشه راه منبج مدلی برای تمام مناطق تحت کنترل شاخه نظامی پ.ک.ک در سوریه موسوم به YPG است.

مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.