رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | 17 Nov 2018
خانه » اخبار » کاشی های تکیه معاون الملک در معرض تخریب!!
کاشی های تکیه معاون الملک در معرض تخریب!!

تاریخ انتشار : ۱۵ تیر ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

از نخستین فضاهایی که در بسیاری از مرکز محله ها بر اساس آداب و رسوم، سنت، عادات، نوع و شیوه زندگی شکل گرفتند , فضایی برای تجمع اهالی و انجام مراسم و آئینهای معمول و مذهبی بوده است . این فضای جمعی , فضایی مذهبی مثل مسجد , حسینیه , تکیه و سقاخانه بوده است .

شهر کرمانشاه که در غرب ایران واقع شده ، در دوران قاجار دوباره شکل شهرنشینی خود را بازیافت؛ در این دوره کرمانشاه مورد توجه سیاسی و اجتماعی قرار گرفت و در سال ١١٨۴ با منصوب شدن محمد علی میرزا دولتشاه به حکومت کرمانشاهان طرح های شهری را در کرمانشاه به اجرا در می آورد و شکل کنونی شهر کرمانشاه را بنا می کند.
تکیه معاون الملک در تاریخ ١٠ آذر ١٣۵۴ با شماره ثبت ٩۴۵ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است ، موقعیت مکانی تکیه معاون الملک در خیابان حداد عادل در بافت قدیمی کرمانشاه و در محله برزه دماغ واقع است .
در سال ١٣١٣ ه. ق حسین خان معینی معروف به معین الرعایا حسینیه را ساخته و آن را با تزیینات گچبری و آیینه کاری آراسته است .
در تکیه معاون الملک تزئینات بکار برده اند از جمله گچ بری و آیینه کاری و کاشی کاری که بخاطر کاشی کاری های غنی که در این تکیه دیده میشود موزه کاشی کاری نامیده شده است. تکیه حیاط بزرگی دارد که حوضی در بین تکیه قرار گرفته که دور تا دور آن رو باغچه های پر از گل زیبایی خاصی به حیاط بخشیده است . و شامل بخش های مثل حسینیه ، زینبیه و… می باشند.

تکیه معاون الملک به خصوص به مدد کاشی های زیبایش مظهری از پیوند زیبای معماری و کاشی کاری است . تکیه معاون الملک گنجینه ای از اسطوره ها، حماسه ها ، تاریخ و مذهب ایرانی است که در یک جا در قالب هنر نقاشی و کاشی کاری گرد آمده و از این نظر، اثری منحصر به فرد است . بنای تکیه را بسیاری از صاحب نظران کم نظیر و در مواردی بی نظیر دانسته اند . ویژگی های آن چون غنای تصویری در کاشی کاری، تنوع در رنگ های به کار رفته، تنوع در نوع ساخت کاشی ها به صورت برجسته، نیمه برجسته و تخت و هم چنین گوناگونی در ابعاد کاشی ها، مجموعه بنا را به یکی از بهترین آثار باقیمانده از دوره قاجاریه مبدل ساخته است . گروهی نیز براین باورند که ارزش معنوی تکیه معاون الملک به واسطه کاشی ها و نقش و نگاره های به کار رفته در آن است .در حالی که نمی توان معماری زیبا و قابل تحسین آن را نادیده گرفت . این بنا قطعه های گمشده هویت ایرانی را در غالب تصاویر و نگاره هایی به هم گره می زند و به نسل های حال و آینده می شناساند.

کاشی های این تکیه از با ارزش ترین و زیبا ترین آثار دوره قاجاریه است که در کرمانشاه بجای مانده است ، اما این اثر در وضعیت نابسامانی نگهداری می شود به نحوی که مدتهاست بخش های از چهره های نقش شده در کاشی ها که به احتمال زیاد عمدی بوده، تخریب شده است، و نمی تواند اقدامی سهوی و غیر منتظره آسیب دیده باشد.

با آنکه این اثر تاریخی ارزشمند سال هاست که در سیاهه آثار ملی ایران به ثبت رسیده و دفاتر کارکنان میراث نیز می باشد اما هیچ گونه حفاظتی از آن وجود ندارد و راه دسترسی و دیدن از این اثر ساده است . با این حال نبود نگهبان و یا حتی یک تابلوی هشدار دهنده در کنار این اثر سبب شده بدون رعایت موازین و اصول رفتاری با یک اثر تاریخی ، برای گرفتن عکس یادگاری و یا از روی کنجکاوی صدمات جبران ناپذیری به آن وارد کنند.
برای جلو گیری از تخریب های بیشتر حفاظ های شیشه ای در مقابل کاشی گذاشته شود تا از در دسترس بودن کاشی های نفیس این بنا جلوگیری کرد.

مریم طاهرآبادی – سردبیر سرویس فرهنگی / کارشناس ارشد باستان شناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.