رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ | 25 Aug 2019
خانه » اخبار » کودکان کار و خیابانی کوهدشت
کودکان کار و خیابانی کوهدشت

تاریخ انتشار : ۶ مرداد ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

پدیده کودکان کار و خیابان که چند سالی است در شهرستان کوهدشت بوجود آمده و روزبروز درحال افزایش است و اگر امروز اقدامی اساسی برای آنها صورت نگیرد علاوه بر آسیب هایی که درحال حاضر ایجاد نموده در آینده ای نه چندان دور به عنوان یک معضل اساسی در سطح شهر رخ می نمایاند.
با توجه به اینکه مسئله کودکان کار خیابان یکی از موضوعات جامعه هدف اورژانس اجتماعی بهزیستی میباشد که باتوجه به بررسی وضعیت آنها از قبیل شناسایی، بازدید منزل، مصاحبه با خانواده آنها چنین برآورد گردیده که اکثریت آنها ساکن مناطق حاشیه ای بوده افرادی بد سرپرست، بدون سرپرست و یا دارای سرپرست از کار افتاده میباشد، از نظر وضعیت بهداشت در سطح بسیار پایینی قرار دارند و بیشتر آنها دچار سوء تغذیه هستند (بطوریکه حتی درآمد روزانه آنها صرف یک میان وعده برای آنها نمی باشد) و نوع برخورد اجتماعی و تکیه کلامهای بکار گرفته شده توسط این کودکان مشخص میسازد که ادبیات بکار گرفته شده در حد سنشان نمییباشد و سعی میکنند ادای افراد بزرگسال را در بیاروند و همچنین خانواده آنان تمایل زیادی به کار کودکان داشته و از آن به عنوان یک منبع درآمد عمده یاد میکنند از نظر آموزشی اغلب آنان ترک تحصیل نموده و و یا رفتن به مدرسه هیچ گونه خروجی آموزشی مفیدی برای آنان ندارد.

عواقب کار کودکان:
با توجه به عدم حمایت خانواده و نظارت بر این کودکان آسیب پذیری آنان نسبت به همسالان بسیار بالا بوده و به علت حضور مداوم در خیابان شناسایی آنها توسط افراد سودجو (قاچاقچیان مواد مخدر، سارقین حرفه ای، افراد کودک آزار) به آسانی صورت گرفته و به راحتی در دام این افراد قرار میگیرند. با توجه به اینکه روز به روز شمار آنان افزایش یافته و بیشتر آنان در سن نوجوانی میباشند و برای دهه های بعدی این افراد به سن بزرگسالی می رسند بخاطر شرایط زندگی و موارد ذکر شده بدون شک از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل نمیباشند و نه تنها خود دچار آسیب گردیده و بلکه باعث آسیب پذیری سایر افراد نیز میگردند.

پیشنهادات:
بر کسی پوشیده نیست که هر گونه اقدامی جهت بهبود شرایط جامعه همت همه نهادهای دولتی (فرمانداری، شهرداری، آموزش و پرورش، بهزیستی…) و غیر دولتی و حتی عموم مردم را می طلبد و از سوی دیگر تجربه ثابت نموده که صرف جمع آوری این گونه افراد تلاشی هزینه بر و بدون فایده است اما میتوان با اختصاص دادن مکان مناسبی (جهت کار کودکان) که نظارت کافی در آن وجود داشته باشد هم ساماندهی بهتری در زمینه کار کودکان انجام داد تا ضمن جمع آوری آنان از سطح شهر و ساماندهی مناسب و همچنین استعداد یابی و آموزش توسط نهادهای آموزشی و فرهنگی هدایت آنان جهت ورود به بازار کار در سن جوانی بصورت صحیح صورت گیرد که بدون شک کاهش عمده آسیب های اجتماعی را در پی دارد توضیح مفصل پیشنهاد مورد نظر در این مقال نمی گنجد و هدف عمده این نوشتار آگاه سازی و در واقع تلنگری به مسئولین امر و عموم مردم میباشد تا فتح بابی باشد در جهت توجه کار کودکان در سطح شهرستان کوهدشت که روز به روز در حال افزایش است. لازم به ذکر است که اورژانس اجتماعی تحت نظارت اداره بهزیستی دغدغه آسیب های اجتماعی را دارد و جامعه هدف آن که خدمت رسانی به آنان خصورت میگیرد شامل موارد ذیل میباشد.
۱- افراد در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی از قبیل:
۱- همسرآزاری
۲- کودک آزاری
۳- زوجین متقاضی طلاق
۴- کودکان کار و خیابان
۵- زنان آسیب دیده اجتماعی
۶- دختران فراری
۷- افراد دارای اختلال هویت جنسی
۸- افرادی که اقدام به خودکشی کرده اند
۹- افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد و سایر موارد که در شرایط بحرانی قرار گرفته اند.

تلفن: ۱۲۳

گرد آورنده: کارشناسان اورژانس اجتماعی بهزیستی شهرستان کوهدشت

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.