رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | 19 Feb 2018
خانه » اخبار » موفقیت هایی که همیشه فردی نیستند
موفقیت هایی که همیشه فردی نیستند

تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

اعلام نتایج رقابت هایی در سطح کلان کشور که بیشتر خانوادە ها با آن درگیر هستند همیشە و برای هر مخاطبی جذاب بوده و هست که البته برای عده ای نیز تأمل برانگیز می باشد.
ماراتن سال ها حضور در سیستم آموزش و پرورش ایران کنکور نام دارد، سابقه این آزمون به سال های پیش از انقلاب اسلامی در ایران باز می گردد.
به طور کلی توزیع امکانات چه از نظر آموزشی و چه اقتصادی در ایران مرکزگرا ریشه در ساختارهای فلج و ناکارآمد با دز تبعیض دارد که از حدود یک قرن پیش گلوی حاشیه ها را فشرده است.
تناسب امکانات آموزشی به گونه ای است که مثلا در شهرهای مرکزی مدارس هوشمند اند ولی در مناطق کوردنشین عده ای از دانش آموزان باید برای رفتن به مدرسه روزانه از میان برف و بوران کیلومترها پیاده روی کنند و دخترها نیز در اکثر مناطق روستایی کورد، امکان تحصیلی بیشتر از پایان ابتدایی ندارند و در بلوچستان دانش آموزان در کپر می خوانند آنچه را که به آنان دیکته می شود.
چه اگر که اعلام نتایج کنکور سراسری ١٣٩۶ در ایران به طور اتفاقی با سالگرد بمباران اتمی ژاپن مصادف شد اما ژاپن شکست خورده پس از جنگ جهانی به طور اتفاقی پیشرفت نکرد بلکه سیستم آموزشی متحورانه آنها که عاری از تبعیض بود ژاپن را صنعتی کرد و به امروز رساند.

برای درک دقیق تر تبعیض در مام میهن همین بس که در بخش قابل توجهی از روستاهای استان کرماشان سیستم آبرسانی سیار است و فاقد آب لوله کشی سالم و بهداشتی هستند اما آب رشته کوه های زاگروس توسط پروژه های عظیم آبرسانی فرح بخش حیات شهروندان کویر مرکزی ایران است.
و اما اینکه، هیچ کشوری از جهان با تبعیض در بین شهروندان خود مدرن و صنعتی نشده و ماکتی از مدرنیزاسیون که به نام صنایع موجود در کویر مرکزی ایران مایه افتخار هموطنان است به قیمت ویرانی حاشیه ها احداث گردیده، به همین خاطر جای تعجب نیست که در میان نفرات برتر کنکور حضور کوردها کمرنگ است و بلوچ ها هم اصولا وجود ندارند! و حتی اگر کوردی به پشتوانە توانایی های فردی خود نفر برتر کنکور ایران در دو رشته هم باشد جایی برای او در کرماشان نیست.

مصطفی باقری آشنا – دبیر سرویس اجتماعی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کوهدشتی و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.