رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ | 14 Dec 2018
خانه » اخبار » آزمونی سخت برای شوراهای نوپا
آزمونی سخت برای شوراهای نوپا

تاریخ انتشار : ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی
٢٩ اردیبهشت با تمام فراز و فرودهایش گذشت و خروجی صندوق های اخذ را برای شهروندان سنندجی شاهد حضور چهره های تکراری، جوان، استعفا داده و….. بود و اینکه این دانش آموختگان کنکور مردمی در آستانه امتحان سختی به نام انتخاب شهردار هستند.
شورای شهر یا به بیان دیگر، پارلمان محلی از زمان پیدایشش تا کنون فقط به اصل یک وظایف شورا که عبارت است از:
انتخاب شهردار برای مدت چهار سال
تبصره ١- شورای اسلامی شهر موظف است بلافاصله پس از رسمیت یافتن نسبت به انتخاب شهردار واجد شرایط اقدام نماید.
تاکید داشته و سایر وظایف خود را نادیده گرفته اند. به عنوان نمونه:
بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارساییهای اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرحهاو پیشنهادهای اصلاحی و راه حلهای کاربردی در این زمینه‌هاجهت برنامه‌ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط
منتخبین دوره پنجم شورای شهر در حالی خود را برای انتخاب شهردار آماده می سازند که اکثریت به قول خودشان کاندیدهای شورای شهر در رقابت های انتخاباتی از حذف شهردار فعلی حرف می زدند و ملاک این شعار غیر بومی بودن است اما در قانون اساسی ایران آیا تعریف از بومی و غیر بومی ارائه گردیده است؟ آیا مدیریت؛ تخصص است یا امور مدیریت را با باورهای دینی می توان رعایت نمود؟
حق انتخاب سکونتگاه و شغل در ارزش های حقوق بشری مورد تاکید قرار گرفته است. از لحاظ قانونی ما مجوزی برای اعمال بومی گزینی نداریم. البته معیارهایی برای کسب تخصص و شغل در قانون مورد اشاره قرار گرفته مثل سن، جنسیت و تخصص از جمله مواردی هستند که مورد اشاره اند. اما بحثی به عنوان جغرافیای محدود فرد یا قوم گرایی یا این گونه گزینش های خاص در قوانین مان نمی بینیم.
عده ای که خود را مدافع حقوق مردم می دانند اصل را بر تغییر شهردار گذاشته اند؛ در کشور پاکستان نمی توانید رئیس جمهوری را پیدا کنید که پنچ سال ریاست جمهوریش را به اتمام برساند و شهر سنندج هم در بحث شهردار اینگونه است به نحوی که شهر سنندج هر دوسال یکبار شاهد حضور چهره ای جدید در ساختمان شهرداری است.
با نگاهی به گذشته شهرداری سنندج می توانیم شاهد حضور به قول دوستان، شهرداران غیر بومی باشیم پس این نمی تواند دلیل خوبی باشد که اجازه نمی دهیم که شهرد ار شهر سنندج غیر بومی باشد و به نحوی که یکی از نماینده مردم کردستان در مجلس خبرنگان؛ نماینده رهبر در استان کردستان هستند و ایشان هم اصالتا شاهرودی می باشند.
معیار انتخاب مدیریت شهری را بهتر است بر توانائی و خدمت گذاری گذاشت تا اینکه بر احساسات و…. منتخبین دوره پنجم انتخابات شورای شهر شایسته است بستر موجود شهرداری را هم در نظر بگیرند آیا چهره بومی منتخب ایشان از میزان واقعی بدهی شهرداری اطلاع دارند؟ آیا این منتخب منتخبین مردم اگر در کارنامه خود موفقیت کسب نکند جوابی برای مردم خواهیم داشت؟ شایسته است که بجای پاک کردن صورت مسئله فکر حل مسئله باشیم. شایسته که اعضاء شورای شهر سنندج با ارائه طرح و راهکارهای ضروری فکر خدمت رسانی به مردم باشند تا اینکه چه کسی مدیر باشد. هر کسی که سکان دار کشتی به گل نشسته شهر سنندج باشد شما از ایشان کار بخواهید نه شناسنامه.

شورش عزیزی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.