رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 21 Apr 2019
خانه » اخبار » محوطه تاریخی معبد آناهیتا پاکسازی شد.
محوطه تاریخی معبد آناهیتا پاکسازی شد.

تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

پاکسازی محوطه تاریخی بنای موسوم به معبد آناهیتا کنگاور از وجود زباله

شهرستان زیبای کنگاور با ارتفاع ۱۴۶۷ متر از سطح دریا در ۸۵ کیلومتری مرکز استان و شمال شرقی استان کرمانشاه واقع است. با مجموع ٨۶ روستا حدود ٧۶٠٠٠ تن جمعیت، مهد تمدن و تاریخ است و آثار تاریخی فراوانی را از هزاران سال پیش در دل خود دارد.
محوطه باستانی معبد اناهیتا در داخل محدوده شهر کنونی کنگاور واقع شده است. امروزه بیشتر باستان شناسان، محوطه تاریخی بازمانده سازه های اشکانی و ساسانی و پس از آن می‌دانند .مساحت این محوطه که دومین بنای سنگی باستانی ایران است نزدیک به ۶/۴ هکتار است که با در نظر گرفتن بخش‌هایی که جزو محدوده تپه باستانی بوده، اما اینکه ساختمان های مسکونی بر روی آن ساخته شده، به بیش از ٧ هکتار نیز می‌رسد.
این محوطه در طول سال ها ی گذشته بارها مورد حفاری باستان شناسان داخلی قرار گرفته‌ و در طول حفاری های انجام شده، آثار ارزشمند و بی‌نظیری کشف شده که اغلب متعلق به دوران اشکانی و نیاکان آنهاست.
محوطه باستانی موسوم به معبد آناهیتا یکی از با ارزشترین محوطه های تاریخی است اما وجود زباله های بد بو و نازیبا در حاشیه این اثر، از زیبایی های آن کاسته است.
وقتی حاشیه و درون این محوطه لبریز از زباله باشد، دل هر بازدیدکننده و رهگذری را می زند و نظافت در اسلام رکن اصلی و اساسی و نشانه ایمان و تمیزی بافت تاریخی نشانه ارزشمندی آن و تکریم بازدید کنندگان خواهد بود.
آلودگی محیطی حاشیه محوطه تاریخی معبد اناهیتا را علاوه بر مصالح ساختمانی به جا مانده از تخریب خانه ها و اماکن شامل تجمع زباله ها و پسماند های حاصل از زندگی ساکنان و اصناف مختلف حاشیه این بنا می باشد . زباله هایی که به درون سایت تپه سرازیر می شود آزاردهنده است بنابراین شاید بهتر باشد، نگاه به مقوله نظافت بافت تاریخی عوض شود و باید با یک سری اقدامات، برنامه هایی برای آموزش و فرهنگ سازی برای ساکنان اطراف بنا مورد توجه جدی تر دستگاه های ذیربط قرار گیرد.
تنها باید از مردم خواست که با محوطه های تاریخی و طبیعی درست رفتار کنند چون نمی توان برای هر فرد یک مامور گذاشت و رفتار ناصحیح او را جبران کرد.
اگر موضوع فرهنگ سازی به سرعت انجام نشود دیگر چیزی از محیط های گردشگری طبیعی و تاریخی در ایران باقی نمی ماند چون بیشتر آنها در ایام سفر و… از بین می روند.
ترویج فرهنگ محیطی پاک و جمع آوری زباله و حفظ و حراست از میراث ارزشمند تاریخی هدف اصلی پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا کنگاور از پاکسازی ماهانه است .
مریم طاهرآبادی ، کارشناس ارشد باستان شناسی پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا کنگاور ، دبیر فرهنگی .
رضا خزایی ، کارشناس ارشد عمران ، ناظر پروژه پایگاه پژوهشی معبد آناهیتا کنگاور.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.