رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ | 24 Apr 2019
خانه » اخبار » انتقاد شدید هیات داوران جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه به دانشکده های هنر
انتقاد شدید هیات داوران جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه به دانشکده های هنر

تاریخ انتشار : ۱ اسفند ۱۳۹۴

سرویس کرمانشاه – هیات داوران جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه متشکل از استاد عبدالله جواری،ف رزاد پروینی، روزبه حبیبیان،محمد رسول مکاری، علیرضا قمری و حمیدرضا قالیجاری در اختتامیه جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه بیانیه ای منتشر کردند .
در این بیانیه که توسط فرزاد پروینی قرائت شد آمده است که ؛ برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه در حالی اتفاق افتاد که دیگر رمق چندانی برای هنر کرمانشاه باقی نمانده است و اتفاقاتی از این دست اگر معجزه نباشد حداقل کم نظیر است. فرصتی برای هم اندیشی و تبادل نظر ایجاد شد و آثاری به نمایش درآمد.
 اماسوال این است که تا چه اندازه جشنواره توانسته است به اهداف خود نزدیک شود و بر هنرمندان شرکت کننده تاثیر بگذارد و آنها را تشویق کند برای خلق آثار دیگر ؟ مردم کرمانشاه در حد فاصل هنر ،هنرمند و جشنواره کجا ایستاده اند و نقش ما در مدیریت فرهنگی جشنواره کجاست؟‌ در کدام آثار جشنواره حرفی از جهان امروز و مصائب سهمگینی که به بشر می گذرد حرفی به میان آمده است ؟‌ نگاه به جهان و ابعاد انسانی ومشکلات را اگر به کرمانشاه و کرمانشاهی محدود کنیم آیا می توان ده ها سال بعد به جشنواره امروز به عنوان سند هنر کرمانشاه در این روزگار نگاه کرد ؟‌‌ حیرت زده ایم که هنرمندان کرمانشاهی تعهدات خود و گفتگو درباره مسایل بزرگ جهان را فراموش کرده و دایم سعی بر تکرار روشهای نخ نما شده و خالی از تعهد می نمایند. عدم بازتاب شرایط موجود جهان هم در محتوای آثار و هم در خلاقیتهای تکنیکی مشهود است. و این نکته نمایانگر ضعف آموزش و خلا سیستمهای صحیح آموزشی به خصوص مراکز آموزش هنر نظیر دانشگاه ها و موسسات خصوصی در کرمانشاه است که منجر به تولید آثاری فاقد اعتبارهای حرفه ای گردیده. آنچه ما را متعجب ساخته است اینست که در طول مدت برگزاری جشنواره حتی یک نهاد آموزشی به صورت رسمی از نمایشگاه بازدید به عمل نیاورده! در حالیکه همین فرصت کوتاه و پر از ایراد نیز می توانست بهانه خوبی برای فراگیری باشد!
خروجی دانشکده های آموزش هنر در کرمانشاه چندان بی رمق و کم فروغ است که در جشنواره اغلب دوستانی که آثارشان به نمایشگاه راه نیافته محصول اساتیدی هستند که چشمهایشان را به روی چنین رویدادهایی بسته اند. و اغلب شجاعت و جسارت حضور در چنین مجامعی که انجمنهای هنری فراهم ساخته اند را ندارند. آنچه در جشنواره هنرهای تجسمی اتفاق افتاد نه حاصل فعالیت مراکز مدرک فروش در کرمانشاه است و نه نتیجه فعالیت موسسات خصوصی کاسبکار کوچک ، بلکه حاصل فرایندی کاملا حرفه ای و ساختار مند در سازمانهای مردم نهاد هنری یعنی انجمنهایی است که با برنامه ریزی و با حضور مشتاقان به فراگیری شکل گرفته و با برگزاری انتخابات دوره ای هرچند سال جامه ای نو به تن می کنند.
جشنواره هنرهای تجسمی کرمانشاه هرچند کوچک بود اما سر
آغازی است برای اهتمام بیشتر مدیریت فرهنگی در کرمانشاه به حمایت از سازمانهای مردم نهاد متخصص، انجمنهای هنری ، گسترش فضای مشارکت و اجرا توسط خود هنرمندان بدون دخالت بخش دولتی.
در پایان درود می فرستیم بر هنرمندان کرمانشاهی که با ارسال بیش از ۱۳۰۰ اثر اعتماد خود را به انجمنهای هنری بیش از هر نهاد دیگری اثبات کردند.
و همچنین از دکتر ابراهیم رحیمی زنگنه مدیرکل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه به خاطر حمایت و اعتماد به انجمنها صمیمانه سپاسگزاریم .
لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.