رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ | 20 Jun 2019
خانه » اخبار » یادداشتی بر یک یادداشت
یادداشتی بر یک یادداشت

تاریخ انتشار : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

دقیق بە یاد نمی آورم ، شاید حدود دو سال پیش و یا بیشتر بود که در باب شناخت بیشتر گویشمان در کلاردشت، از دیگر عزیزان پژوهشگر در زمینه ی زبان و ادب کردی جویا شدم و از این میان با توجه به منطقه ی مورد مطالعه و پژوهش میدانی کاک مصطفی بیگی که بیشتر شامل گویشهای جنوبی زبان کردی میشود ، با ایشان به دادوستد اطلاعات پرداختم.
پژوهش میدانی بنده در روستاهای مختلف کلاردشت و فایلهای صوتی که از گویشوران این منطقه ضبط کرده بودم به اضافه ی اطلاعاتم از پژوهش میدانی چند ساله در مناطق مختلف کردنشین غرب کشور و همینطور بعضی از مناطق کردستان عراق پشتوانه ی نسبی برای نظراتم محسوب می شد.
نتیجه ی خلاصه وار این پژوهشها که دیدگاه بنده بود را خدمت کاک مصطفی بیگی فرستادم . ایشان هم با توجه به پژوهشهای خودشان و بنده یادداشت مختصری در باب گویش کردی کلاردشت نوشتند و متاسفانه بدون اطلاع بنده در سایت رسمی ریگاکردستان منتشر شد. یادداشتی که هنوز جای کار داشت و میبایست پخته تر شود .
چندین بار با دوستانم در خبرگزاری ریگاکردستان تماس گرفتم و خواهش کردم تا از سرویس فرهنگی بخواهند این یادداشت را از روی سایت بردارند و یا اجازه دهند که بنده تصحیحاتی در آن اعمال کنم که باز هم متاسفانه فرصت تصحیحات و بازبینی به بنده داده نشد و یادداشت هم به همان شیوه در سایت باقی مانده و به راحتی هم از طریق گوگل سرچ قابل دسترسی است . لذا بر آن شدم تا به عنوان یک پژوهشگر متعهد در یادداشت دیگری این اشکالات را یاداور شوم .

۱. بحث تعدد گویشها و لهجه ها را به روش علمی تری مورد بررسی قرار می دهیم که یکی از آنها می تواند اشاره به تئوری گستردگی زمانی دکتر رهبر محمود زاده باشد . توضیح بیشتر آن را به مقاله ای از نگارندە، تحت عنوان “لکی زبان یا گویش” چاپ شده در نشریەی ڕاونگە شمارە ۹ و ۱۰ ، اسفند ۹۶ ارجاع می دهم.

۲. در باب جدا بودن کردی لکی از کردی جنوبی و نزدیکی آن به کردی میانه و شمالی به دلیل مسائل دستوری زبان، میتوان گفت که صرف این تفاوت دستوری نمی توان لکی را زیرمجموعه کردی جنوبی محسوب نکرد ، چرا که این تقسیمات بر حسب جغرافیای کردستان هستند همانطور که از نامشان برمی آید. به نظر بنده بهتر است گفته شود : لکی از گویشهای کردی جنوبی که کماکان مانند هورامی ، سورانی و کورمانجی شمال ویژگی کردی ارگاتیو خود را حفظ کرده است .
متاسفانه برخی از گویشهای کردی جنوبی به دلیل درهم آمیختگی با فارسی و فضای آن دچار ویژگی غیرارگاتیو دستور زبان فارسی شده اند.

۳. در قسمت مثال سیستم ارگاتیو ، مقابل جمله ی “ئاوم خوارد ” نام گویش لکی هم نوشته شده که اشتباه است .
در مقابل “ئاوم وارد ، ئاوم هوارد ” تنها نام گویش لکی نوشته شده که کامل نیست . چون در هورامی نیز همینگونه است.
در گویش خواجوندها و دلفانهای کلاردشت متاسفانه سیستم ارگاتیو از بین رفته و جمله به شکل ئاو واردم ساخته میشود . در اینجا کلمات و بن فعل لکی و کردی ، اما ساختار دستوری فارسی است.

۴. مورد دیگری کە در یادداشت آمده و بنده بسیار به آن حساس هستم ، بحث درست و غلط بودن در واژه ها یا … گویشهای مختلف کردی است.
در قسمتی از این یادداشت نوشته شده که جمع بستن با “گەل” و “کان” درست است. خوب در واقع این معنی استنباط میشود که جمع بستن با مثلا “ەل” و “ەیل” غلط است!!
غلط و درستی وجود ندارد . به دلیل گستردگی زمانی و مکانی گاها گویشها و لهجه ها بسیار متفاوت شده اند.

۵. در این یادداشت آمده که گویش کردهای کلاردشت لکی نیست .
توضیح دادیم که ویژگی ارگاتیو آن از بین رفته است … شاید به دلیل دوری از مناطق کردنشین ، اما کلمات و ضمایر و بن افعال و مصدرها از هر گویشی به لکی نزدیکترند . البته این درباره ی خواجوندهاست ، چون دلفانها که بسیار بیشتر ویژگی های لکی خود را حفظ کرده اند .

۶. یک مورد که بر آن در یادداشت مذکور تاکید شده و نگارنده صد در صد با آن مخالف است : از نظر واژگانی کردی لکی و کردی جنوبی کاملا به هم نزدیکند و کردی لکی در این رابطه به هیچ وجه با گونه های شمالی و میانی قرابت ندارد!!!
لازم به ذکر است که در این یادداشت اصلا به شباهت کلمات لکی و هورامی اشاره نشده ، چون لکی به خاطر قدمتش نسبت به دیگر گویشها ، به هورامی نزیکتر است.
نگارنده معتقد است که نه تنها لکی بلکه تمامی گویشها و لهجه های زبان کردی به عنوان اجزای یک زنجیره ی گویشی دارای کلمات مشترک بسیاری هستند و اینکه در این یادداشت ذکر شده لکی با کردی شمالی و میانی به هیچ وجه شباهت واژگانی ندارد ، جای بسی تعجب است!!
در آخر و اصل کلام: به عنوان کسی که نامش پای یادداشت مذکور است عرض میکنم که در این یادداشت از یک سری تحقیقات و نظرات بنده برای رسیدن به نتیجه گیری که شخصا بدان معتقد نیستم استفاده شده است.

با سپاس

مژگان کاوسی

۹۶/۱۲/۱۵

توضیح ریگا کوردستان: در مورخ ١۴ تیرماه ١٣٩۵ مطلبی تحت عنوان ”خلاصه ای در باب گویش کوردهای کلاردشت” به قلم خانم مژگان کاوسی و آقای مصطفی بیگی در این سایت انتشار یافت که لینک مطلب مربوطه همان روز برای نویسندگان محترم ارسال گردید، که متن آن نوشتار و یادداشت حاضر نظر شخصی راقمان آن می باشد و نظر خبرگزاری ریگا کوردستان نیست.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

قاضی‌پور(ارومیه) و قسیم عثمانی(بوکان) برای چهارمین دوره متوالی می‌آیند

شورای نگهبان محدودیت ۳ دوره نمایندگی را رد کرد به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان جلسات شورای نگهبان برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی عصرروز پنج شنبه پایان یافت. شورای نگهبان در نهایت به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراداتی گرفت و قرار است جمع بندی شورا در این زمینه تا روز شنبه هفته […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.