رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ | 14 Nov 2018
خانه » اخبار » کردستان عراق برای حضور در بازار انرژی جهان با روسیه دست داد
کردستان عراق برای حضور در بازار انرژی جهان با روسیه دست داد

تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

به گزارش ریگا کوردستان، شرکت روسی مذکور همزمان با انعقاد قرارداد توسعه میدان های گازی اقلیم و احداث خط لوله گازی اقلیم به ترکیه قرارداد کنترل خط لوله نفتی اقلیم به ترکیه را نیز منعقد کرده است.
خط لوله احداثی برای انتقال گاز اقلیم این امکان را خواهد داشت که بیش از ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را صادر کرده و همزمان نیازهای داخلی کردستان عراق را نیز تامین نماید.
براساس گزارش «اینترفاکس انرژی» شرکت روس نفت در تلاش برای متصل کردن خط لوله گازی اقلیم کردستان عراق به خط گاز طبیعی ترانس- آناتولیان (TANAP) می باشد.
این خط لوله گازی خواهد توانست گاز مورد نیاز اروپاییها را تامین نماید. خط تاناپ هم اکنون گاز آذربایجان را روانه اروپا می کند.گفتنی است این خط لوله براساس قوانین اتحادیه اروپا فعالیت دارد.
براساس پیش بینی های اولیه گاز طبیعی تولید شده در کردستان عراق یا توسط شرکت روسی از اقلیم خریداری شده یا اینکه مستقیما براساس قوانین اتحادیه اروپا به این کشورها صادر خواهد شد.
سران اقلیم با انعقاد قراردادهای بلندمدت با شرکت روسی امیدوار هستند روابط خود را با ترکیه به واسطه روسیه بار دیگر توسعه دهند که بعد از همه پرسی به سردی گراییده بود.
پیامهای تبریک سران کردستان عراق به اردوغان بلافاصله بعد از پیروزی در انتخابات و سکوت آنها در مقابل لشگر کشی ارتش ترکیه به خاک عراق در منطقه کردستان عراق به خوبی موید این نیاز به توسعه روابط از سوی سران اقلیم با ترکیه است.
به گفته برخی ناظران، ترکیه همزمان با انتقال گاز طبیعی اقلیم به کشورش خواهد توانست بر میزان نفوذ سیاسی و اقتصادی خود در اقلیم کردستان عراق بیافزاید.
سران اقلیم بعد از عدم مخالفت روسیه با همه پرسی جدایی طلبانه خود (سوم مهر۹۶) تصمیم گرفتند که روابط خود را با این کشور در همه ابعاد توسعه دهند وبه همین دلیل در سال جاری شاهد سفر مکرر نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به مسکو بودیم.
اما یکی از مشکلات قراردادهای نفتی و گازی با روسها در اقلیم این است که این قراردادها بدون اطلاع پارلمان اقلیم کردستان عراق منعقد شده اند و بسیاری در بغداد می گویند اربیل در واقع درحال دور زدن دولت مرکزی است.
‘شیرکو جودت’ رئیس کمیته انرژی و منابع طبیعی در پارلمان اقلیم کردستان عراق بارها تاکید کرده است که دولت اقلیم کردستان عراق پارلمان را در جریان قراردادهای نفتی و گازی نگذاشته است و به غیر از چند نفر مشخص کسی در جریان جزئیات این قراردادها نیست.
اما به نظر نمی رسد مخالفت احزاب کوچک در کردستان عراق مانعی جدی بر سر راه اجرایی شدن این قرادادها از سوی دو حزب حاکم باشد.
انتظار می رود که سالهای پیش رو سالهای نفوذ اقتصادی روسها و ترکیه در اقلیم کردستان عراق باشد و همزمان اقلیم کردستان عراق با این حضور تلاش خواهد کرد جایگاه و قدرت چانه زنی خود را در مقابل بغداد بیشتر از هر زمانی تقویت کند.
تلاش جدی حزب دموکرات کردستان عراق و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای حضور در صحنه سیاسی عراق را باید در این راستا ارزیابی کرد که اربیل می کوشد این اقدامات و قراردادها در راستای دوری از بغداد و تجزیه عراق قلمداد نشده و سر و شکل قانونی به قراردادها داده شود.
به دلیل اختلافات دولت مرکزی عراق با تشکیلات اقلیم در پی برگزاری همه پرسی جدایی طلبانه در این منطقه، وزارت نفت عراق صادرات نفت را از چاه های نفت شمال عراق متوقف کرد.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.