رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ | 12 Dec 2018
خانه » اخبار » عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

تاریخ انتشار : ۳ مهر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی

 

بهزاد خالوندی

ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است.

در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت در استان، امکان صادرات دام زنده فراهم بود ولی در سال جاری این صادرات به بهانه کنترل قیمت ها، متوقف شده است.

این تصمیم غیرکارشناسی تاثیری در کنترل قیمت ها نداشته و تنها زیان تولید کننده را در پی داشته است. دلال ها همچنان بازار عرضه را در دست دارند. آن ها گوسفند زنده را با ارزانترین قیمت ممکن می خرند و به بهایی گران می فروشند.

بازار داخلی مصرف گوشت به دلیل کاهش قدرت خرید مصرف کننده و افزایش قیمت ها، با رکود مواجه شده است.

تولیدات دامی عشایر در حالی روی دستشان باد کرده که هزینه های آن ها چند برابر شده است. آن ها به عنوان تولید کننده اصلی گوشت گوسفند با تنگناهای پرشماری مواجه هستند.

بخش زیادی از مراتع عمومی سال هاست از دست عشایر خارج شده اند و عرصه روز به روز بر آن ها تنگتر می شود. قیمت نهاده هایی مانند جو و علوفه و دارو حداقل برابر شده است.

در این شرایط همه چشم ها به بخش دولتی دوخته شده است و آن ها هم ابتکار عملی دیده نمی شود. متاسفانه طی این سال ها بخش دولتی، واردات گوشت از خارج را بر خرید از تولید کننده داخلی ترجیح داده است.

اگر وضع به همین منوال پیش برود شاهد نابودی تدریجی عشایر به عنوان یک قشر تولید کننده خواهیم بود.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.