رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ | 25 Aug 2019
خانه » اخبار » عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی
عشایر کرمانشاه در خطر ورشکستگی

تاریخ انتشار : ۳ مهر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان سرویس اقتصادی

 

بهزاد خالوندی

ریگا کوردستان به نقل از مجله اقتصادی کانی؛ عشایر این روزها با یک بحران جدی روبرو هستند. فصل فروش دام فرارسیده ولی پیدا کردن یک خریدار مناسب برای گوسفندان پرواری بسیار دشوار است.

در سالیان گذشته در این فصل با توجه به تولید مازاد ۱۰ هزار تنی گوشت در استان، امکان صادرات دام زنده فراهم بود ولی در سال جاری این صادرات به بهانه کنترل قیمت ها، متوقف شده است.

این تصمیم غیرکارشناسی تاثیری در کنترل قیمت ها نداشته و تنها زیان تولید کننده را در پی داشته است. دلال ها همچنان بازار عرضه را در دست دارند. آن ها گوسفند زنده را با ارزانترین قیمت ممکن می خرند و به بهایی گران می فروشند.

بازار داخلی مصرف گوشت به دلیل کاهش قدرت خرید مصرف کننده و افزایش قیمت ها، با رکود مواجه شده است.

تولیدات دامی عشایر در حالی روی دستشان باد کرده که هزینه های آن ها چند برابر شده است. آن ها به عنوان تولید کننده اصلی گوشت گوسفند با تنگناهای پرشماری مواجه هستند.

بخش زیادی از مراتع عمومی سال هاست از دست عشایر خارج شده اند و عرصه روز به روز بر آن ها تنگتر می شود. قیمت نهاده هایی مانند جو و علوفه و دارو حداقل برابر شده است.

در این شرایط همه چشم ها به بخش دولتی دوخته شده است و آن ها هم ابتکار عملی دیده نمی شود. متاسفانه طی این سال ها بخش دولتی، واردات گوشت از خارج را بر خرید از تولید کننده داخلی ترجیح داده است.

اگر وضع به همین منوال پیش برود شاهد نابودی تدریجی عشایر به عنوان یک قشر تولید کننده خواهیم بود.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.