رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ | 25 Aug 2019
خانه » اخبار » اتحادیه میهنی کردستان و هیئت عراقی تاکید بر آغاز مرحله جدید سیاسی
اتحادیه میهنی کردستان و هیئت عراقی تاکید بر آغاز مرحله جدید سیاسی

تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۷

به گزارش ریگا کوردستان، هیئتی از رهبران ائتلاف ها و احزاب عراقی با هدف گفتگو با رهبران اقلیم کردستان در مورد تشکیل دولت جدید عراق، به اربیل و سلیمانیه سفر کردند.

این هیئت امروز دوشنبه ۲۳ مهر/۱۵ اکتبر، وارد سلیمانیه شده و با رهبران ارشد اتحادیه میهنی کردستان دیدار کرد.

طبق اطلاعیه پایانی این دیدار که با حضور کوسرت رسول علی معاون اول دبیر کل فقید اتحادیه میهنی برگزار شد؛ طرفین در مورد تدوین سیاست ها و برنامه کاری دولت جدید عراق و حل مشکلات و اختلافات میان اربیل و بغداد در چارچوب قانون اساسی عراق و نیز آغاز مرحله ای نوین در پروسه سیاسی به منظور تقویت همه جانبه این کشور، اتفاق نظر داشته و بر تلاش برای تحقق این اهداف تأکید کردند.

گفتگو در مورد مشکلات حل نشده میان اربیل و بغداد، به ویژه در مورد مسئله مناطق مورد مناقشه و اجرایی کردن ماده ۱۴۰ مربوط تعیین سرنوشت این مناطق و مسائلی چون، نفت و گاز و بودجه و امور پیشمرگ، به عنوان دیگر  محورهای اصلی گفتگوهای طرفین در این دیدار اعلام شده است.

لازم به ذکر است که روز گذشته یکشنبه‌ ۲۲ مهر/۱۴ اکتبر، هیئتی عالی رتبه‌ از احزاب شیعی و سنی عراقی به‌ ریاست عمار الحکیم رهبر جریان الحکمه‌ الوطنی و حضور  صالح مطلگ، خالد العبیدی و نماینده‌ حیدر العبادی و نمایندگان ائتلاف های بزرگ عراقی، به‌ منظور گفتگو با رهبران کُرد وارد اربیل شد و به صورت جداگانه با مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات و نیچروان بارزانی معاون وی و نخست وزیر اقلیم کردستان دیدار کرده و بارزانی در این دیدار تأکید کرد که لازم است سه اصل اساسی سه اصل، مشارکت واقعی، توازن و توافق، به عنوان شروط این حزب برای شرکت در تشکیل دولت جدید عراق، رعایت شود.

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.