رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ | 17 Nov 2018
خانه » اخبار » کردهای یارستان در کلار دشت
کردهای یارستان در کلار دشت

تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

 

کلاردشت مازندران قرنهاست که میزبان کردهای یارسانی مهاجر بوده و جمخانه ی درویشعلی ( دێریشەلی) روستای بزرگِ کلنو در کلاردشت نیز از قدیمی ترین و بِنام ترین جمخانە های یارسانیان آن خطه می باشد.
ساختمان این مکان آیینی – که به اعتقادِ باورمندانش صاحب معجزه و کرامت است – تا کنون چندین بار طی دوران مختلف بازسازی و یا کلا تخریب و از نو ساخته شده است.
اخیرترینِ این تغییرات نیز ، پروژه ی تخریب ساختمان قدیمی در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۶ خورشیدی و همزمان شروع به احداث بنای جدید آن می باشد.
این بنای جدید در دو طبقه ی مجزا – با پیش بینی سه طبقه در فونداسیون و اسکلت – با طرح و اجرای مهندسی و پیش بینی کلیه ی امکانات لازم با همت یاران و خیّرین، ظرف کمتر از هشت ماه به سرانجام رسید.
روز گذشته، پنجشنبه ۱۲ مهرماه ۱۳۹۷ خورشیدی، جمعی از یاران و سادات کلاردشتی با همراهی دیگر میهمانان، طی مراسم باشکوهی افتتاح بنای جدیدِ جمخانەی درویشعلی را جشن گرفتند.
این مراسم کە از ظهر پنجشنبه با گردهمایی یاران آغاز گردیده بود، در ساعت ۱۶ به رسمیت رسید.
سخنرانی، تنبورنوازی، کلام خوانی و مجمعه گردانی در بیرون فضای جمخانه بە بریدنِ روبانِ افتتاحیه توسط سادات ختم گردید.
پس از آن، مراسم در ساختمان مذکور با انجام آیین نیاز، کلام خوانی، تنبورنوازی و چپ یاری ادامه یافت.
عصر هنگام نیز مراسم باشکوه و پرجمعیت جَم با بجا آوردن قربانی و ذکر و کلام آغاز گردید که تا پاسی از شب فضای یاری و معنوی ویژه ای را استمرار بخشید.
شاید بتوان گفت که مراسم یادشده از منحصربفردترین مراسم یاری در کلاردشت بوده که با توجه به محدودیت ها به زیباترین شکل ممکن برگزار گردیده است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.