رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | 22 May 2019
خانه » اخبار » کردها نا امید از آمریکا دست به دامان اروپا
کردها نا امید از آمریکا دست به دامان اروپا

تاریخ انتشار : ۲۹ بهمن ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل

به گزارش ریگا کوردستان،  دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در روز ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ با اعلام تصمیم یکجانبه خود مبنی بر خروج ۲۰۰۰ نیروی نظامی این کشور از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، بسیاری از کردها و نیز مقامات ارشد آمریکا را شوکه کرد. چند مقام ارشد آمریکایی از جمله وزیر دفاع وقت و نماینده این کشور در ائتلاف مبارزه با داعش در اعتراض به تصمیم ترامپ استعفا کردند.

وضعیت کردهای سوریه چندان جالب نیست زیرا در صورت خروج آمریکا از سوریه، ترکیه خود را آماده انجام عملیات گسترده نظامی کرده است تا مناطق شمال شرق سوریه را مانند منطقه کردنشین عفرین تصرف کند. از سوی دیگر، دولت مرکزی سوریه به پیشنهاد کردها برای مذاکره پاسخ نداده و ریس جمهور این کشور روز گذشته نسبت به بازپس گیری همه مناطق این کشور از جمله ۲۵ درصد خاک سوریه که تحت کنترل کردها است، تاکید کرده است.

آلدار خلیل، از مقامات ارشد کرد سوریه و یکی از طراحان اصلی منطقه خودمختار کردی در شمال سوریه که از ادامه حمایت آمریکا از کردهای سوریه ناامید شده است دست یاری به سمت اروپا دراز کرده است.

وی امروز به خبرگزاری فرانسه گفت: قدرت های اروپایی نسبت به کردها مسئولیت اخلاقی و سیاسی بر گردن دارند. آلدار خلیل هشدار داد اگر اروپا و آمریکا به داد کردها نرسند از دولت سوریه خواهد خواست از کردها حمایت کند.

این مقام کرد سوریه ضمن در خواست از فرانسه برای تلاش در سازمان ملل در جهت ایجاد منطقه امن در نزدیکی مرزهای سوریه با ترکیه گفت: اگر اروپا به تعهدات خود عمل نکند به معنی تنها گذاشتن کردها خواهد بود.

آلدار خلیل افزود: فرانسه می تواند پیشنهادی را در جهت محافظت از کردها به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کند. این مقام کرد خواسته است نیروهای بین المللی میان منطقه تحت کنترل کردهای سوریه و مرزهای ترکیه استقرار یابند و با ایجاد منطقه پرواز ممنوع از کردها در برابر تهاجم هوایی ترکیه محافظت کنند.

وی هشدار داد اگر اروپا و آمریکا وارد عمل نشوند کردها مجبور خواهند بود با دمشق «معامله» کنند و با اعزام نیروهای سوریه به مرزهای شمال این کشور موافقت کنند.

این در حالی است که یکی از فرماندهان ارشد آمریکا روز گذشته تهدید کرد اگر کردها بخواهند با دولت سوریه وارد معامله شوند و یا حتی با روسیه توافق کنند حمایت آمریکا را از دست خواهند داد.

آلدار خلیل تاکید کرد که کردها نسبت به حفظ خودمختاری موجود در شمال سوریه و نیز حفظ نیروهای کردی تحت امر ارتش سوریه اصرار دارند و در مقابل حاضرند بخشی از نفت تولید شده در مناطق تحت کنترل کردها را به دولت واگذار کنند.

این مقام ارشد کرد همچنین تاکید کرد که کردها با برافراشته شدن پرچم سوریه در مناطق تحت کنترل خود مشکلی نخواهند داشت.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

قاضی‌پور(ارومیه) و قسیم عثمانی(بوکان) برای چهارمین دوره متوالی می‌آیند

شورای نگهبان محدودیت ۳ دوره نمایندگی را رد کرد به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان جلسات شورای نگهبان برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی عصرروز پنج شنبه پایان یافت. شورای نگهبان در نهایت به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراداتی گرفت و قرار است جمع بندی شورا در این زمینه تا روز شنبه هفته […]

زبان تالشی و خویشاوندی آن با زبان کردی

یکی از برجسته‌ترین و مهمترین ویژگیهای تمدن ایرانی ـ اسلامی، پویایی و زایایی و سیرِ رو به رشد و تکامل آن است که این خصیصه ذاتی، از ساختار و نحوه شکل‌گیری این اَبُرمجموعه فرهنگی نشأت می گیرد. این ساختار، متشکل است از زیرمجموعه‌های فرهنگیِ اقوام ایرانی که در سیری درازآهنگ، با تکیه بر انتخابی آگاهانه […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.