رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ | 24 May 2019
خانه » اخبار » ۷ اثر معنوی استان ایلام در فهرست آثار ملی به ثبت رسید
۷ اثر معنوی استان ایلام در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

تاریخ انتشار : ۴ اسفند ۱۳۹۷

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی 

به گزارش ریگا کوردستان، استان ایلام، یکی از استان‌های غنی در آثار باستانی با قدمت تاریخی مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است.

وجود قلعه ها، تپه‌های باستانی، سنگ نوشته‌ها، کاخ‌ها، آتشکده‌ها و تنگه‌های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این سرزمین حکایت دارد که تلاش شده است تا این آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و به عنوان میراث فرهنگی این دیار ثبت و ضبط شود.

عبدالمالک شنبه زاده در گفت و‌گو با خبرنگار تسنیم در ایلام در این ارتباط اظهار داشت: علاوه بر ۱۵ قلم اشیا تاریخی و نفیس استان ایلام که  درموزه ملی تهران به نمایش گذاشته شده است، امسال ۵ اثر تاریخی دیگر را به ثبت و در فهرست آثار ملی منقول کشور وارد کردهایم.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام گفت: ثبت مهارت ساخت مشک آب، برداشت سنتی سقز، مهارت ساخت داس و داسیلگ و مهارت ساخت آسیاب دستی یا «دس هه ر» به صورت منطقه‌ای و مشترک با استان‌های کرمانشاه و کردستان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی به تمدن هزاره سوم پیش از میلاد عیلام اشاره و خاطر نشان کرد: استان ایلام با ۱۵۰۰ اثر تاریخی بیش از ۷۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

قاضی‌پور(ارومیه) و قسیم عثمانی(بوکان) برای چهارمین دوره متوالی می‌آیند

شورای نگهبان محدودیت ۳ دوره نمایندگی را رد کرد به گزارش خبرگزاری ریگا کوردستان جلسات شورای نگهبان برای بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی عصرروز پنج شنبه پایان یافت. شورای نگهبان در نهایت به طرح اصلاح قانون انتخابات ایراداتی گرفت و قرار است جمع بندی شورا در این زمینه تا روز شنبه هفته […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.