رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

پنج شنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۷ | 22 Nov 2018
خانه » اخبار » یک ابرپروژه گردشگری با سیمای صنعتی!

"اجرای ابرپروژه گردشگری بیستون - تاق بستان در حالی دنبال می شود که ساخت ده ها شرکت و کارخانه بزرگ طی این 5 دهه اخیر این مسیر را بیشتر به یک کریدور صنعتی شبیه کرده است."

یک ابرپروژه گردشگری با سیمای صنعتی!

تاریخ انتشار : ۴ خرداد ۱۳۹۵

خبرگزاری ریگا به نقل از کورد پرس – کرمانشاه : ایجاد یک کریدور بزرگ گردشگری در مسیر تاریخی بیستون – تاق بستان از جمله ابرپروژه های پیشنهادی استاندار کرمانشاه است که طی این ماه ها به بهانه های مختلف مورد توجه قرار اهالی رسانه گرفته است و صاحبنظران نقدهای متعددی را در این زمینه مطرح کرده اند. اجرای یک پروژه بزرگ گردشگری در این مسیر با توجه به استعدادها و پتانسیل های جهانی مجموعه های تاریخی بیستون و تاق بستان و همچنین وضعیت ممتاز طبیعی و آب و هوایی، بسیار منطقی و تحسین برانگیز است. ولی اجرای این طرح جدا از دشواری های اجرایی و دغدغه جذب سرمایه گذاران معتبر، با موانع متعددی روبروست که سرنوشت این پروژه را با اما و اگرهایی روبرو کرده است.

طی این ۵ دهه اخیر ده ها کارخانه ریز و درشت و شرکت های عریض و طویل از شرکت سیمان غرب گرفته تا نیروگاه برق، پتروشیمی و شهرک صنعتی در این مسیر برپا شده اند و در همین یک دهه اخیر نیز کلنگ احداث دو پروژه بزرگ پالایشگاه آناهیتا و شهرک صنعتی زاگرس نیز بر زمین زده شده اند که هنوز در مراحل ابتدایی اجرایی به سر می برند. این مجموعه واحدها علاوه بر آلایندگی های زیست محیطی معمول، سیمای دشت زیبای حاشیه این مسیر را به یک فضای صنعتی تغییر داده اند.

در یک نگاه منطقی برپایی این همه واحد صنعتی در یک مسیر گردشگری نوعی کم لطفی آشکار در حق مزیت ها و پانسیل های گردشگری و طبیعی کرمانشاه است و انگار تبدیل این مسیر به یک کریدور بزرگ صنعتی یک از برنامه اصلی و مستمر مدیران ارشد استان طی این ۵ دهه اخیر بوده است!

به عنوان نمونه شرکت سیمان غرب در یکی از بهترین جاهای این کریدور گردشگری جانمایی شده است؛ مجموعه ای که سال هاست دود سفید حاصل از آن آسمان منطقه را سفیدپوش کرده و خود معضلی در راه اجرای هر طرح موفق گردشگری است. یا اینکه  ۵۷۰ هکتار از زمین های کشاورزی این منطقه به اجرای ابرپروژه پالایشگاه آناهیتا اختصاص یافته است. در حالیکه این طرح می بایست در جای دیگری مانند مناطق مرزی استان جانمایی می شد. همچنین۱۰۰۰ هکتار از زمین های مرغوب کشاورزی این محدوده به شهرک صنعتی زاگرس اختصاص یافته است؛ شهرکی که سال هاست هنوز یک واحد صنعتی در آن برپا نشده است.

این اتفاقات ناخوشایند در حالی رخ داده است که با یک بررسی ساده کارشناسی می توان دریافت مسیر تاق بستان – بیستون به دلیل برخورداری از مناظر زیبای طبیعی و دشت حاصلخیز کاملاً مستعد توسعه کشاورزی و گردشگری است و عقلانی تر بود طی دهه های گذشته در این مسیر زیبا به جای این همه کارخانه و شرکت های صنعتی، طرح های گردشگری، تفریحی و کشاورزی اجرا می شدند.

در دهه ۴۰ شمسی مهندسان رومانیایی پس از پژوهش های فراوان دشت مقابل کوه پراو را به عنوان مناسب ترین مکان برای اجرای پروژه مرکز تحقیقات کشت دیم ایران انتخاب می کنند. ولی در سال های بعد مدیران ارشد استان کاملاً بی اعتناء به پتانسیل های کشاورزی منطقه، با تغییر کاربری هزاران هکتار از اراضی درجه یک کشاورزی موافقت می کنند، به گونه ای که هم اکنون مرکز تحقیقات کشت دیم سرارود در محاصره انبوهی از طرح های صنعتی قرار گرفته و خواه ناخواه مدیران ارشد کشاورزی کشور باید به زودی به دنبال یک جانمایی جدید برای این مجموعه تحقیقاتی ارزشمند باشند.

همه این اتفاقات ناخوشایند به دلیل نبود یک برنامه توسعه پایدار برای کرمانشاه رخ داده است برنامه ای همه جانبه که بر اساس پتانسیل ها و استعدادهای منطقه، نقشه راه توسعه کرمانشاه را مشخص کرده و مدیران ملزم باشند بر آن اساس حرکت کنند. متأسفانه به دلیل نبود چنین برنامه ای طی این سال ها هر مدیری بنا به سلیقه خود در این کریدور گردشگری نقشی به یادگار برجای گذاشته است! یکی مجوز ساخت پتروشیمی و اجرای پالایشگاه را صادر کرده و دیگری صدها هکتار زمین کشاورزی را به شهرک های صنعتی، کارخانه های ریز و درشت اختصاص داده است.

در واقع نداشتن یک برنامه کلان توسعه یکی از مهم ترین  مسیرهای گردشگری استان را به این حال و روز انداخته است. بی گمان مدیریت ارشد استان در اولین گام باید یک برنامه مدون برای اجرای این طرح قابل تحسین تدوین نماید؛ برنامه ای که در آن دورنما و ابعاد این کریدور گردشگری و بایدها و نبایدهای آن – به ویژه موضوع توسعه صنایع و ساخت و سازها در این حوزه – را کاملاً روشن شده باشد و در ادامه در برنامه ششم توسعه استان گنجانده شود. در غیر این صورت روند اجرای ابرپروژه گردشگری بیستون – تاق بستان در درازمدت با دشواری های آشکاری روبروست و زحمات و فعالیت های صورت گرفته نیز با آمدن یک سلیقه ی مدیریتی جدید کم اثر می شوند.

 

بهزاد خالوندی

 

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.