رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

یکشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۸ | 25 Aug 2019
خانه » اخبار » انتظار مردم کردستان از نمایندگان (۱):کاندیداها وعده های غیر عملی و شعارهای احساسی ندهند
انتظار مردم کردستان از نمایندگان (۱):کاندیداها وعده های غیر عملی و شعارهای احساسی ندهند
ریگا کوردستان

تاریخ انتشار : ۶ اسفند ۱۳۹۴

مجلس شورای اسلامی نهاد قانونگذاری جمهوری اسلامی ایران است که اعضای آن بر اساس اصل شصت و دو قانون اساسی با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند.

مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از نمایندگان‏ ملت‏ که‏ به‏ طور مستقیم‏ و با رای‏ مخفی‏ انتخاب‏ می‏ شوند تشکیل‏ می‏ شود. شرایط انتخاب‏ کنندگان‏ و انتخاب‏ شوندگان‏ و کیفیت‏ انتخابات‏ را قانون‏ معین‏ خواهد کرد.

یکی از مسائلی که در سال‌های اخیر خصوصا در این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، اذهان عمومی را متوجه خود کرده، موضوع «اختیارات و وظایف نمایندگان مجلس» است هر چند کار نماینده مجلس رفع مشکلات شخصی یکایک موکلان نیست. این در حالی است که بسیاری از مردم از وظایف نمایندگان مجلس آگاهی ندارند و انتظار دارند آنها وظایف مدیران دستگاه‌های اجرایی را انجام دهند اما خود نمایندگان و کاندیداها نیز از برای رفع این معضل و مشکل اقدام چندانی نمی کنند و نهادها و سازمان های ذی ربط هم آگاه سازی و فرهنگ سازی مناسبی رو انجام نداده اند تا این وظایف به نحو احسن تشریح و تکفیک شود.

اما نباید از این نکته غافل شد که توسط رسانه ملی و تلاش نهادهای مرتبط کارهای صورت گرفته و مردم هم تا حدودی برای تفهیم این موضوع پیگیر بوده اند اما هنوز اکثریت جامعه به این مهم دست پیدا نکرده اند.

«سوریا خ» از فعالان فرهنگی-اجتماعی سنندج به خبرنگار ما گفت: نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در مقام وکیل مردم به حساب آمده و حق دخالت در اجرا را ندارند چرا که کار اجرایی از وظایف قوه مجریه و نماینده عالی دولت و مدیران مرتبط در هر شهرستان و استانی هستند اما تعدادی از نمایندگان در هنگام تبلیغات و زمانی که کاندیدا هستند توجه چندانی به این مهم ندارند.

وی افزود: متاسفانه از محافل و نشست ها و جلسات و ستادهای کاندیداهای مجلس در کردستان قولها و وعده های به گوش می رسد و در میان مردم منتشر می شود که جای بسی تامل دارد زیرا ربطی به وظیفه نماینده ندارد و از توان آنان خارج است.

این بانوی فعال حوزه های اجتماعی و مدنی کردستان در ادامه تصریح کرد: البته مردم هم انتظاراتی ا نمایندگان دارند که شاید اصلا ارتباطی به مجلس و حوزه نمایندگی نداشته باشد و این مهم بر می گردد به کم کاری سازمانهای مرتبط که در این راستا مناسب آگاه سازی و اطلاع رسانی نکرده اند و بیشتر نامزدها هم در گذشته در تحقق چنین دیدگاهی نقش زیادی داشته اند.

وی افزود: از کاندیداها درخواست می شود طبق قانون و طبق شرح وظایف مشخص شده نمایندگان برای مردم برنامه های خود را تشریح کنند و از وعده و قول های غیر عملی و انجام نشدنی و خارج از توان مجلس و نماینده به مردم قول و قرار ندهند و از شعارهای احساسی و قومی خودداری کنند چون ایجاد اشتغال و توسعه و آبادانی مطالبه اصلی مردم ماست.

«خ» با بیان اینکه نمایندگان با استفاده از قوانین و توان و وظایفی که در نظارت و پیگیری دارند زمینه ایجاد مصوباتی که به توسعه و پیشرفت استان منجر می شود همت کنند، تلاش آنان برای طرح ها و برنامه های جزیی کمکی به آبادانی استان نخواهد کرد و پیگیر چرایی اجرایی نشدن طرح ها و پروژه های بزرگ به ویژه در عرصه سرمایه گذاری و اشتغال استان در گذشته باشند و وقت خود را برای جا به جای و انتقال چند سرباز و دانشجو و استخدام تعدادی افرادی سفارش شده صرف نکنند اظهار داشت: به همبستگی ملی بیشتر اهمیت بدهند و با تعامل و در کنارش با عزت و عدله و بیان مشکلات زمینه و آبادانی و پیشرفت منطقه و فراهم کردن مصوباتی که منجر به تحقق مطالبات عمومی و ارزشمند می شود را در دستور کارشان قرار بدهند و آن را مد نظر باشد و حذب سرمایه و حضور دولت مردان را برای رفع مشکلات و عقب ماندگی ها اولویت قرار بدهند.

هوای انتخابات در کردستان و تبلیغاتی خارج از وظایف و اختیارات نمایندگی مجلس

در ادامه سمیه محمدی از بانوان خانه دار سنندجی به خبرنگار ما گفت: متاسفانه حال و هوای انتخابات و تبلیغات البته خارج از توان و وظایف نمایندگی مجلس توسط تعداد زیادی از کاندیداهای مختلف در کردستان و به ویژه حوزه انتخابیه سنندج به گوش می رسد.

محمدی افزود: کاندیداها به نوعی سعی دارند با این شعارها و وعده ها زمینه مشارکت مردم را البته بفقط با هدف جذب رای برای خود فراهم کنند در حالی که این موضوع نافی قوانین است و ضمن انیکه تخلف است از منظر دینی و فرهنگ ما ایران ها کاری غیر اخلاقی است.

وی تصریح کرد: شاید مسؤلان نهادهای مرتبط و ناظر بر انتخابات بخاطر تعدد زیاد افراد و اینکه بیشتر کاندیداها به شعار و وعده های خارج از وظایف تن می دهند مقابله با آنان را هم تجربه کرده باشند و شاید هم چون زیاد هستند به نوعی بگویند به چند نفز تذکر داده و اعمال قانون بکنند اما خود کاندیداها که برای قانون گذاری می روند و ناظر بر اجرای قانون خواهند از همین ابتداء دست به قانون شکنی بکنند فردا انتظار کار و وظیفه چندانی از آنان نخواهد رفت و به قول معروف رطب خورده چون منع رطب کند.

وی اظهار داشت: اصلی ترین وظیفه نماینده نظارت و پیگیری است پس کانداهای مجلس در کردستان پس از راه یابی به این مرکز قانون گذاری کشور در تصویب طرح ها و پروژه ها و برنامه های که برای ایجاد امنیت بیشتر و توسعه منطقه میسر است حضوری سبز و موثر داشته باشند و در کمیسیون های مختلف مجلس برای طرح و بیان برنامه های که برای آبادانی استان مفید است مشارکت کرده و زمینه تحقق آن را فراهم کنند و برای ایجاد توسعه پایدار ضمن نظارت این مهم را پیگیری کنند.

محمدی در پایان گفت: نمایندگان برای پیشرفت استان پیگیر طرح های شدنی و جلب توجه نگاه دیگر نمایندگان برای جبران عقب ماندگی ها باشند تا بتوان با تصویب مصوباتی این استان را از مشکلات کنونی که بیکاری و نبود سرمایه گذاری از مهمترین آنهاست نجات داد

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.