رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ | 17 Feb 2020
خانه » تحلیلی » به بهانه سفر رییس جمهور به مناطق کورد نشین آذربایجان غربی/چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

عدم وجود سرمایه گذاری های مناسب در مرز های جاده ای آسفالته مانند مرز تمرچین پیرانشهر، مرز باشماق مریوان، مرز خسروی قصر شیرین باعث بی بهره شدن مردم منطقه از تجارت مرزی با کشور عراق شده و در حالی که هر 3 مرز عنوان شده توانایی تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارند.

به بهانه سفر رییس جمهور به مناطق کورد نشین آذربایجان غربی/چشمها را باید شست جور دیگر باید دید

گذشته از نامطلوب بودن وضعیت توسعه کشور به شکلی کلی و عام و در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، از نظر توازن منطقه ای نیز میان مناطق مختلف کشور وضعیت شاخص های توسعه شکلی موزون ندارد و بخشی از مناطق کشور نسبت به دیگر مناطق با محرومیت بیشتری دست به گریبان هستند و دسترسی به فرصت های توسعه ا ی میان مناطق مختلف کشور به شکلی عمیق ناموزن است. این سخن بدین معنا است که علیرغم فعالیتی حدود هفت دهه ای ساختار برنامه ریزی کشور از توانایی لازم برای گشودن گره کمتر توسعه یافتگی بخش های قابل توجهی از کشور ناکارآمد بوده است و هنوز برخی استان های کشور همچون تهران و مرکزی و اصفهان و حتی آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان های کشور از نظر شاخص های توسعه انسانی یا توسعه اقتصادی وضعیت مناسب تری دارند.

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۵

آنچه در این سه دهه در استانهای مرزی کشور علی الخصوص در غرب کشور به عنوان توسعه شهری رخ داده است رقمی غیر قابل انکار است . توسعه ای پایدار اما کند که با روی کار آمدن جمهوری اسلامی و البته آغاز  جنگ هشت ساله در مناطق کورد نشین می توانست شکل و بویی بهتر به خود بگیرد اما متاسفانه اینگونه نشد .

وجود جو امنیتی و البته شیطنتهای گوناگون در این مناطق در سالهای منتهی دهه ۹۰ باعث شد که در این دوران سهم کوردها از روند توسعه شهری و آبادانی و عمران و زیر ساختها اگر چه خوب اما کم باشد ،این مناطق به جای آنکه سرمایه پذیر باشد بیشتر سرمایه گریز شده است، در اکثر این مناطق که بعضا صعب العبور هم هستند اما تلاش برای محرومیت زدایی از ساختار اقتصادی و اجتماعی مناطق محروم کشور اقداماتی سازمان یابد و به شکلی گسترده روند جاده سازی و مدرسه سازی و حتی لوله کشی آب و برق رسانی به مناطق محروم در اولویت دستگاه های اجرایی قرار گرفته است . پس از تصویب برنامه های پنج ساله نیز این روند استمرار یافت و تلاش شد تا برای حل و فصل یا کاهش مسائل و مشکلات پیچیده کشور راهبردها تا یکی پس از دیگری تدوین و اجرایی شد و اگر چه بر اثر اجرای این برنامه ها سطح سواد و بهداشت و دستر سی به خدمات عمومی در سطح کشور ارتقا یافت اما امروزه با گذشت حدود هفت دهه از تاسیس سازمان برنامه و بودجه و اجرای ده برنامه توسعه کشور هنوز بسیاری از نقاط کشور و از جمله استان های مرزی و سرحدات کشور با مشکلات و مسائل توسعه ی پیچیده ای دست به گریبان هستند! به سخنی دیگر اجرای ده برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور با صرف صدها میلیارد دلار نتوانسته از سویی شاخص های توسعه کشوری را به سطح قابل قبولی ارتقا دهد و ایران اینک به شکلی عمومی با مشکلات توسعه ای بیشماری دست به گریبان است و از این نظر هنوز جایگاه جهانی ایران و در مقایسه با کشورهای توسعه یافته تر چندان مناسب نیست و امروزه ایران در جدول مقایسه ای توسعه یافتگی کشورها در رده های مطلوبی قرار ندارد.

 همچنین گذشته از نامطلوب بودن وضعیت توسعه کشور به شکلی کلی و عام و در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان، از نظر توازن منطقه ای نیز میان مناطق مختلف کشور وضعیت شاخص های توسعه شکلی موزون ندارد و بخشی از مناطق کشور نسبت به دیگر مناطق با محرومیت بیشتری دست به گریبان هستند و دسترسی به فرصت های توسعه ا ی میان مناطق مختلف کشور به شکلی عمیق ناموزن است. این سخن بدین معنا است که علیرغم فعالیتی حدود هفت دهه ای ساختار برنامه ریزی کشور از توانایی لازم برای گشودن گره کمتر توسعه یافتگی بخش های قابل توجهی از کشور ناکارآمد بوده است و هنوز برخی استان های کشور همچون تهران و مرکزی و اصفهان و حتی آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان های کشور از نظر شاخص های توسعه انسانی یا توسعه اقتصادی وضعیت مناسب تری دارند.

اما وجود پتانسلیهای ذیل و توجه به آن میتواند به نحو بسیار مطلوبی به این منطقه کمک کند تا در توسعه ای روز افزوان گام بردارد .

 – صنایع تبدیلی کشاورزی (محصولاتی مانند گندم، جو، نخود، انگور، سیب، هلو، توت فرنگی، گیلاس، آلبالو، سیب زمینی، پیاز، ذرت، تخم های روغنی، خشکبار و …)

*- صنایع معدنی (ماسه،گچ، سیمان، سنگ های تزینی و ساختمانی، سنگ آهن، باریت، بوکسیت، معادن نقره و طلا، سیلیس، خاک نسوز، صنایع تولید کاشی و سرامیک، واحد های آجر های صنعتی و…)

*-صنایع دامی و طیور(کشت و صنعت های پیشرفته، کارخانجات دام و طیور، واحد های تولیدی دامپروری، مرغداری ها، کشتارگاه های صنعتی، تولید تخم مرغ، شیلات و آبزی پروری سردابی، …)

*-صنایع خدمات صنعتی (تولید و خدمات صنعتی در همه زمینه های مهندسی و فنی)

*-صنایع غذایی ( تولید انواع مواد غذایی با توجه به موجود بودن تقریبا همه مواد اولیه مورد نیاز)

*- صنایع بالادستی نفت و گاز (طرح های ایجاد چاه های جدید نفت و گاز و تاسیسات سر چاهی، طرح های پالایشگاه های نفت و گاز جدید در مناطق ایلام و کرمانشاه و طرح های اکتشاف در کردستان و آذربایجان غربی)

*-صنایع دستی( ایجاد شرکت های تعاونی فرش و گلیم های دست باف در کل مناطق کرد نشین)

*-صنایع تولید برق (ایجاد نیروگاه های گازی و سیکل ترکیبی با توجه به صادرات آن به کشور عراق، ایجاد نیروگاه های بادی باتوجه به بودن محل های با ظرفیت از این لحاظ در این مناطق مانند زرینه اوباتو و غیره، راه اندازی نیروگاه آبی در سد های موجود مانند سد شهید کاظمی بوکان، سد قشلاق سنندج و غیره)

*-صنعت ترانزیت و حمل نقل(ایجاد شرکت های تعاونی بزرگ حمل و نقل در منطقه با توجه به بالا بودن ظرفیت حمل ونقل منطقه بصورت داخلی و خارجی با کشورهای عراق و ترکیه)

تنها راه برون رفت از این بی بهره بودن منطقه کرد نشین از صنعت بصورت عام سرمایه گذاری ویژه دولتی و ایجاد یک بستر سهل و آسان برای سرمایه گذاری خصوصی از طرف دولت می باشد.

دولت می تواند با تبلیغات مناسب و حمایت های مالی از سرمایه گذاران خصوصی یا شرکت های تعاونی مردمی مانند وام های کم بهره طویل مدت، معافیت های مالیاتی و صادراتی، واگذاری زمین های دولتی به بخش صنایع خصوصی و غیره انگیزه سرمایه گذاران بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در طرح های این استان را بالا ببرد. و نهایتا دولت با نگاهی ویژه جدا از جو حاکم و نگاه سیاسی امنیتی غالب دستگاه های نظام برای رفع چهره محرومیت حاد این منطقه قدم بردارد.

۳-یکی از بزرگترین ظرفیت های استان های کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و ایلام کشاورزی است. متاسفانه بخش بزرگی از زمین های این چند استان بصورت دیم زیر کشت می رود. و به علت عدم وجود شبکه های آبیاری و عدم تکمیل سد های در دست احداث در این چند استان و تاخیر های بیش از چند ساله در پروژه های احداث سد و شبکه های آبرسانی کشاورزی، شانس کشاورزی بصورت آبی در زمین های این منطقه با بازده بالاتر برای کشاورزان مقدور نیست. و هر ساله کشاورزان منطقه از طریق زیر کشت نرفتن زمین های کشاورزی بصورت آبی دچار خسارت و زیان های خیلی زیادی می شوند. این مساله ظرفیت تولید کشاورزی منطقه و کشور را با توجه به وجود خاک بسیار حاصلخیز و آب و هوای مناسب کشاورزی تحت تاثیر قرار داده است.

 سد های زیادی از جمله سد تالوار (بیجار)، سد سورال(دهگلان)، سد سیازاخ(دیواندره)، سد سنگ سیاه(دهگلان)، سد چراخ ویس (سقز)، سد سیمینه رود(بوکان)، سد سنجاق( مهاباد)، سدخراسانه(بوکان)، سد اشنویه، سد ورگیل(سردشت)، سد احمدآباد(تکاب)، سد جلدیان(پیرانشهر)، سد آناهیتا(کنگاور)، سد جامیشان(سنقر)، سد قشلاق علیا(صحنه) در منطقه در دست احداث هستند. تکمیل و سرمایه گذاری این پروژه ها یک عزم ملی از طرف دولت می خواهد. و با توجه به محرومیت منطقه از لحاظ کشاورزی باید همه ارگان ها و وزرارت ها توجه ویژه ای به این پروژه های سد سازی و کشاورزی داشته باشند.

۴-یکی دیگر از ظرفیت های مناسب برای توسعه استان های کردستان، جنوب آذربایجان غربی و کرمانشاه وجود مرز مشترک با عراق می باشد. کشور عراق بطور عام و اقلیم کردستان عراق بطور خاص برای صادرات محصولات ایرانی یکی از بهترین بازارهای موجود می باشند و این بازارها دارای ظرفیت توسعه بالقوه زیادی در آینده هستند.

 مردم مناطق جنوب آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه تاکنون نتوانسته اند از این ظرفیت مبادلات مرزی بصورت رسمی برخوردار گردنند، و از این خوان نعمت بهره ای ببرند.

عدم وجود سرمایه گذاری های مناسب در مرز های جاده ای آسفالته مانند مرز تمرچین پیرانشهر، مرز باشماق مریوان، مرز خسروی قصر شیرین باعث بی بهره شدن مردم منطقه از تجارت مرزی با کشور عراق شده و در حالی که هر ۳ مرز عنوان شده توانایی تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری را دارند. تبدیل شدن این ۳ منطقه به منطقه آزاد تجاری باعث رونق گرفتن حجم صادرات و واردات از آن مرزها و افزایش حجم سرمایه گذاری و کارافرینی در آن مناطق خواهد شد. بازارهای کشور عراق و حتی کشورهای سوریه و اردن نیز می توانند پشتوانه ای برای تولیدات این مناطق آزاد تجاری در آینده باشند. اما حالا چی سهم مردم منطقه از این ظرفیت بالقوه اقتصادی نهفته در این منطقه مرزی چیست؟

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.