رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ | 19 Nov 2018
خانه » اخبار » پیشروی‌های نیروهای سوریه دمکراتیک
پیشروی‌های نیروهای سوریه دمکراتیک

خانم بسمه قضمانی، عضو «کمیته عالی» در جمع خبرنگاران گفته، اعضای این هیئت می‌خواهند بدانند، نگاه ساکنان محلی به آنها (سوریه دمکراتیک) چگونه است، از نظر سیاسی چه موضعی دارند و «در ضمن [چرا] آنها حملاتی را به مواضع ارتش آزاد سوریه (دیگر گروه مسلح مخالف اسد) انجام داده‌اند».

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

گزارش‌ها از سوریه حاکی‌ست گروهی عمده از مخالفان بشار اسد که از حمایت ایالات متحده برخوردار هستند، موفق شده‌اند مناطقی را در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه به تصرف خود در آورند که از اهمیت راهبردی زیادی برخوردار است.

عملیات اخیر برای قطع آخرین مفر ارتباطی گروه موسوم به حکومت اسلامی و ترکیه انجام می‌شود.

منطقه‌ای به گستردگی ۸۰ کیلومتر در شمال شهر «منبیج»، تنها مفر باقی‌مانده برای شبه‌نظامیان افراط‌گرا در دسترسی به مرز ترکیه‌است؛ مرزی که از طریق آن به نیروگیری، جمع‌آوری کمک و تسلیحات پرداخته‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ایالات متحده می‌گوید یک گروه کوچک از مستشاران نیروهای ویژه عملیاتی آمریکا، پشت خط مقدم، از عمیلات منبیج پشتیبانی می‌کنند. در عین حال ائتلاف به رهبری آمریکا نیز با حملات هوایی از این پیشروی‌ها حمایت کرده‌است.

نیروهای سوریه دمکراتیک در مناطق شمال شرق این کشور

نیروهای سوریه دمکراتیک در مناطق شمال شرق این کشور

«نیروهای سوریه دمکراتیک» از مبارزان کرد و عرب سوریه تشکیل شده‌است. البته یک مقام آمریکایی گفته نبردها در منبیج عمدتا توسط عرب‌های سوریه انجام می‌شود و شمار اعضای «ی‌پ‌گ» (نیروهای کرد) در جبهه تازه کم‌تر است. سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه می‌گوید عمده افراد حاضر را کردها تشکیل می‌دهند.

در کنار اینها، یک عضو ارشد «کمیته عالی مذاکرات»، گروه عمده طرف گفت‌وگوهای صلح در ژنو، که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، به خبرنگاران گفته آنها خواستار توضیحاتی در مورد فعالیت «نیروهای سوریه دمکراتیک» هستند.

خانم بسمه قضمانی، عضو «کمیته عالی» در جمع خبرنگاران گفته، اعضای این هیئت می‌خواهند بدانند، نگاه ساکنان محلی به آنها (سوریه دمکراتیک) چگونه است، از نظر سیاسی چه موضعی دارند و «در ضمن [چرا] آنها حملاتی را به مواضع ارتش آزاد سوریه (دیگر گروه مسلح مخالف اسد) انجام داده‌اند».

ترکیه از دیگر کشورهایی‌ست که با بیان انتقاد و تردید به حضور «ی‌پ‌گ» در «نیروهای سوریه دمکراتیک»، واکنش نشان داده‌است. از منظر آنکارا فرقی بین این گروه و شورشیان پ‌کا‌کا وجود ندارد. به نظر می‌رسد تاکید مقام‌های آمریکایی در مورد حضور عمده عرب‌ها در عملیات اخیر، به شکلی نیز در واکنش به مواضع ترکیه صورت گرفته است.

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
مصاحبه آرشیو
یک پژوهشگر کرمانشاهی: منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم

یک پژوهشگر کرمانشاهی:
منابع طبیعی موجود به سرعت درحال اتمام هستند/ نیازمند بازنگری در فرهنگ کار هستیم.

«گل انار» ارژنگ

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی مرادی، خلیلی، افضلی و نظری کرمانشاهی بررسی کردند «گل انار» ارژنگ سحر رنجبر: می‌گویند شاعر دیکتاتور هم هست. اما فقط در شعر خودش این ویژگی را دارد. در واقع چنانچه فاقد این ویژگی باشد نمی‌تواند بر کلماتش تسلط یابد و کسی که کلماتش از او فرمان‌برداری نکنند شاعر نیست. شعر […]

وقتی که محدودیت ها به تو می بازند

ریگا کوردستان – سرویس ورزشی (مصاحبه اختصاصی با صدیقه گراوند دختر ورزشکار کورد و نایب قهرمان کاراته آسیا) ‎سئوال: خودتان را کامل معرفی کنید؟ چند سالتان است، ورزش را از کجا شروع کردید؟ چه شد که سراغ ورزش رفتید؟ ‎جواب: من صدیقه گراوند هستم متولد ١٣۶٨، چون خیلی ورزش را دوست داشتم در سن ١۵ سالگی […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.