رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » تحلیلی » سری که از سوراخ برداشته شد و دری که بر دروغ بسته می‌شود!
سری که از سوراخ برداشته شد و دری که بر دروغ بسته می‌شود!

تاریخ انتشار : 25 ژوئن 2016

ریگا کوردستان – سرویس اجتماعی

اولین تجربه توده‌های مردم ایران از اروپا تصویری بود که راویان شهرفرنگ درازای گرفتن چند شاهی به مخاطب ارائه می‌دادند و مخاطب قوزکرده و سر بر سوراخی می‌نهاد که در آن چند عکس از کاخ باکینگهام و برج ایفل و تصاویری دیگر که عموماً از پاریس و لندن بود را در حالتی شرم‌آور در ایستادن دید زند و بسوزد از حسرتی در دل از دیدن و نرسیدن!
راویان!
راوی که خود هیچ‌گاه فرنگ ندیده بود و به‌احتمال قریب‌به‌یقین هیچ گاهِ دیگر هم نمی‌دید! تنها تفاوتش با مخاطب در این بود که او صاحب یک دستگاه فرغون مانند بود و از روایت کردن فرنگ نان می‌خورد. در سرزمینی که نان روایت خوردن عادتی تاریخی است.
مخاطب!
کودکان و نوجوانان و عموماً کسانی که هنوز آن‌قدر خام بودند که می‌توانستند، آرزو داشته باشند و هیجان بخواهند، یا کسانی که بوی گند فاضلاب محیطی و گنداب‌های روان در سطح شهر آزارشان می‌داد و آرزوی رسیدن به طعم‌ها و بوهای جدید و بهتری داشتند، البته با یک استثناء، و آن‌هم دهاتیان!
آنهای که سالی یک بار به شهر می‌آمدند و هیجان این را داشتند که سر در هر سوراخی فروکنند که در بازگشت به دخمه‌هایشان در دِه روایاتی جدید از شهر داشته باشند برای پر کردن فصول مطلق بیکاری و بی سوژگی شب‌های مطلق تاریکشان.
اصل ماجرا!
نفی وضع موجود و طلب جایگزین بود، درواقع همه متوجه این مهم بودند که وضع موجود فقط به نفع اقلی است که پشت به تاریکی تاریخ خودی و فرهنگی که نافی فرنگ است و داعی مسئولیت فرنگی! ولی به نفع همه نیست جز خودشان آن اقل حاکم، آن خانه‌های خراب‌شده از تاریخ خودی و بی‌رنگی و بی‌روحی و نا زمانمندی شان بر همگان عیان شده بود و آن گنداب‌های همیشه روان و اکثراً بد بو، دیگر طبیعی و عادی جلوه نمی‌کردند و می‌بایست یک آلترناتیو داشته باشند.
و آن شهرفرنگ است که از همه زنگ است و رنگ‌ووارنگ است!
اشکال ماجرا!
دیدن غرب و مدرنیته برآمده از آن فقط در قالب تصویری که از روح خودش جداشده است. هیچ‌گاه در آن تصاویر، عکسی از انسان بزرگی از فرنگ ارائه نمی‌شد و درواقع منظور از آن رنگ‌ها و همه رنگی، ساختمان و پل و کانال فاضلاب و بتن و آهن بود.
نه راوی به فرنگ‌رفته بود و نه روایت پذیر. درواقع فهم هر دوی‌شان از مطلوب ناقص‌تر از همان دوربین بی‌روح و رنگ بود که عکس‌ها را روایت کرده بود!
ادامه ماجرا!
آنگاه‌که شهرفرنگ شد اتحادیه اروپا و آنگاه‌که آن دهاتی مذکور شد دانشجو و آن راوی شد مدرس تحصیلات عالیه و تکمیلی، تصویر جدید هم شد همگرایی قاب شده‌ای که بدون در نظر گرفتن ریشه و پیوستگی و فواید و خواستگاه اش از هیچ یعنی فقط از نیت خیر حاکمان ساخته‌شده است!
در این قاب جادویی که مرزها برداشته‌شده بود و زبان‌های مادری فراموش و خرج پیشرفت تحصیلی بشری شده بود!
و انترناسیونالیسمی نافی تنوع و مشوق تجمیع! بر ما “کور هاومال”ی کرده بودند درک ناشدندی که نگو و نپرس. (کور هاومال پسری است موفق و خیالی هم سن و سال مخاطب که هرچه بکوشی به سطح او در موفقیت نمی‌رسی و در تربیت و نصیحت پسران کورد نقش عذاب‌آوری دارد)
فرنگ برای کورد کجا بود!؟
بهترین مکان برای پناهنده شدن، جایی که می‌شود کار نکرد وزنده ماند! و مرگ بر کوردهای اروپا! آن تنبل جماعت سوسیال خور و سوسیال دوستی که تنها روایت بازگشتیشان به کورد از بودنشان در فرنگ، همان “هه لپه رکی” ایست، که ما خود اینجا هم هرروز مشغول به تکرارش هستیم.
از کیف انگلیسی به کَیْف انگلیسی!
آن جزیره جاسوسان آن دارالنکبه ای که بر ما معلوم است در روایت تاریخی که گمراه‌کنندگی‌شان ذاتی است و دسیسه افکنیشان موروثی و به یاد داریم از آگاهی‌مان، آن کیف‌های چرمی سیاست سوزشان! آن نفاق‌افکنی نامردانه‌شان که سوار نفاق دیگران شدن هنرشان بود. امروز پشت به اتحادیه‌ای کرد به نفع کَیْف انگلیسی بودن، که هیچ‌چیز نیتش را بر ما آشکار نمی‌کند مگر روایاتی در آینده!
دوستان نه روایت فرنگ صحیح بود و نه راوی خداترس، بلکه این حدیث مجعولی بود از سر قوز کردن و پشت کردن‌های ما!
“کیومرث فتحی”

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.