رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ | 06 Dec 2019
خانه » اخبار » فرصتهای اقتصادی استان ایلام در خدمت توسعه دیگر استانها
فرصتهای اقتصادی استان ایلام در خدمت توسعه دیگر استانها

سالهاست از عمر انقلاب اسلامی می گذرد ولی همچنان محرومیت از سر وروی استانی که خط مقدم دفاع از نظام وکشور محسوب می شود می بارد،این در حالیست که این استان یکی از غنی ترین استانهای کشور از حیث منابع وذخایر نفت وگاز محسوب می شود اما همچنان ظرفیتهای اقتصادی ومنابع عظیم ذخایر زیر زمینی نتوانسته است در خدمت توسعه این استان قرار بگیرد.

استان ایلام از ظرفیتهای اقتصادی بالقوه ای برخوردار است که در صورت بالفعل شدن می تواند تغییرات جدی در شاخص های توسعه ای این استان ایجاد کنند،این درحالیست که تاکنون بخش عظیمی از پتانسیلهای اقتصادی نظیر نفت وگاز استان فعلا بلا استفاده مانده وسایر ظرفیتهای بالفعل استان نیز در خدمت توسعه دیگر استانها قرار گرفته است.

تاریخ انتشار : ۹ تیر ۱۳۹۵

 

ریگا کوردستان – سرویس شهرستان به نقل از تابناک – ایلام

 

سالهاست از نخستین روزهای انقلاب اسلامی می گذرد ولی همچنان محرومیت از سر و روی استانی که خط مقدم دفاع از نظام وکشور محسوب می شد می بارد،این در حالیست که این استان یکی از غنی ترین استانهای کشور از حیث منابع وذخایر نفت وگاز به حساب می آیداما همچنان ظرفیتهای اقتصادی ومنابع عظیم ذخایر زیر زمینی نتوانسته است در خدمت توسعه این استان قرار بگیرد.

دراستان فرصتهای بی نظیری برای شکوفایی اقتصادی ومحرومیت زدایی از آن وجود دارد اما متاسفانه بدلیل عدم برنامه ریزی مناسب ،سوء مدیریتها و بی توجهی به پاره ای از پارامترها شاهد آن هستیم که منافع ناشی از این فرصتها از استان خارج ودر خدمت توسعه دیگر استانهای کشور قرار می گیرد واین عوامل باعث شده است که هر روز به فاصله عدم توازن مابین این استان با دیگر استانهای برخوردار افزوده شود.

در حالیکه بیکاری در این استان کوچک ومحروم بیداد می کند ،جوانان واستعدادهای درخشان آن بدلیل نبود شغل مناسب ،به شغلهای کاذب روی آورده اند ،اما بیش از ۷۰درصد از بدنه اداری وتخصصی شرکتهایی که بر روی منابع نفت وگاز استان به کار وفعالیت مشغول اند از نیروهای غیر بومی تشکیل شده است این درحالیست که تعدادی از نیروهای متخصص وتحصیل کرده استان در پستهای دون شان وشخصیت آنان درپستهایی نظیر نگهبانی وسرایداری وسایر پستهای خدماتی این شرکتها بکار گمارده شده اند.

بدنبال این مساله بود که روز گذشته نماینده استان درمجلس شورای اسلامی در نشست با مدیران اداره کل امور اقتصادی ودارایی استان باانتقاد شدید از این موضوع گفت:” در بازدیدی که شرکتهای فعال نفتی در تاسیسات نفتی استا داشته ام ،متاسفانه براساس گزارشات ارایه شد، بیش از ۷۰درصدبدنه این شرکتها را نیروهای غیر بومی تشکیل می دهد واین پذیرفته نیست که جوانان این استان با تحصیلات عالی در پستهایی نظیر نگهبانی گمارده شوند”!

صرف نظر از منابع نفتی وگازی سرشار استان که تاکنون نتوانسته اند در توسعه استان نقشی ایفا یا درتوازن منطقه ای اثرگذاری ملموسی داشته باشند ، یکی دیگراز ظرفیتهای مهم اقتصای که درطول این سالها به مدد همسایگی با کشور عراق در استان ایجاد شده ،مرز بین المللی مهران است که متاسفانه منافع اقتصادی مهم نظیر مالیاتها وعوارض ناشی از صادرات کالاها به کشور عراق مستقیما در اختیار دیگراستانها قرار می گیرد.

درحالیکه سالیانه رقمی بیش از ۴۰۰میلیارد تومان مالیات حاصل از صادرات کالا بایستی توسط ادار امور مالیاتی استان از صادر کنندگان اخذ و این منابع درا ختیار توسعه استان قرار گیرد اما بدلیل انعقاد قرار دادها در استانهای دیگر ،بیش از ۹۰درصد مالیات وصولی نیز به استانهای محل اخذ قرار داد تعلق میگیرد ،اما از سویی تنها خسارت ناشی از تردد کامیونها ،استهلاک جاده ها و….نصیب مردم استان ایلام می شود.

بخش دیگری از منابع مالی استان مستقیما از استان خارج ودر چرخه مالی بانکی سایر استانها قرار میگیرد این درحالیست که بسیاری از صنایع کوچک استان بدلیل کسری منابع مالی وعم حمایت بانکها از چرخه تولید خارج شده اند.
سخنان دبیر شورای هماهنگی بانکهای استان در همایش گرامیداشت روز اصناف موید این مدعاست ،”علی اشرف یوسفی”با تاکید بر اینکه خیلی از درآمدهای ملی در استان به خارج از استان سوق داده شده‌اند، اظهار کرد: متاسفانه بخشی از درآمدهای حوزه نفت و گاز و پتروشیمی به خارج از استان برده شده‌اند که اگر این سرمایه‌ها به داخل استان باز گردانده شوند می‌تواند کمک شایانی به صنعت استان کند.

یوسفی ادامه داد: مصارف ما در استان از منابع ما بیشتر است که در این رابطه بانک مرکزی می‌تواند با اعطای خط اعتباری استان را کمک کند که این مهم نیازمند پیگیری مسئولان ارشد استان است که یا این خط اعتباری به استان داده شود و یا ۳۴ درصد جریمه را ببخشند.

با این تفاسیر باید استان ایلام ومنابع وفرصتهای اقتصادی آن را سکویی برای ترقی ورشد وشکوفایی دیگر استانها تلقی کرد،استانی که خود بدلیل محرومیت های بسیار عمیق در رنج وعذاب است وبهره مندی از مزایای این منابع سرشار اقتصادی می تواند آن را از اتکاری به منابع دولتی بی نیاز کند ،قدر مسلم آن است توسعه استان ومحرومیت زدایی از آن به اعتبارات ملی وبودجه های هنگفت نیاز ندارد اما آنچه که دراین استان بعنوان خلاء مشاهده می شود سوء مدیریتها در حوزه اقتصادی ونبود اراده برای بازگرداندن سرمایه ها ی به تاراج رفته این استان وخروج منابع آن است
بدیهی است درصورتیکه این منابع عظیم ،با اراده ومدیریت قوی دراختیار استان قرار بگیرند قطعا درکوتاه مدت می توان نام استان را در ردیف استانهای برخوردار مشاهده کرد

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.