رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » تحلیلی » هر روز از گوشه و کنار ، آوای انهدام و تخریب و ویرانگری به گوش میرسد
هر روز از گوشه و کنار ، آوای انهدام و تخریب و ویرانگری به گوش میرسد

شناخت گذشته برای ساختن آینده ای برپایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت در آینده، نیازمند پیوستگی میان دیروز، امروز و فردای آن است . از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین نمود های ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابنیه ی تاریخی –  فرهنگی و... هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری که می تواند بیانگر ارزش و اعتبار یک کشور در سطح بین المللی باشد .

تاریخ انتشار : 29 ژوئن 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

photo_2016-06-29_21-57-11

شناخت گذشته برای ساختن آینده ای برپایه ی هویت فرهنگی هر ملت از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در حقیقت پویایی و بقای فرهنگی هر ملت در آینده، نیازمند پیوستگی میان دیروز، امروز و فردای آن است . از آنجا که عرصه ی میراث فرهنگی از شاخص ترین نمود های ظهور هویت ملی در غالب آثار و ابنیه ی تاریخی –  فرهنگی و… هر کشور و آیینه ی تمام نمای فرهنگ و تمدن اهالی آن سرزمین است . آثاری که می تواند بیانگر ارزش و اعتبار یک کشور در سطح بین المللی باشد .

 نگاهی به تاریخ کشورمان نشان می دهد که حفظ میراث فرهنگی در ایران حداقل به پانصد سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. زمانی که داریوش در کتیبه ای از آیندگان می خواهد که آنچه او بجای گذاشته را تخریب نکنند.

آیا واقعا گنج وجود دارد؟اما آیا به راستی «گنج» وجود دارد. هنوز هم هستند افراد بسیاری که تصور می کنند گنج ها طلسم دارند و اگر غیر از صاحب خود به دست فرد دیگری برسند از دست او خارج شده و یا برایش مشکل می آفرینند.

photo_2016-06-29_21-56-58

سودای گنج و گنج یابی از دیرباز بشر را مسحور خود کرده، چنانچه در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. افراد زیادی را می توان یافت که سال ها تمام وقت و ثروت خود را صرف یافتن گنج کرده اند ولی هیچ نیافته و به خاک سیاه نشسته اند. اقبال ایرانیان برای یافتن گنج به اندازه ای است که قاچاقچیان بین المللی آثار تاریخی نیز به این مسئله پی برده و از طریق واسطه های متعدد سعی می کنند تا علاقه مندان به گنج- یابی را تحریک به جستجو کنند و اگر در این میان چیزی پیدا کردند از طریق همان واسطه ها از مرزهای کشور خارج کنند و به گالری های خصوصی و مجموعه داران سرشناسی بفروشند.

غالباً محتوا و زمینه باستان شناسی آثار و اشیاء و آگاهی از سازندگان آثار نیز چندان مهم نیست و مهم خود آثار است. ازاین رو بی دلیل نیست که قانون خریداری اشیاء غیر مجازتوسط موزه ها و مجموعه داران را ممنوع کرده است، چرا که این خریداران حفاران غیر مجاز را به نابود کردن مکان های ارزشمند تاریخ و سایت های باستان شناسی بیشتر ترغیب می کند هر چند این استدلال تمام قصه نیست .وقتی در مقیاس های کوچک و بومی به پدیده حفاری های غیر مجاز می نگریم متوجه می شویم که اغلب این حفاریها توسط افراد کم در آمد محلی که نزدیک به این سایت ها زندگی می کنند صورت می گیرد و انگیزه اقتصادی قوی ترین دلیل آن است. جالب این که این غارتگران کمترین سهم را از این تجارت پرسود می برند یعنی اگر تنها یکی تا ده درصد بهای نهایی یک شی به اینان برسد، نود و نه درصد باقی آن دلالان خواهد رسید .

مشکل حفاریهای غیر مجاز بیشتر از آن سوی مرزهاست. دلالان عتیقه در خارج از کشور به کمک پول هنگفتی که در اختیار دارند با تحریک افرادی در داخل کشور حفاری های غیرمجاز را دامن می زنند.

سودجویان آثار باستانی به هیچ چیز رحم نمی کنند، به باور آنان گنج های پنهانی در عمق زمین خفته اند، بنابراین آنان با دستیابی به اطلاعات میراث فرهنگی مناطق باستانی واستفاده از بومیان ناآگاه دست به حفاریهای غیرمجاز می زنند. البته تنها چیزی که عاید مردم بومی می شود سرزمینی شخم زده و مشتی پول سیاه است. در حالی که سود سرشار نصیب حفاران غیرمجاز آثار فرهنگی می شود.

photo_2016-06-29_21-56-45

متأسفانه امروزه با تمام تمهیداتی که اندیشیده شده است ، باز هم شاهد قاچاق آثار عتیقه کشور هستیم . این جدال با میراث فرهنگی تا حدی پیش رفته است که موارد باورنکردنی آن در چند سال اخیر هشدار دهنده است . بی توجهی به مشکلات اقتصادی منجر به بروز رفتارهای ضدفرهنگ و اجتماع شده است . سلامت روانی جامعه در تشنج های سیاسی به خطر می افتد و منجر به پدیده هایی شوم در حوزه فرهنگی کشور خواهد شد.

غارت میراث فرهنگی در حالی که از چند سال گذشته ، بیشتر دولتهای اروپایی برای مقابله با شبکه های غیر قانونی خرید و فروش دستگاه های فلز یاب و حفاری، تمام توان خود را بکار گرفته اند، متأسفانه برخی از فرصت طلبان در ایران از نبود قوانین جامع ساخت و ساز و خرید و فروش دستگاه های فلزیاب برای دستیابی به اهداف خود که نتیجه ای جز تخریب و غارت میراث فرهنگی ندارند، سود جویی کرده -اند. در حال حاضر شبکه ها و واسطه گران تحت پوشش برخی شرکت های بازرگانی در سطح وسیع بر حجم تبلیغات ساخت و خرید و فروش دستگاه های فلزیاب افزوده وبه این ترتیب با ایجاد ذهنیت های کاذب و رویای دستیابی به گنج های پنهان و کشف آثار باستانی و میراث فرهنگی ، زمینه های سودجویی و حفاری های غیر مجاز را در برخی از مناطق کشور فراهم کرده اند . اقدامات این سود جویان برای فروش دستگاه های فلزیاب و ترغیب مردم در بکارگیری این دستگاه ها، زمانی ابعاد پیچیده ای بخود می گیرد که بدانیم در اراضی تاریخی و ارتفاعات برخی از نقاط کشور که دارای ارزشهای تاریخی و باستانی هستند عده ای شبانه به حفاری برای تحقق رویای گنج یابی از دستگاه های فلزیاب استفاده می کنند.

علاوه بر شرکت های فروش فلزیاب ، در حال حاضر شبکه های اجتماعی تحت غالب کانال های آموزش گنج یابی به راهنمایی و تشدید شوق گنج یابی در بین مردم تشنه ثروت و گنج راه اندازی شده است که حفاری های غیر مجاز گسترده ای که در بخش های مختلف این مرز و بوم رخ می دهد، بیانگر عصیان نسلی خود باخته و بی هویت است که به جدال با هویت خود پرداخته است .

photo_2016-06-29_21-56-51

در نگاهی موشکافانه به وضعیت گذشته ناهمواریها و پستی و بلندیهای قاضی جهان به دهها تپه باستانی بر می خوریم که در طول زمان ،افراد سودجو این تپه ها را به خاطر یافتن آثار و گنجینه ها شکافته و به تدریج میراث فرهنگی، باستانی و ملی قاضی جهان را به یغما برده اند.

از جمله خطرناک ترین جرائمی که هویت ملی و میراث فرهنگی تاریخی را تهدید می نماید جرم قاچاق است . در تعریف جرم قاچاق می توان گفت که عبارت است از : پنهانی عبور دادن شئ ممنوع الورود و ممنوع الصدور از مرز. در زمینه اموال تاریخی ماده ۵۶۱ ق .م.ا . مقرر می دارد که : ” هر گونه اقدام به خارج کردن اموال تاریخی ، فرهنگی از کشور هر چند به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و مرتکب علاوه بر استرداد اموال به حبس از ۱ تا ۳ سال و پرداخت جریمه معادل دو برابر قیمت  اموال موضوع قاچاق محکوم می گردد.

اما آیا براستی موزه داران خصوصی حافظ میراث فرهنگی هستند یا تشویق کننده گانی برای هر چه بیشتر سوداگران ، برای تخریب تپه های باستانی ما ؟؟!!

photo_2016-06-29_21-57-03

 مریم طاهرآبادی /کارشناس ارشد باستان شناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.