رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » تحلیلی » گودین تپه ، تپه ای که می تواند مورد دیگری برای ثبت جهانی در کنگاور باشد.
گودین تپه ، تپه ای که می تواند مورد دیگری برای ثبت جهانی در کنگاور باشد.

تاریخ انتشار : 2 جولای 2016

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

DSC04254

 

 

سایت باستانی گودین تپه در ساحل جنوبی شاخه شمال شرقی رودخانه گاماسیاب، در شمال دره کنگاور، کنار شمالی روستای گودین قرار دارد.

مساحت کل آن بین ۱۴ الی ۱۵ هکتار برآورد شده است . این تپه در دوران باستان از نظر سوق الجیشی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و مدارک ارزنده ای در ارتباط با مناسبات تجاری میان جلگه شوش و مناطق شمالی فلات ایران از این منطقه به دست آمده است .

DSC04252

گودین تپه آثار زندگی و اسکان را در ۷۵۰۰ سال پیش نشان می دهد و طبقات متعدد مربوط به دوره های مختلف دارد که دوره دوم آن متعلق به مادها و اوایل هخامنشیان است . در اینجا دژی با دیوار اجری به پهنای چهار متر ساخته بوده اند که درون آن خانه های ایرانی جاداشته است : حیاطی با چند اتاق به دور آن، آشپزخانه و راهرو و یک تالار بزرگ ۲۴ متر مربعی که شش ردیف پنج تایی ستون چوب داشته است و به خوب نمودار یک نوع آپادانا ( تالار بارعام ) است که در تخت جمشید می بینیم . در طرف دیوار جنوبی این تالار سکویی به صورت نیمکت تعبیه کرده بودند تا میهمانان برآن بنشینند؛ و در مقابل در ورودی و رو به روی تخت شاهی ، محلی برای آتشدان آجری که از سطح زمین بالاتر بوده تعبیه کرده بودند .

دوره مادها در طبقه ۲ گودین تپه شامل یک دژ نظامی است که احتمالا مخصوص یکی از حاکمان محلی ماد در این منطقه بوده است.دژ بر روی قلعه قدیمی مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد ساخته شده است. دژ قدیمی تر توسط زلزله فرو ریخته و دژ مادی بر روی آن ساخته شده است.

گودین تپه طی برنامه بررسی قسمت های شرقی لرستان کشف شد و در سال ۱۹۶۷م . توسط هئیت اعزامی اداره کل باستان شناسی وزارت فرهنگ و هنر وقت و گروه علمی دانشگاه تورنتو وابسته به موزه سلطنتی اونتاریو ، به عنوان یک هئیت مختلط ایران و کانادا حفاری و کاوش هایی در آن انجام پذیرفت . طی این حفاری ، هفت دوره فرهنگی در این منطقه مشخص شد. فصل دوم حفاری با مقیاس وسیع تر در سال ۱۳۴۶ ه . ش. در کنار گمانه های قبلی انجام شد .

DSC_0196

پس از کاوش های صورت گرفته ؛ محل کاوش به حال خود رها ؛که تخریب هایی را در سطح تپه با عث گردید . بارندگی های شدید در فصول بارندگی و جریان آب درسطح ضمن شستن و ایجاد آبراههایی چند در مدت زمان محدود ترانشه ها را به مانداب هایی مملو از آب باران تبدیل کرده که این امر باعث نفوذ آب در دیواره ترانشه و تخریب مداوم لایه های آن در طول زمان پس از کاوش گردیده و لایه های این بخش را تخریب نموده است .

حفر حفره های بی شمار در سطح تپه بوسیله پرندگان و حیواناتی چون موشهای صحرایی ، جوجه تیغی روباه و … علاوه بر تخریب لایه های فرهنگی، باعث سهولت در نفوذ آب باران از طریق این حفرها به اساس تپه و گسترش آن در طول زمان از دیگر عوامل تخریب و آسیب به این اثرفرهنگی می باشد .

دسترسی آسان به تپه و رفت و آمد های افراد متخصص و عامی و جمع آوری داده های باستانی از سطح تپه باعث می شود که هیئت های که برای کاوش های آینده به تپه مراجع کنند با مشکل مواجه گردند .

مشاء بودن اراضی و تصاحب زمین بیشتر توسط مالکین و گسترش اراضی، بازار تسطیح اراضی در این منطقه را شدت بخشیده است .

DSC_0206

عدم تعیین عرصه و حریم آن طی سالیان متمادی – نظر به اهمیت سایت – از دیگر دلایل آسیب رسان به این اثر تاریخی بوده است . با توجه به پیش روی گورستان در مجاورت گودین تپه !

بی گمان حفظ مواریث کهن که هویت یک ملت را اثبات می نمایند برکسی پوشیده نیست . همه ما می دانیم که ایران پر از آثار بجای مانده از دوران های تاریخی است که این کشور به خود دیده است . نه تنها سازمان ها ، بلکه ما نیز در حفظ و نگهداری آنها مسئول هستیم . مانیز می دانیم که نگهداری از این همه ثروت کاری مشکل است که درایت و هزینه بسیارلازم دارد اما باید برای حفظ و نگهداری این همه سرمایه ، فکری اساسی تربکنیم .

همه ما به تک تک این پیشینه نیاز داریم . همه ما باید در رابطه با حفظ و نگهداری این آثار برای ایرانیان فرهنگ سازی کنیم . همه تپه های باستانی مهم هستند چون در هر کدام برگی از تاریخ نهفته است .تپه های باستانی مهم ترین راویان تاریخ این سرزمین هستند. مهم ترین آثار کشف شده کشور مربوط به تپه های باستانی است، تپه هایی که هر لایه شان اسرار مربوط به یک دوره تاریخی در این کشور روایت می کنند . هیچ پیشرفت امروزی به جای از دست دادن دیروز ایران ، برای ایرانی فایده نخواهد داشت .

گودین تپه را همه از یاد برده ایم و فقط به تاریخ آن افتخار کرده ایم و تپه باستانی در معرض خطر و نیازمند توجه بیشتر استان کرمانشاه است و از مسئولین مربوط بخواهد تا توجه روز افزونی را به این یادگاری کهن معطوف نمایند.اکنون تنها بخشی از این تپه باقی مانده است اما حفاظت از همین بخش هم می تواند ارزشمند باشد .

کسی نمی داند که تپه گودین در حال حاضر در چه وضعیتی است ؟ یا این اثر با ارزش تعیین عرصه و حریم گردیده است ؟ آیا به فکر بوده ایم که چاره بیاندیشیم تا از جارو کردن داده های فرهنگی سطح تپه پیشگیری کنیم ؟ آیا می دانیم هر چه اطلاعات جدید ارائه می گردد براساس مطلعات قبل یا نقل قول بوده و یا به یک بحث اختصاصی مثلاً تجارت سنگهای لاجورد و….. پرداخته شده است ؟

DSC04263

امید انکه مردم ایران قدر تاریخ کهن خویش را بیش از پیش بدانند و در جهت حفظ و نگهداری این ثروت هایی که در سرتاسر ایران عزیز گسترده شده به مسئولین کمک کنند و امید آنکه روزی فرا رسد که آنچنان به این اماکن تاریخی رسیدگی کنیم که هر کدام از این آثار کهن ایرانی ، نگینی براین کشور باشد تا بتوانیم خود را در رده بهترین کشورهای دنیا قرار دهیم .

 

DSC04260

 

مریم طاهرآبادی / کارشناسی ارشد باستانشناسی

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.