جنبش تغییر خواستار مداخله بین المللی برای توقف سیاست های بارزانی در کردستان عراق شد.

ریگا کوردستان – سرویس بین الملل/ هولیر

جنبش «تغییر» پنجشنبه گذشته با صدور بیانیه ای که یکی از اعضای این حزب در پارلمان عراق منتشر کرد، از دولت مرکزی و سازمان های بین المللی، حتی سفارتخانه های خارجی درخواست کرد برای توقف آنچه «تروریسم سیاسی حزب دمکرات به رهبری مسعود بارزانی» خوانده، اقدام فوری کنند.

سروه عبدالواحد از نمایندگان پارلمان عراق از جنبش تغییر از احزاب کُرد عراقی، با اشاره به موج دستگیری های اخیر علیه شخصیت ها و نیروهای دو حزب تغییر (گوران) و جماعت اسلامی کردستان عراق، این اقدام حزب دمکرات کردستان عراق را تروریسم دولتی خوانده که علیه احزاب رقیب بکار می گیرد.
او گفته که جرم دستگیر شدگان، تنها مخالفت با شیوه و عملکرد حزب دمکرات در انحصار قدرت و ثروت و استفاده بد از آنها بوده است؛ حال آنکه در قانون اساسی حق آزادی بیان تضمین شده و از همین رو کمیسیون حقوق بشر پارلمان عراق موظف به پیگیری این مسأله است.
تازه ترین تنش سیاسی در اقلیم کردستان عراق، پس از آن شکل گرفت که نیروهای امنیتی اربیل روز چهارشنبه، یکی از اعضای حزب جماعت اسلامی کردستان عراق به رهبری شیخ علی باپیر را دستگیر و وی را متهم اصلی حمله به شبکه رووداو معرفی کردند.
احزاب کُرد عراق از پاییز گذشته که دوره ریاست مسعود بارزانی بر  کردستان عراق پایان یافت، با تمدید ریاست وی بر منطقه مخالفت کردند؛ موضوعی که از آن هنگام به یک بحران سیاسی در منطقه تبدیل شده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اخبار