به دنبال چه هستیم ؟ مهار ریز گرده ها یا تخریب مدیران دولتی

ریگا کوردستان – سرویس سیاسی

در حالی که استانهای غرب و تا حدودی جنوب کشور، در معرض شدیدترین شرایط بد جوی پدید آمده از گرد و غبار ناشی از کشورهای عربستان ،عراق ،سوریه و بعضا شمال آفریقا بوده‌اند، هم‌اکنون به نظر می‌رسد برخی کمر همت بسته اند تا از این هوای غبار آلود و آب گل آلود ماهی بگیرند و عقده های نا گشوده را واکنند و تمام هجمه را متوجه دولت روحانی کنند . این در حالی است که شواهد حاکی است، پدیده گرد و غبار و طوفانهای شن با راه‌اندازی سد‌های بزرگ توسط دولت‌های ترکیه و سوریه بر سرمنشأهای رودخانه‌‌های دجله و فرات، باعث کمبود آب در این دو رودخانه بزرگ عراق نیز شده که عدم بارندگی و خشکسالی‌های اخیر نیز ابعاد گسترده‌ای پیدا کرده است.

این پدیده حاصل زایش امروز و دیروز نیست بلکه بر اساس اسناد موجود در سال ۸۸ وقتی برای اولین بار این پدیده به بحرانی عظیم تبدیل شد دولت آقای احمدی نژاد درصدد این برآمد تا بتواند این پدیده را مهار کند . معاون رییس جمهور وقت مهندس محمد جواد محمدی‌زاده، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، در تاریخ
سه شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۹ در پاسخ به پرسشی در مورد آخرین توافقات برای مالچ‌پاشی برخی صحراهای کشورهای منطقه برای جلوگیری از پدیده گرد و غبار گفته است : با کشور عراق توافق کرده‌ایم تا حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای عراقی به ایران برای آموزش اعزام شوند که این کار بزودی انجام می‌گیرد. همچنین اولین قرارداد حدود ۵۰ میلیون دلاری مالچ‌پاشی برای تثبیت شن‌های روان تالاب‌های خشک‌شده عراق امضا می‌شود.

وی در همان گفتگو در مورد نتایج نشست استانبول که به تقاضای ایران و با حضور ترکیه ، سوریه ،‌عراق و جهموری اسلامی ایران تشکیل شد توضیحاتی می دهد و هدف از برگزاری جلسه را راهکاری برای مدیریت هوا و اتخاذ تصمیمات دیگر داسنته است و خبراز اعلام آمادگی سازمان هواشناسی ایران برای ارائه اطلاعات لازم داده است

به گفته محمدی‌زاده ایجاد یک بانک اطلاعاتی در ابطه با سوابق پدیده گرد‌وغبار و پخش آلایندگی و کنترل کانون‌های بحران در تولید ریزدانه‌ها از دیگر توافقات این نشست بوده که قرار شده است در آن زمان کشورها اطلاعات پایه را ارائه کنند.

وی همچنین به موضع  بحث مالچ‌پاشی و تثبیت شن‌های روان  اشاره دارد و خاطر نشان کرده است که ایران در زمینه مهار کردن شن های روان در این خصوص متخصص است .

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در آن مصاحبه همچنین از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارائه تجربیات خود به کشورهای دیگر خبر داد ه و به ایسنا گفته است که : جمهوری اسلامی ایران آماده است که اگر منابع توسط کشورهای دیگر تامین شود اجرای مالچ‌پاشی را بر عهده بگیرد که در این صورت کانون‌های بحران در یک بازده زمانی پنج ساله قابل کنترل است.

اگر زمان این مصاحبه را در نظر بگیرم با توجه به این که از سال قبلتر این پدیده شدت بیشتری گرفته بود تا پایان دولت محمود احمدی نژاد در ایران تقریبا متوسط هر سال قریبا به ۱۲۰ روز درگیر مداوم با این پدیده را در کارنامه خود داشته است که در آن سالها هرگز کاری اصولی انجام نگرفته است این در حالی است که دولت محمود احمدی نژاد همانند دولت روحانی با مشکلی به نام جنگ داخلی در عراق و سوریه به نام داعش مواجه نبود و به راحتی می توانست از عهده این بحران بربیاید . امروزه در دولت یازدهم و با وجود تمام مشکلات بین المللی در خاور میانه دولت حسن روحانی اگر چه به نظر نمی رسد اما تا جایی که توانسته است رایزنی هایی در این خصوص داشته است حال سوال اینجاست  عده ای که دولت را بیخیال در این خصوص می دانند در طی سالهای ۸۸ تا ۹۲ که دولت حسن روحانی رل ماشین حفاظت از محیط زییست را به معصومه ابتکار سپرد چرا و چگونه زبان نقدشان را علیه دولت نهم و دهم تیز نکرده بودند و از سیاسی – امنیتی کردن این موضوع چه هدفی را دنبال می کنند ؟

چگونه است که کارنامه دولت نهم و دهم در توزیع بنزین ناخالص و نا مرغوب و همچنین بی اهمیت خواندن مسائله حفاظت از محیط زیست مورد واکاوی قرار نمی گیرد .

این همه هجمه از سوی رسانه های مخالف و منتقد به دولت یازدهم آن هم در زمانی که حسن روحانی و هیات همراهش راهی استان کرمانشاه است به چه دلیل است ؟ آیا قرار است نقشه ای از پیش تعیین شده اجرا و هدفی معین به مقصد رسانده شود یا نه تنها دلسوزی برای این مردم این رسانه ها را بر این داشته است که بعد از قریب به ۹ سال فریاد دادخواهی سر بدهند ؟؟؟

آذر طاهرآبادی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار