مرگ خاموش و ناله های بی رمق پل تاریخی کوچه کنگاور

ریگا کوردستان – سرویس فرهنگی

بافت ها و مراکز با ارزش تاریخی و فرهنگی شهرهای ایران مملو از بناهای ارزشمندی است که متاسفانه به علت عدم توجه کافی در حال فرسودگی و زوال میباشند. از ابتدایی ترین اقداماتی که باید در زمینه حفظ و احیای این گونه بناها برداشته شود ، مرمت آنهاست .

پل سازی از اولین هنرهای بشر است و به جرأت می توان گفت که عمری برابر با پیدایش انسان دارد. شاید دستیابی به پاسخ این سؤال که فن پل سازی دقیقا از چه زمانی آغاز شده مشکل باشد، ولی بدون شک از همان هنگام که بشر توانست برای گذر از جویها و رودخانه ها، ابتدایی ترین راه یعنی استفاده از تنه درخت را برگزیند، کار پل سازی آغاز شده است. در تمام چند هزار سالی که از شکل گیری جوامع بشری روی کره خاکی می گذرد تا انقلاب صنعتی اروپا در قرن نوزدهم، مهندسی و معماری پل هرگز از هم جدا نبوده اند. پل‌سازی مقارن با برقراری ارتباط بیشتر بین شهرها و مراکز تجاری، رونق گرفته است، بنابراین علاوه براینکه پل جلوه هنر معماری و بوجود آورنده تحولات ساختاری است، می‌توان آن را نشانه‌ای غیرقابل انکار از تلالوء تمدن در دوره‌های مختلف دانست و آن را از این منظر نیز مورد واکاوی قرار داد.

در دنیای کهن، ایرانیان و رومیان و چینی ها در حرفه پل سازی سرآمد دیگر اقوام بودند. گستردگی سرزمین ایران و استقرار آن در مسیر شاهراههای بازرگانی از یک سو و نیاز انسان به سفر چه به قصد تجارت و زیارت و چه برای سیاحت و لشکرکشی ها، از سوی دیگر، لزوم احداث راهها و گذرگاه های طولانی را از کهن ترین زمان ها مورد توجه قرار داده است. مسلماً در این تشکیلات وسیع و راه های طولانی که قطعا می بایست صدها رودخانه بزرگ و کوچک را قطع کند، پل و پل سازی از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.

هنر و مهندسی ایرانیان در این عرصه به خلق شاهکار های ماندگار در دنیا انجامید که اگرچه تعداد کثیری از آنها از بین رفته و یا در معرض ویرانی اند، اما در این میان هنوز هم می توان آثاری را یافت که علاوه بر استحکام مهندسی، به دلیل زیبایی منظر، شکل قوس ها، ظرافت ساختار و محاسبات سازه ای بی نظیرند.

photo_2016-07-15_14-54-34

پل تاریخی کوچه در مسیر ورود به روستای کوچه واقع در شهر گودین برروی رودخانه خرم رود که روزگاری بعنوان عامل اصلی بسیاری از استقرارهای دوران پیش از تاریخ دشت کنگاور مطرح بوده و تپه عظیم گودین در حاشیه آن شکل گرفته است .

photo_2016-07-15_14-54-26

یک پل تاریخی دیده می شود که هنوز بعنوان مسیر اصلی تردد اهالی روستا کوچه و توابع مورد استفاده می باشد . این پل که بستر و ازاره های آن با سنگ و ما بقی تماماً با آجرهای چهار گوش نوع مشخصه دوره صفوی ساخته شده از نظر پلان و اسلوب کلی کار مشخصه دیگر ابنیه دوره صفوی غرب ایران را دارد . پل دارای ۵ چشمه با طاق ضربی نوع پنج او هفت ( شاخ بزی) می باشد که با توجه به ضخامت پایاه ها تعادل طاقها هنوز از استحکام خوبی برخوردار است .

DSC_0573

چندین سال بخاطر تغییر شرایط زیست محیطی آبی در رودخانه خرم رود جاری نبوده و این مسئله به گفته یک زمین‌شناس برخی پل‌ها بویژه پل‌های تاریخی از حجم و وزن بسیار زیادی برخوردار هستند و حتما باید آب در پیرامون آنها جریان داشته باشد تا محدوده زمین اطراف آنها در مدت زمان طولانی بی‌آب نماند، چراکه در این صورت احتمال نشست زمین و شکست پل بسیار زیاد است. اما این روزها پل های تاریخی گاه و بیگاه شنیده می شود که ترک ها و بی رمقی اش به واسطه بی آبی باعث تهدیدش شده تا پی هایش سست  شود و این شاهکارهای عصر صفوی رو به خرابی بگذارد.

photo_2016-07-15_14-55-19

photo_2016-07-15_14-55-04

photo_2016-07-15_14-54-40

مهم ترین آسیب انسانی که به پل وارد شده مربوط به سال هایی است که از آن، جهت عبور و مرور وسایل نقلیه ی موتوری استفاده شده است. طراحی نشدن پل برای چنین کاربردی، و همچنین قدمت پل و کهولت مصالح، پل را به مقابل بارگذاری ترافیکی و ارتعاشات مربوط به آن آسیب پذیر می نماید و با آسیب های جدی و خطرناکی همچون ایجاد ترک، خردشدگی مصالح، خستگی مصالح، لیکن باید تمهیداتی برای حذف ارتعاشات وسایل نقلیه اندیشید.

photo_2016-07-15_14-55-09

ترک ناشی از خشک شدن لایه‌های بنا عوامل جوی در طول زمان

ترک ناشی از کاهش تدریجی مقاومت و چسبندگی مصالح و ملاتها به علت فرسودگی در طول زمان

photo_2016-07-15_14-55-13

ترک بر اثر فشارهای وارده

لزوم اقدام عاجل و فوری برای مرمت و بهسازی ، این اثر تاریخی در معرض تخریب قرار دارد ، در حقیقت این اثر منحصر بفرد و یگانه بوده و غیر قابل جایگزین است و با تخریب آن از لیست میراث ملی خارج می شود . این اثر درحکم هویت و تاریخ این منطقه است و باید در نگهداری و حفظ این اثر کوشا بود .

photo_2016-07-15_14-54-46 photo_2016-07-15_14-54-51 photo_2016-07-15_14-54-56

مریم طاهرآبادی / کارشناس ارشد باستانشناسی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار