رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | 13 Apr 2021
خانه » تحلیلی » رجب در رؤیا و روح ارسلان در چانکایا
رجب در رؤیا و روح ارسلان در چانکایا

تاریخ انتشار : 17 جولای 2016

ریگا کوردستان- سرویس سیاسی

“روزی روی تپه‌ای بودم و اطراف را می‌نگریستم که زمین زیر پای ارتشم به لرزه در می‌آمد، در این هنگام به خودم گفتم که حاکم این جهان منم”
آلب ارسلان در حال جان دادن این گفت و مرد!
درواقع همین آلب ارسلان بود که عنصر ترک را به آناتولی کشاند، عنصری که قبلاً عمویش طغرل بیگ به فلات ایران تپانده بود.
سیاست ترک از روزی که در کتابت دیگران به داخل تمدن کشانده شدند، مبتنی بر نظامی گری و سپاه‌سالاری بوده است. آنها که از سرزمینی سرد و تخت و کم یزرع (ترکستان) ریشه داشتند، همواره چشم طمعشان از جنوب و غرب برداشته نمی‌شد. چه تمدن‌ها که از چشم‌شور و زور شمشیرشان سوزانده نشد!
از رهگذر دلایل متعددی که در این مجال نمی‌گنجد، بعد از سلاجقه آنها به یکی از عناصر مهم سیاست در خاورمیانه تبدیل شدند و سیاست خاور خشک را با صدای سم اسب و چکاچک شمشیر هم‌نوا کردند، خاور خشکی که وسط جهان است.
هنگامی که عثمانلی در ضعیف‌ترین حالت حاکمیتی خود به جنگ جهانی اول وارد می‌شد حدود ٣ میلیون سرباز در فرمان خود داشت!
همان‌گونه که ارسلان حکومت و جهان را می‌دید وارثین خون و خوان او در آناتولی بر استانبول حکم رانده بودند و حکم جهان را تفسیر به منطق حکومتی خود می‌کردند.
ارتش ترکیه نوین هم در کمترین شمار خود همیشه از رکورد ٨٠٠ هزار پایین نیامده است.
ترکیه را نه دشمنی خارجی تهدید می‌کند و نه دولت ترک را از کمبود هم‌پیمان در تنگنائی امنی گیری افتاده است.
آنها با عضویت خود در ناتو دارای تضمین حداکثری حاکمیت ملی و ارضی‌اند ولی هیچ گاه از خواست خود در نظامی گری و نظامی فزونی کم نکرده‌اند!؟
درواقع این امر دو ریشه دارد، یکی فرهنگ آنها و معنای فولک حکومت در ذهنیت بسیار تاریخ زده‌شان.
دوم کورد.
کورد که آخرین قربانیان زنده جسته از تیغ منطق ترکیشان است.
درواقع پس از سر برآوردن دولت ترکیه نوین از خاکستر عثمانلی و از رهگذر ژینوساید و کوچ دادن ارمن و یونانی در جنگ جهانی اول، کورد تنها ملت باقی مانده از چنگ ترکان در آناتولی است!
و ارتش تنها ابزار باقی مانده در دست منطق نابودگرشان و وجود کورد مشروعیت کودتاها و سربازگیری و هزینه‌های شگفت آنهاست! البته این مسئله در هرجائی که کورد انکار وجودی دارد دارای تشابه کافی به هم‌نهشتی است و درواقع بنیان.

“کیومرث فتحی”

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
رودخانه راوند در اسلام آباد غرب قتلگاه ماهیان

مرگ آبزیان رودخانه راوند اسلام ابادغرب در چند روز گذشته نگرانی اهالی این منطقه را به همراه داشته است، اتفاقی که هنوز محیط زیست نتوانسته جواب قانع کننده‌ای برای آن داشته باشد. به گزارش ریگا کوردستان  به گفته‌ی اهالی روستای لٌر در حاشیه رودخانه‌ی راوند سالهاست که این محدوده در اواخر پاییز بوی مرگ می گیرد و […]

سردرگمی وبلاتکلیفی مردم نسبت به امهال وامها

بعد از زلزله و اتمام امهال دو ساله وامها مسئولین وعده امهال یکساله و بعد از آن امهال ۶ ماهه وام را دادند و دوباره با وعده امهال ماههای اسفند ،فروردین و اردیبهشت دل مردم بینوا را شاد کردند. اما غافل از آن که فقط وعده وعید بود. امروز از طرف بانک ملی شهر باینگان […]

ابتلای ۱۴ مورد دیگر بە کووید۱۹در اقلیم کردستان

ریگا کوردستان بر اساس اطلاعیەی روز چهارشنبه ۲۰ فروردین وزارت بهداشت اقلیم کردستان، نتیجه‌ی آزمایش کرونای  ۹ زن، ۴ مرد و ۱ کودک  در محلەهای “سیداوه”، “روشنبیری”، “پیشمرگه”، “زین‌سیتی” و ” ماموستایان” مثبت اعلام‌شده است. در این اطلاعیەی وزارت بهداشت اقلیم کردستان همچون اطلاعیەهای قبلی اعلام‌شده است کە اکثریت مبتلایان بە ویروس کرونا در اربیل […]

مصاحبه آرشیو
مهار و مدیریت آتش در فصل گرما فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است

مدیرکل بحران استانداری می گوید؛ علی رغم وجود هماهنگی‌های مطلوب بین دستگاه‌های اجرایی، آمادگی و مدیریت فرمانداران، تقویت و افزایش تجهیزات اطفای حریق کماکان مهار و مدیریت آتش سوزی‌های احتمالی در فصل گرما به ویژه در مراتع و جنگل‌ها را فقط با مشارکت مردم امکان پذیر است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف: به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد

سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، از کاهش نیروهایشان در عراق خبر داد و اعلام کرد؛ تعداد بیش از ١٠٠٠ سرباز را کاهش داده‌اند ولی همچنان به همکاری با پیشمه‌رگه ادامه خواهیم داد . ریگا کوردستان؛ مایلز کاگینز، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، به کردستان ٢۴، گفت؛ پس از پیروزی نیروهای عراق بر داعش، ائتلاف بین‌المللی […]

افسار گسختگی شیوع کرونا در کردستان

ریگا کوردستان، آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با بیان اینکه از ۸۹۵ نمونه گرفته شده تا امروز ۱۱ فروردین در استان، نتیجه تست ۴۲۵ نفر مثبت و ۴۱۵ مورد منفی است، گفت:  موارد مثبت به تفکیک شهرستان  های استان شامل  سقز۱۳۸، بانه۸۱،سنندج۹۳، کامیاران۱۳، قروه ۳۴، مریوان ۱۳،دیواندره ۱۸،بیجار ۲۳،دهگلان۹، سرواباد ۳ […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.