رسانه مستقل خبری کوردستان

www.rigakurdistan.ir

دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ | 20 Jan 2020
خانه » تحلیلی » رجب در رؤیا و روح ارسلان در چانکایا
رجب در رؤیا و روح ارسلان در چانکایا

تاریخ انتشار : ۲۷ تیر ۱۳۹۵

ریگا کوردستان- سرویس سیاسی

“روزی روی تپه‌ای بودم و اطراف را می‌نگریستم که زمین زیر پای ارتشم به لرزه در می‌آمد، در این هنگام به خودم گفتم که حاکم این جهان منم”
آلب ارسلان در حال جان دادن این گفت و مرد!
درواقع همین آلب ارسلان بود که عنصر ترک را به آناتولی کشاند، عنصری که قبلاً عمویش طغرل بیگ به فلات ایران تپانده بود.
سیاست ترک از روزی که در کتابت دیگران به داخل تمدن کشانده شدند، مبتنی بر نظامی گری و سپاه‌سالاری بوده است. آنها که از سرزمینی سرد و تخت و کم یزرع (ترکستان) ریشه داشتند، همواره چشم طمعشان از جنوب و غرب برداشته نمی‌شد. چه تمدن‌ها که از چشم‌شور و زور شمشیرشان سوزانده نشد!
از رهگذر دلایل متعددی که در این مجال نمی‌گنجد، بعد از سلاجقه آنها به یکی از عناصر مهم سیاست در خاورمیانه تبدیل شدند و سیاست خاور خشک را با صدای سم اسب و چکاچک شمشیر هم‌نوا کردند، خاور خشکی که وسط جهان است.
هنگامی که عثمانلی در ضعیف‌ترین حالت حاکمیتی خود به جنگ جهانی اول وارد می‌شد حدود ٣ میلیون سرباز در فرمان خود داشت!
همان‌گونه که ارسلان حکومت و جهان را می‌دید وارثین خون و خوان او در آناتولی بر استانبول حکم رانده بودند و حکم جهان را تفسیر به منطق حکومتی خود می‌کردند.
ارتش ترکیه نوین هم در کمترین شمار خود همیشه از رکورد ٨٠٠ هزار پایین نیامده است.
ترکیه را نه دشمنی خارجی تهدید می‌کند و نه دولت ترک را از کمبود هم‌پیمان در تنگنائی امنی گیری افتاده است.
آنها با عضویت خود در ناتو دارای تضمین حداکثری حاکمیت ملی و ارضی‌اند ولی هیچ گاه از خواست خود در نظامی گری و نظامی فزونی کم نکرده‌اند!؟
درواقع این امر دو ریشه دارد، یکی فرهنگ آنها و معنای فولک حکومت در ذهنیت بسیار تاریخ زده‌شان.
دوم کورد.
کورد که آخرین قربانیان زنده جسته از تیغ منطق ترکیشان است.
درواقع پس از سر برآوردن دولت ترکیه نوین از خاکستر عثمانلی و از رهگذر ژینوساید و کوچ دادن ارمن و یونانی در جنگ جهانی اول، کورد تنها ملت باقی مانده از چنگ ترکان در آناتولی است!
و ارتش تنها ابزار باقی مانده در دست منطق نابودگرشان و وجود کورد مشروعیت کودتاها و سربازگیری و هزینه‌های شگفت آنهاست! البته این مسئله در هرجائی که کورد انکار وجودی دارد دارای تشابه کافی به هم‌نهشتی است و درواقع بنیان.

“کیومرث فتحی”

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.
کلام روز

يكرنگ بمان حتي ...

حتي اگر در دنيايي زندگي ميكني كه

مردمش براي پررنگي هزار رنگ ميشوند

تازه‌ها
شبکه‌های اجتماعی
تحلیلی آرشیو
هشدار اربیل به گروه های اپوزیسیون کرد در اقلیم کردستان

سخنگوی هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق، گروەهای مسلح مخالف ترکیه و ایران که در خاک اقلیم مستقر هستند را متهم کرد با اقدامات خود اربیل را در موقعیت دشواری قرار داده اند و تصریح کرد که تداوم وضعیت موجود، قابل قبول نیست.

مطبوعاتی که چراغ آن روبه خاموشی است

فردین کمانگر رئیس کمیته حقوقی خانه مطبوعات و رسانه های کشور ریگا کوردستان – سرویس حقوقی ریگا کوردستان – ۹۸، سال خوبی برای مطبوعات کشور نیست سالی که مشکلات اقتصادی و بحران کاغذ دست به دست هم داده که رکن چهارم دمکراسی را در گیرودار بحران قرار دهد. افزایش قیمت‌ها و ایجاد نابسامانی اقتصادی از […]

زروان ؛ خالق اهورامزدا و اهریمن

 ”زروان “ خداى اصیل و قدیم قربانیها کرد شاید فرزندى بیابد و او را “اوهرمزد” نام نهد. بعد از هزار سال قربانى دادن از مؤ ثرترین قربانى هاى خود، به شک افتاد. عاقبت دو پسر در شکم او موجود شد (در شکم زروان )؛ یکى اوهرمزد که قربانى ها به نام او کرده بود، و […]

مشاهیر و نخبگان/a> آرشیو
خبرنامه پیامکی

جهت عضویت در خبرنامه پیامکی ریگا کوردستان و دریافت آخرین خبرها فرم را تکمیل و ارسال فرمایید.